NOWA FORMUŁA DNI SOCHACZEWA

Przenosiny z Podzamcza na obiekty MOSiR-u przy Warszawskiej, całodzienny piknik historyczny na Placu Kościuszki, największy w historii miasta Mazurek Chopina dla Sochaczewian, czy wreszcie zmiana nazwy z Biesiady Kasztelańskiej, na Jarmark Kasztelański, to tylko kilka z wielu nowości, jakie czekają nas podczas tegorocznych obchodów Dni Sochaczewa. Jak co roku święto miasta odbędzie się w drugi weekend czerwca (10-12 czerwca).

- To tylko początek zmian w formule Dni Sochaczewa – zapowiada burmistrz Piotr Osiecki. – Święto naszego miasta bardzo rozrosło się w ostatnich latach, ale chyba nie w tym kierunku, jakim byśmy sobie tego życzyli. Impreza na Podzamczu stała się po prostu wielkim zbiorowiskiem, nad którym coraz ciężej było zapanować, utrzymać porządek i bezpieczeństwo. Wiem, że wielu mieszkańców wyjeżdżało z Sochaczewa na ten okres. Chcemy to zmienić. Chcemy by Dni Sochaczewa stały się też imprezą, która promuje miasto nie tylko w najbliższej okolicy, ale też w Warszawie, czy Łodzi, a docelowo w całej Polsce – dodaje burmistrz Osiecki.

ZAMIAST MUSZLI – OBIEKTY MOSiR-u przy ul. Warszawskiej i Olimpijskiej.

Główne imprezy związane z Dniami Sochaczewa odbędą się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, to jest stadionie Orkana (płycie głównej i bocznej), w hali sportowej i namiocie sztucznego lodowiska. Tam skoncentrowane będą najważniejsze koncerty, mecze, występy gwiazd.
- Zrezygnowaliśmy z muszli koncertowej na Podzamczu, ponieważ tego terenu nie dało się dobrze chronić, monitorować i kontrolować zachowania gości. MOSiR jest ogrodzony ze wszystkich stron, każdego wchodzącego można sprawdzić, czy nie wnosi alkoholu, niebezpiecznych przedmiotów, szklanych butelek. Na stadion można wejść tylko kilkoma bramami, zatem ochrona łatwiej poradzi sobie w takich warunkach, niż na otwartej przestrzeni Podzamcza – mówi wiceburmistrz Marek Fergiński.
Nie bez znaczenia jest też to, że w poprzednich latach na całe dwa dni zamykano ulicę Traugutta, jedną z najważniejszych i najbardziej ruchliwych dróg w mieście. Teraz zmiany w organizacji ruchu ograniczą się do zamknięcia ulicy Olimpijskiej o znacznie mniejszym znaczeniu dla komunikacji wewnątrz miasta. Ponadto w pobliżu muszli koncertowej brak było miejsca, gdzie można by rozstawić np. duże, profesjonalne wesołe miasteczko, a na MOSiRze bez trudu udało się je znaleźć, tak jak na wiele innych atrakcji.
- Stadion i obiekty MOSiR-u plus ulica Olimpijska to wymarzony wręcz teren na taką imprezę. Nim podjęliśmy decyzję o przenosinach, konsultowaliśmy ją z organizatorami wielkich wydarzeń plenerowych. Wszyscy podkreślali zdecydowaną przewagę stadionu nad Podzamczem. Zmieści się tam wszystko co chcemy, nie będzie kłopotów z parkingiem, czy dojazdem. Nawet mini przedszkole, w którym rodzice będą mogli zostawić swe pociechy na jakiś czas, znajdzie swe miejsce – dodaje koordynator imprezy, Naczelnik Wydziału Promocji i Aktywizacji Robert Małolepszy.

KLIMAT DNI SOCHACZEWA

Dni Sochaczewa 2011 to ma być impreza rodzinna, integrująca mieszkańców, jednocząca różne środowiska. Burmistrz P. Osiecki chce odejść od wizerunku jaki utrwalił się w ostatnich latach, że święto naszego miasta to tak naprawdę święto picia piwa. Dni Sochaczewa to ma być piknik dla ludzi w każdym wieku, o różnorakich zainteresowaniach.
- Dni Sochaczewa to nie może być impreza wyłącznie dla nastolatków z okolicznych miejscowości, ale dla wszystkich mieszkańców – przedszkolaków, nastolatków, dorosłych, seniorów, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie w programie, każdy będzie się czuł bezpiecznie nawet po zmroku. Chcemy wyeliminować sytuacje, gdy część gości opuszczała Podzamcze zażenowana zachowaniem innych uczestników, którzy nie umieli poradzić sobie z pokusą powszechnej dostępności alkoholu. W tym roku piwo też będzie, ale do kupienia i spożycia na miejscu, w ściśle określonych, wygrodzonych i zabezpieczonych przez ochronę strefach – dodaje Marek Fergiński.
- Będziemy dążyć do podniesienia rangi tej imprezy, stąd zamiast „Biesiady Kasztelańskiej” Dniom będzie towarzyszył „Jarmark Kasztelański”, który zorganizujemy wspólnie z firmą Carlsberg. Jarmark z czasem ma się stać naszą marką. W jego ramach przewidujemy m.in. kiermasz rękodzieła ludowego i artystycznego, produktów ekologicznych, degustacje dań regionalnych itd. Nie wiem czy już w tym roku uda nam się zmienić całkowicie wygląd stoisk handlowych, ale założenie jest takie, że mają być jednakowe i stylizowane. Tak zorganizowany Jarmark może być atrakcją także dla warszawiaków, czy łodzian – dodaje Robert Małolepszy.
- Wychodząc z założenia, że dni miasta to nie tylko seria koncertów polskich i zagranicznych artystów, ale coś więcej, chcemy jeszcze mocniej pokazywać rodzimych twórców, lokalne inicjatywy, amatorskie zespoły – zdradza burmistrz Fergiński.
W czasie dni miasta wiele działo będzie się także w Chodakowie, skąd wystartuje Bieg Chopina i odbędzie się turniej siatkówki. Władze miasta rozważają pomysł, który zakłada, że w kolejnych latach obchody Dni Sochaczewa mogą na przemian odbywać się w centrum i właśnie w Chodakowie. Stadion Bzury, pasaż Duplickiego, to idealne miejsce do przeprowadzenia koncertów, gier, zabaw integrujących mieszkańców.

SOBOTA – DZIEŃ KULTURY, SPORTU I MOTOCYKLI

Sobota, 11 czerwca, będzie dniem kultury i sportu, podsumowaniem dokonań artystycznych dzieci ze szkół i przedszkoli; uczestników warsztatów prowadzonych w MOK; nie zabraknie występów sochaczewskich zespołów, m.in. Aligator; Prodlef; Alter Ego; HWSC Ola Pawlik i Przyjaciele. Specjalny show ma dać grupa Lombelico del Mondo.
W ramach poszerzania współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi władze Sochaczewa włączyły w oficjalny program Dni Sochaczewa Zlot Motocyklistów organizowany przez MC Boruta. W ramach tego zlotu na ulicy Olimpijskiej przewidziane są m.in. pokazy motocyklowe, prezentacja zabytkowych samochodów. Do Sochaczewa może zjechać nawet kilkuset motocyklistów z całej Polski.
W programie Dni znalazł się też piknik sportowy z jego głównym elementem „Zagraj z mistrzynią – Sochaczewianie kontra tenisistki SKTS”. Każdy chętny będzie mógł w ramach tego programu spróbować swych sił w starciu m.in. z Natalią Partyką. Ponadto obok hali przy Warszawskiej odbędą się pokazy judo, teaekwondoo. Na basenie odbywać się będzie festyn wodny zorganizowany przez MOSiR. Na głównym boisku Orkana przez całą sobotę rozgrywać się będzie turniej o Grand Prix Polski kobiet w rugby. W namiocie sztucznego lodowiska będzie można pograć w tenisa i w… szachy. Przewidziana jest bowiem profesjonalna symultana szachowa.
Sobotni wieczór zakończy widowiskowy „Fire Show” przygotowany przez Lombelico del Mondo, a główną gwiazdę wieczoru zapewni sponsor koncertu, czyli firma Carlsber, która na razie nie chce zdradzać nazwy gwiazdy, jaka pojawi się w Sochaczewie, ale ma to być artysta z najwyższej półki.
Bardzo ważnym elementem i nowością, będzie umieszczenie części wydarzeń na Placu Kościuszki, z którego zniknie wielki namiot piwny, a pojawią się wydarzenia historyczno-kulturalne. W sobotę będzie to piknik historyczny „Siedem Wieków Sochaczewa”, w niedzielę przygotowany wspólnie z Komisją Europejską „EuroQuiz” (szczegóły tych wydarzeń poniżej)
Wiele różnorodnych akcji zaplanowano także na terenie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, Muzeum Kolei Wąskotorowej, stadionie Bzury w Chodakowie.

NIEDZIELA – W HOŁDZIE CHOPINOWI

W niedzielę przypomnimy mieszkańcom i gościom spoza Sochaczewa o Fryderyku Chopinie, jego twórczości i związkach kompozytora z naszym miastem. Główną gwiazdą wieczoru będzie włoski gwiazdor piosenki GAZEBO, którego przebój z lat 80-tych „I like Chopin” podbił wszystkie światowe listy przebojów. Gazebo ma na koncie także wiele innych przebojów, ostatni, który dotarł na szczyty list przebojów muzyki dance to Tears for Galileo. Wcześniejsze koncerty też będą miały klimat chopinowski – na scenie pojawi się „Chopin na jazzowo”, a także artyści z Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie i orkiestry „Camerata Mazovia”.
Zupełnie nową atrakcją i początkiem tradycji będzie wspólna degustacja gigantycznego Mazurka Chopina. Zaraz po mszy w intencji Mieszkańców i koncercie sochaczewskich chórów w Kościele św. Wawrzyńca, na Placu Kościuszki będzie można spróbować naszej lokalnej specjalności cukierniczej. Mazurek ma być tak wielki, by spróbować mógł go każdy z gości Dni Sochaczewa.
Bardzo ciekawym punktem programu może się okazać gra miejska „Zagraj w Socho”. Podobne imprezy odbywają się teraz we wszystkich największych polskich miastach i cieszą się bardzo dużą popularnością. W grze będzie mógł wziąć udział każdy, a jej treść i zadania, jakie czekają na uczestników, przybliżą i przypomną historię i współczesność Sochaczewa. To ma być dobra zabawa połączona z edukacją.

NOWOŚCI W PROGRAMIE DNI

Szczególnie warto podkreślić kilka zupełnie nowych punktów programu:
► piknik „Siedem Wieków Historii Sochaczewa”, to jest pokazy grup rekonstrukcyjnych m.in. z czasów średniowiecza, Potopu Szwedzkiego, Wojen Napoleońskich, okresu I i II wojny światowej, prezentacje dynamiczne walk i wyszkolenia oddziałów.
► „Miasteczko Europejskie” – piknik organizowany wspólnie przez ratusz oraz polskie przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. W ramach “EuroQuizu 2011” na placu Kościuszki zaplanowano m.in. rozstawienie mini-miasteczka, uruchomienie punktu informacyjnego, konkurs wiedzy o UE.
► gra miejska „Zagraj w Socho”, stanowiąca nowoczesną wersję harcerskich podchodów. Wystartować może każdy – drużyna szkolna, grupa znajomych, przyjaciele z jednego bloku, reprezentacja stowarzyszenia itd.
► „Chopin na deser” czyli mazurek Chopina dla całego miasta. Ratusz zamówił gigantycznego mazurka, który przy dźwiękach muzyki kompozytora zostanie pokrojony przez burmistrza Piotra Osieckiego i rozdany wszystkim gościom zgromadzonym na Placu Kościuszki.
► mecz „Rugbiści kontra Piłkarze”, to też wyjątkowe wydarzenie, gdyż naprzeciw siebie staną reprezentanci dwóch dyscyplin sportowych, różnie wyszkoleni.
► spotkanie z gwiazdami sportu, na co dzień występującymi w barwach SKTS Best Chem Sochaczew. W tenisa stołowego, w ramach akcji „Zagraj z mistrzynią – Sochaczewianie kontra tenisistki SKTS”, można będzie zagrać m.in. z Natalią Partyką.

RM


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy