Zaloguj się do konta

Noc Muzeów Sochaczew 2015

Redakcja
2015-05-07
Historia i tradycja

To ma być wyjątkowa Noc Muzeów w Sochaczewie. Po raz pierwszy w jej organizacji uczestniczyć będzie nowy dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Paweł Rozdżestwieński. W jego imieniu i ze swoją rekomendacją serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców na inne niż zawsze, oprawione nowoczesnym światłem, okraszone dyskusjami o przyszłości placówki, spotkanie z historią do naszego sochaczewskiego muzeum na pl. Kościuszki 16 maja w godz. 18.00 – 24.00.

 

Nowocześnie i nastrojowo oświetlone sale i zbiory muzeum wewnątrz, światła, pokazy zdjęć Sochaczewa oraz filmów historycznych na zewnątrz, dyskusja o przyszłości muzeum i prezentacja makiety z wizualizacją rozbudowy placówki, projektu, który dyrektor Paweł Rozdżestwieński chce zrealizować w oparciu o pozyskane fundusze zewnętrzne, by wzbogacić muzeum o nowe eksponaty, nowoczesne sale wystawowe, kawiarnię i salę kinową. A do tego spotkania z interesującymi gośćmi, konsumpcja bardzo kalorycznych, rekonstrukcyjnych ziemniaczków przygotowanych w specjalnym piecu, akcja  zbiórki pieniędzy „daj złotówkę za pocztówkę” na odbudowę armaty wz. 1897 kal. 75 mm. To wszystko i jeszcze więcej już 16 maja 2015nw Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

 

Oto szczegółowy program imprezy:

 

Noc Muzeów w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie

16 maja 2015 roku w godzinach 18.00 – 24.00

 

- Zwiedzanie wystaw stałych: „Archeologia Ziemi Sochaczewskiej”, „Nad Bzurą bez zmian - wojna w okopach 1914 – 1915”, „Pole bitwy 1939-1945” oraz skansenu muzealnego.

 

- Dla najmłodszych wystawa z klocków pt. „Pojazdy II Wojny Światowej” autorstwa Piotra Roguskiego i Pawła Rozdżestwieńskiego w sali wystaw czasowych – do obejrzenia będzie ponad 30 czołgów i pojazdów począwszy od polskiego czołgu 7 TP a skończywszy na ciężkim Królewskim Tygrysie.

 

- godz. 18.00 noc muzeów powitanie gości i zaprezentowanie przez burmistrza Piotra Osieckiego koncepcji rozwoju Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

 

- godz. 18.30 - spotkanie z Wojciechem Zalewskim – wydawcą Atlasu Kampanii 1939 roku w Polsce i gier strategicznych. Gry te są m.in. wykorzystywane przez amerykański Pentagon do przeprowadzania symulacji kampanii wojennych (sala w pawilonie).

 

- godz. 19.30 – spotkanie z prof. Tadeuszem Jurga i promocja książki „1939. Obrona Polski i Europy” wydawnictwa Bellona (sala w pawilonie).

 

- godz. 21.00 - Michał Gołkowski sławny sochaczewski pisarz, tłumacz, stalker i człowiek tysiąca talentów zaprasza na panel dyskusyjny "Wojna naprawdę Wielka - zapomniany konflikt XX wieku" (sala w pawilonie).

 

- godz. 22.00 – prezentacja zdjęć „Sochaczew 2014” sochaczewskiego fotografa Grzegorza Komendarka na ścianie muzeum od strony podwórza, a następnie filmu „Obronić Miasto” Leszka Gizińskiego – wydarzenie sponsorowane przez firmę Panasonic.

 

Skansen i jedna z sal wystawowych zostanie oświetlona przez firmę Wojnarowscy Sp. z o.o., pozwoli to na spojrzenia na nowoczesne prezentowanie muzealnych zbiorów.

 

Podczas nocy muzeów prezentować się będą grupy rekonstrukcyjne – m.in. MGRH II bat. 18 p.p. i GRH Armii Amerykańskiej, a Fundacja Wojskowości Polskiej zaprezentuje replikę czołgu Panzer II oraz samochód pancerny wz. 34. Rekonstruktorzy zaprezentują historyczną broń – będzie można obejrzeć z bliska broń historyczną ze zbiorów muzealnych.

 

Sochaczewskie media (e-Sochaczew.pl, Express Sochaczewski, Echo Powiatu, Ziemia Sochaczewska) zaprezentują swoje stoiska, gdzie będzie można spotkać się z redaktorami, a w przypadku „Ziemi Sochaczewskiej” i „e-Sochaczew” dodatkowo bezpłatnie otrzymać najnowsze egzemplarze gazet (hall muzeum).

 

Klub Kolekcjonerów w Sochaczewie zaprezentuje swoje kolekcje w Sali Rycerskiej w piwnicy budynku.

 

Przez cały czas trwania nocy zapraszamy do konsumpcji rekonstrukcyjnych ziemniaczków – znakomitej i niezwykle kalorycznej potrawy przygotowywanej w specjalnym piecu.

 

Podczas nocy zbierać będziemy pieniądze na odbudowę armaty wz. 1897 kal. 75 mm zgodnie z hasłem: „Daj złotówkę za pocztówkę” – firma Księgarnia Historyczna bezpłatnie wydrukowała nam w tym celu serię muzealnych pocztówek.

 

Nikogo nie może zabraknąć. Zapraszamy.

Informacje dodatkowe

  • Data: 2015-05-16

Opinie (8)

wbienko

Wpadnie się z wieczora :). Ad. godz. 18.00 noc muzeów powitanie gości i zaprezentowanie przez burmistrza Piotra Osieckiego koncepcji rozwoju Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Jednego nie rozumiem: Pawle, w końcu czyja to ma być koncepcja rozwoju Muzeum - burmistrza, czy Twoja? [2015-05-07 16:23]

Jazlowiak

Koncepcja to praca zbiorowa, pomysł, który został stworzony to zbiór idei m.in. Jakuba Wojewody, ale spina to Burmistrz i Rada Miejska, która jest dysponentem pieniędzy mieszkańców Sochaczewa. BTW przybywają nowe propozycje: "Spacer ulicą Traugutta na historycznych zdjęciach" prezentacja na ścianie muzeum przygotowana przez Radosława Jarosińskiego i Tomasza Mazurkiewicza https://www.facebook.com/events/940946465937053/ [2015-05-08 00:00]

wbienko

Rozumiem więc, że punkt którego się doczepiłem powinien brzmieć: godz. 18.00 noc muzeów powitanie gości i zaprezentowanie przez burmistrza Piotra Osieckiego koncepcji finansowania Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Ani po Burmistrzu, ani po Radzie innej koncepcji niż finansowania się nie spodziewam. Pozyskanie i dzielenie środków z budżetu na funkcjonowanie jednostek podległych to ich obowiązek. Koncepcje rozwoju na miejscu Burmistrza zostawiłbym fachowcom, którzy zrobią to lepiej. Burmistrz niech powie, czy ma koncepcje finansowania tej koncepcji rozwoju :)))) Pozdrawiam, [2015-05-08 09:35]

Klaudyna

Otóż to, Panie wbienko. Burmistrz jednak nie przepada za mówieniem o koncepcji finansowania, on woli przedstawiać same koncepcje: a to zagospodarowania terenów nad Bzurą, a to budowy nowego stadionu, takie wstępne projekty, wizualizacje niewiele kosztują, a ludziska buzie otwierają z podziwu, jakie to inwestycje magistrat dla nich szykuje. A fakt, że nie dociera do nich, iż nie ma za co koncepcji zrealizować, na pewno władzom bardzo odpowiada. Wierzę, że z muzeum będzie inaczej. Tym bardziej, że jak czytam w tekście powyżej, to dyrektor Rozdżestwieński ma pozyskiwać pieniądze na rozbudowę ze źródeł zewnętrznych, a w tym jest ponoć dobry. A burmistrz się będzie przy tym pucować. Dyrektor Rozdżestwieński nie ma innego wyjścia, niż mu na to pozwolić, jeśli chce utrzymać posadę, w końcu to jego pracodawca. [2015-05-08 10:16]

Jazlowiak

Bez poparcia Pana Burmistrza i Rady Miasta, Starosty, Rady Powiatu, Wójtów i Rad Gmin na pewno nie uda się unowocześnić muzeum, ponieważ bez środków własnych nie dostaniemy dofinansowania. Tylko wspólne działania, tylko współpraca może dać nam więcej niż mamy. [2015-05-10 21:01]

wbienko

Ale to oczywista oczywistość i dlatego oczekuję od decydentów koncepcji finansowania rozwoju. Bo sama koncepcja rozwoju, po wysłuchaniu wywiadu, wydaje mi się jasna. [2015-05-11 09:06]

wbienko

No i wpadło się z wieczora :) Było super!!! Ludzi po prostu tłum. Wieczorne zwiedzanie ma swój klimat. Podziękowanie dla organizatorów i wolontariuszy, i publiczności, że nie zawiodła. [2015-05-16 22:47]

Jazlowiak

Dziękuję tym co byli, dziękuję za wsparcie, sponsoring i zwykłą bezinteresowną pomoc. Dziękuję za rozmowy, wymianę poglądów, głosy krytyczne i pokazanie w dyskusji co można poprawić w roku przyszłym. Dziękuje za wsparcie sochaczewskich mediów i za to, że byliście. https://www.youtube.com/watch?v=RoidjHh1W2w [2015-05-17 11:01]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Sprawy urzędowo-administracyjne4

Plac Kościuszki - spontaniczna akcja mieszkańców [wideo]

Sprawy urzędowo-administracyjne2

Alert RCB - agitacja wyborcza?

Sprawy urzędowo-administracyjne29

Wybory 2020 - kilka pytań

Sprawy urzędowo-administracyjne2

W niedzielę wybory. Weźmy wszyscy w nich udział

Pożary, straż pożarna

Strażacy usuwali skutki burzy: na odcinku 50 m wiatr powalił 8 drzew

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc