Nowa książka o bitwie nad Bzurą Leszka Nawrockiego

/ 5 komentarzy
Zdjęcia i foto: Nowa książka o bitwie nad Bzurą Leszka Nawrockiego Sochaczewianie - sylwetki sochaczew

11 listopada 2017 roku - godz. 14.00-15.00 - Promocja książki Leszka Nawrockiego, wybitnego sochaczewskiego historyka, wieloletniego pracownika sochaczewskiego muzeum,  pt. „Bitwa nad Bzurą 1939 r. w powiecie sochaczewskim”. 

Zapraszamy do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. 

Praca ta jest pierwszym całościowym opracowaniem poświęconym bitwie nad Bzurą na terenie pow. sochaczewskiego. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat różne publikacje ukazywały tylko epizody walk na tym terenie związane z bitwą,, m.in. obronę Sochaczewa, walki o Brochów, walki GO gen. Knoll-Kownackiego z niemieckim XVI Korpusem Pancernym na terenie gmin: Nowa Sucha, Rybno i Młodzieszyn, bój 57 pp o las Emilianów, walki na terenie gminy Młodzieszyn.

Bitwa nad Bzurą na terenie powiatu sochaczewskiego szczegółowo omawia przebieg walk na terenie poszczególnych gmin. Opisuje znajdujące się tam cmentarze wojenne, pomniki, obeliski, tablice pamiątkowe. W pracy przedstawiono także tragiczne losy ludności cywilnej masowo uciekającej przed okrucieństwami żołnierzy niemieckich, bombardowanej i ostrzeliwanej przez Luftwaffe w czasie tego exodusu, mordowanej w pacyfikacjach i zbiorowych egzekucjach, pozbawianej domów i dorobku całego życia, grabionej z mienia. Przy omawianiu przebiegu bitwy nad Bzurą na terenie pow. sochaczewskiego dużo miejsca poświęcono relacjom uczestników walk i mieszkańców pow. sochaczewskiego – świadków tych wydarzeń.

Zasadniczo praca przedstawia przebieg walk między 9 września 1939 r., (kiedy to wydzielone oddziały niemieckie przez teren gminy Nowa Sucha dotarły na przedmieścia Sochaczewa), a 19 września 1939 r. Wtedy to po sforsowaniu Bzury resztki oddziałów armii „Poznań” i „Pomorze” próbowały wyrwać się z okrążenia i przez Puszczę Kampinoską dostać się do Warszawy. Natomiast omawiając sytuację w Sochaczewie i na terenie gminy Teresin cofnięto się momentu rozpoczęcia wojny. Ukazując wydarzenia w Sochaczewie przedstawiono również to, co się działo po wycofaniu się oddziałów polskich z miasta aż do ostatnich dni września 1939 r. 

Pomijając pierwszy rozdział (Bitwa nad Bzurą we wrześniu 1939 r.), ramy terytorialne pracy obejmują obszar powiatu sochaczewskiego powstałego 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej kraju, to jest: miasto Sochaczew i gminy: Brochów, Iłów, Młodzieszyn, Nowa Sucha, Rybno, Sochaczew, Teresin.

 

Informacje dodatkowe
  5
  Oceń
  (5 głosów)

   

  Lokalizacja wydarzenia
  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (5)

  szczypior87szczypior87
  0

  Panie Pawle, czy znana jest już cena książki?

  (2017-11-07 07:59)
  JazlowiakJazlowiak
  0

  50 zł za 628 stron tekstu:-)

  (2017-11-07 11:38)
  szczypior87szczypior87
  0

  Zatem zakup tej książki to niezły geszeft! Do zobaczenia! :)

  (2017-11-08 07:41)
  mefistomefisto
  0

  A gdzie można kupić?

  (2017-11-08 20:32)
  JazlowiakJazlowiak
  0

  Mane tekel fares - zapraszam do muzeum od soboty od 14.00

  (2017-11-09 13:43)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy