Nowa przystań nad Bzurą uraczy mieszkańców kawiarnią i barem

/ 16 komentarzy
Zdjęcia i foto: Nowa przystań nad Bzurą uraczy mieszkańców kawiarnią i barem Inwestycje sochaczew

Trwa przygotowywanie projektowe do budowy nowej przystani nad naszą rzeką. Zgodnie z planem „Zagospodarowania nadbrzeża Bzury wraz z Ruinami Zamku Książąt Mazowieckich oraz Parkiem Podzamcze w Sochaczewie”, obecny budynek przystani zostanie rozebrany, a w jego miejscu powstanie zupełnie nowy obiekt. W ostatnich dniach ratusz ogłosił konkurs na aranżację kolorystyczną jego wnętrz.

 

Urząd Miasta Sochaczew jest na finiszu opracowywania wniosku o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej dużej inwestycji „Zagospodarowanie nadbrzeża Bzury wraz z Ruinami Zamku Książąt Mazowieckich oraz Parkiem Podzamcze w Sochaczewie”. Od zakwalifikowania zadania do dotacji zależy jego realizacja.

Jeśli pieniądze z UE uda się uzyskać, w niedługim czasie powinny zmienić się między innymi wygląd  i funkcjonalność fragmentu niedawno przywróconego do życia, dzięki plaży miejskiej, nadbrzeża Bzury. Wykonany na zlecenie ratusza przez firmę Heinle Wischer und Partner Architekci sp. z o.o. projekt przewiduje budowę nowego budynku przystani kajakowej (obecny ma być rozebrany tuż przed rozpoczęciem budowy).

Mówimy o miejscu o szczególnie długiej tradycji i wadze dla życia rekreacyjnego sochaczewian. Historia dzisiejszej przystani kajakowej sięga Dwudziestolecia Międzywojennego, a dokładnie 1933 roku, kiedy ją wzniesiono. Uległa zniszczeniu podczas walk II Wojny Światowej (została tylko piwnica), ale już po wojnie z powodzeniem zaspokajała potrzeby wypoczynkowe mieszkańców.

Nowy budynek przystani kajakowej ma przywrócić, a nawet przewyższyć funkcjonalność swojej poprzedniczki. Projekt Heinle Wischer und Partner Architekci zakłada, że obiekt pobudzi mieszkańców do aktywności sportowej i rekreacji. Faktycznie, jest duża szansa na to, że nowa przystań wraz z plażą miejską (miejmy nadzieję, że wkrótce z możliwością zażywania kąpieli w rzece), a także zrewitalizowanym terenem wokół wzgórza zamkowego i odnowionym parkiem, przerodzi się w miejsce zachęcające mieszkańców do aktywnego spędzania czasu, zwłaszcza latem, na świeżym powietrzu w sercu swojego miasta.

Zgodnie z założeniem projektantów budynek przystani cechować będą minimalizm i prostota, walory podejścia do kształtowania przestrzeni, na których bazuje cała planowana koncepcja zagospodarowania nadbrzeża Bzury. W projekcie zastosowano więc wręcz ascetyczne podejście tak do formy, jak funkcji nowego obiektu, projektanci zalecają też użycie naturalnych materiałów o stonowanej kolorystyce.

Jak więc będzie wyglądać nowa przystań? Można to sobie dość dobrze wyobrazić, oglądając załączoną wizualizację. Widzimy na niej faktycznie prosty, nieco kubistyczny, dwukondygnacyjny budynek. Zwraca uwagę duże wysunięcie kondygnacji parteru w stosunku do kondygnacji przyziemia. To właśnie tutaj, „na górze” , mieścić się ma służąca wszystkim mieszkańcom kawiarnia z zapleczem takim, jak bar, zmywalnia, pomieszczenia gospodarcze, pomieszczenia dla pracowników, toalety oraz zaplecze socjalne. Dodajmy, że dzięki wysunięciu wspornikiem w stronę Bzury, kawiarnia może być faktycznie bardzo atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców.

W kondygnacji przyziemia ulokowane zostaną sezonowe magazyny wykorzystywane latem do przechowywania kajaków (zimą opróżniane – projekt uwzględnia fakt możliwości zalewania terenów, w związku z czym zaleca zabezpieczenie drzwi wejściowych do piwnicy grodziami przeciwpowodziowymi). Jako całość nowa przystań będzie zdecydowanie stanowiła dominantę w tej części nadbrzeża Bzury.

Pozostaje nam tylko trzymać kciuki za pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie z UE.

 

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (16)

jerzyk2205jerzyk2205
0
Jak patrzę na budżet miasta, to widzę kolejną mrzonkę. (2017-03-28 20:40)
proriderprorider
0
Ciekawa sprawa ,co z ze stowarzyszeniem sochaczewskich motocyklistów ?Którzy włożyli mozoł pracy i funduszy aby doprowadzić ten fundament do stanu uźyteczności poświęcili się postarali się  o stworzenie wtym miejscu plaży miejskiej,opiekują się i mają tam swoją siedzibę i co dalej???Byłem świadkiem jak odkopali wokół budynku ziemię i założyli izolację,koledzy na kolanach układali  kamienie , i co dalej ???? co z ich ciężką pracą???
miasto powie :"Hasta la vista, baby"odkryliście fajne miejsce na nowo teraz my się nim zajmiemy a wy won???
co z ciężką pracą SMS???

  (2017-03-28 23:10)
NastroNastro
0
Twoja wypowiedź brzmi +/-  tak: nie róbmy tam nic więcej bo zmarnujemy wkład finansowy i cięzką pracę motocyklistów. Zatrzymać inwestycję w nową przystań !!!


Moja odpowiedź brzmi tak: dzięki ciężkiej pracy motocyklistów wspartej ich nierzadko wkładom finansowym pojawiły się szersze i możliwe obecnie do zrealizowania perspektywy budowy nowej przystani. Wkład motocyklistów w rewitalizację terenów dawnej Przystani został w ten sposób doceniony i będzie kontynuowany przez Miasto z ich pomocą i doświadczeniem. To dzieki nim ten teren odzyskuje dawny blask w nowoczesnej formie. Dziękujemy. Mieszkańcy Sochaczewa. (2017-03-29 07:49)
kacperskyykacperskyy
0
prorider ma racje. jak chlopaki sie za to brali to byla ruina i nikt sie tym nie interesował. teraz jak 3/4 roboty zostało wykonane ZA DARMO to nagle urzędasy sie tym zainteresowały i chca to przejac?? jakby mieli choc troche honoru to by to inaczej załatwili a mozliwosci jest sporo ale nie lepiej okraść z pracy i włozonego wysiłku ludzi, którzy z własnej inicjatywy, nie liczac na bezradą władze zagospodarowali to miejsce. Tak sie docenia inicjatywy społeczne w tym miescie. (2017-03-29 08:05)
NastroNastro
0
kacperskyy - to miejsce mimo, że wygląda estetyczniej nadal niestety jest ruiną :-(

Patrzcie trochę szerzej i długoterminowo na przeznaczenie tego miejsca. Motocykliści włożyli ogromny wkład ale zrozumcie, że to miejsce musi rozwijać sie dalej. A na to motocyklistów już nie stać finansowo.   (2017-03-29 09:44)
robroyrobroy
0
jak czytam o takich pomysłach inwestycyjnych to myślę sobie:czy miasto stać na takie fanaberie? normalnie to inwestor przyszedłby do urzędu-chcę wybudować coś nad Bzurą,w tym i tym miejscu,o takim przeznaczeniu,będę zarabiał,płacił podatki-a buduj pan ! ale to nie u nas-za pożyczone się buduje,trzeba to będzie oddać z nawiązką,ktoś ze znajomych króliczka wynajmie pomieszczenia na fastfooda,za niewielkie grosiczki,a być może nazwie się to ""CENTRUM REKREACJI,PŁYWANIA KAJAKOWEGO I RELAKSU W SOCHACZEWIE im L. Kaczyńskiego , STWORZY SIĘ ETACIK dyrektora I SZWAGIER MA ROBOTĘ? MA ! może sypnąć niewielkimi pieniędzmi i dofinansować zapał motocyklowych chłopaków? (2017-03-29 10:52)
jerzyk2205jerzyk2205
0
"Jeśli pieniądze z UE uda się uzyskać...."
Jeśli..A to wcale nie jest łatwe, czego dowodem są starania UM o pieniądze na zagospodarowanie parków miejskich. Już były trzy nabory wniosków i niestety sochaczewski wniosek się nie przebił. Konkurencja jest bardzo silna i mimo, że mamy plecy (wiceministra i wiceprezesa w Narodowym Funduszu) jesteśmy wciąż za słabi. W tym samym czasie inni pozyskują na swoje parki po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt milionów złotych
Tymczasem trochę tych ładnych obrazków przyszłych parków i innych budowli mieszkańcom w mediach pokazano. Oby te wszystkie wizualizacje i projekty, zlecane za niemałe pieniądze z budżetu miasta nie pozostały pamiątkowymi "półkownikami", finalnie zalegającymi na półkach urzędowych. (2017-03-29 18:26)
jarljarl
0
Wy tak na poważnie ?
Jest pomysł, jest plan a według was jest to złe.
Parkin przy wieży ciśnień również był według was złą inwestycją a codziennie jest zapełniony.
Remont Staszica był zły, remont mostu w centrum był zły itp itd.
A co wy zrobiliście dobrego dla miasta ?
P...eni malkontenci.
Cały czas narzekacie, ale z waszej strony nie widać żadnych inicjatyw, żadnych obywatelskich projektów. Tylko narzekanie że jest źle.

Tylko na forum jesteście mocni, tylko tu pokazujecie jacy to jesteście wybitni.
Ale po za forum was nie ma. Nie udzielacie się w ŻADEN SPOSÓB w tym mieście.
Mam wrażenie że większość z was to przegrani w wyborach, próbujący coś ugrać aby dostać się do koryta przy następnych wyborach

W sumie to mi was jest trochę szkoda. (2017-03-29 22:05)
Obywatel85Obywatel85
+1
Całkiem na poważnie panie kolego ;-) przecież to stała lewacka elita tego portalu: kacperki,robroje,metasekwoje  plus kilku innych.
Korytko się oddaliło spod ryjka więc prosiaczki muszą sobie pokwiczeć ;-) na szczęście zostaje tylko kwiczenie we własnym gronie. (2017-03-29 22:45)
jarljarl
-2
Metasekwoja to jest ewenement w każdym calu. Wypowiedzi innych osób jestem w stanie przyjąć (choć mogę się nie zgadzać z nimi).
Ale nie zapomnę jak metasekwoja twierdziła, że jak pieski i kotki nie będą robiły kupki na trawkę to na ziemi zabraknie gleby i zostaną same skały :)
Tym jednym wpisem sprawiła że straciłem wiarę w inteligencję ludzką.
Inteligencja jest ograniczona, ale głupota ludzka nie zna granic :)
(2017-03-29 22:59)
kacperskyykacperskyy
0
"Parkin przy wieży ciśnień również był według was złą inwestycją a codziennie jest zapełniony."

no nie moge. i co ten parking zmienil? nic, burmiń sie zadłużył na kolejne miliony a samochody jak stoja pod stacja tak stały. nie ma zandej roznicy i nic to nie zmienilo.

"Remont Staszica był zły, remont mostu w centrum był zły itp itd. "

weź gosciu nie siej populizmu i nie zmieniaj faktow. z mostem złe było to jak ta inwestycja jest prowadzona ile w to władowali pieniedzy i jaka jest tego jakosc. Ale do retoryki pisiorow juz sie chyba przyzwyczailismy,

A co wy zrobiliście dobrego dla miasta ? 
P...eni malkontenci."

Co kur*** zrobilem? płace drakońskie stawki za wode, odprowadzam tu podatek a nie tak jak ty dziadu drenujesz to państwo siedzac na socjalu i pobierajac 500+

"Cały czas narzekacie, ale z waszej strony nie widać żadnych inicjatyw, żadnych obywatelskich projektów".

po pierwsze pokaz swoje obywatelskie projekty. Po drugie po co robic obywatelskie projekty jak i tak burmino wybierze remont kibli w szkolach podstawowych.. szach mat.

"Mam wrażenie że większość z was to przegrani w wyborach, próbujący coś ugrać aby dostać się do koryta przy następnych wyborach"

Wiekszosc ludzi tu piszacych to zwykli obywatele nie majacy nic wspolnego z partyjnym bagnem... partyjniacy uaktywniaja sie przed wyborami, albo np przy glosowaniu wlasnie na projekty spoleczne gdzie prawdopodobnie 40 oddanych glosow to glosy z dwoch komputerow przy ul 1 maja..

wiec wes stary sie do roboty, przestań zyc na zasiłkach bo panstwo pis sie skonczy, skoncza sie zasiłki i zostaniesz z ręką w nocniku. (2017-03-30 08:13)
robroyrobroy
0
@jarl,ty przestań ćpać albo pić !tak dla Twojej informacji-napiszę dużymi literamioi będę wolno pisał bo wiem że wolno czytasz--ANI REMONT STASZICA,ANI MOSTU ANI NICZEGO INNEGO NIE BYŁ ZŁY !! ZŁY TO BYŁ NADZÓR INWESTORA,CZYLI SOCHACZEWSKICH WŁADZ,POBŁAŻANIE NIEDORÓBKOM,TOLEROWANIE SKANDALICZNEGO WYDŁUŻANIA PRAC,BO W JEDEN DZIEŃ SPADŁ ŚNIEG LUB DESZCZ,A PRZEZ WIĘKSZOŚĆ LIPCA I SIERPNIA BUDOWA MOSTU LEŻAŁA ODŁOGIEM.inwestycje oddano,ludzie zapominają o utrudnieniach,świat się kręci,A idź @jarl sprawdź czy pobojowisko na torze motokrosowym jest dobrze zreitalizowane po składowaniu tam ton gruzu,asfaltu?bo budowlańcy mieli problem z usunięcięm,i o to się Sochaczewianie wnerwiali,nie o sam fakt prac.-dawno mnie taki malkontent pieniacz jak ty w swoim poście nie wqrwił (2017-03-31 14:43)
robbo2krobbo2k
0
Hejo..... wy miejskie politykiery od burmistrza,  możecie się nie doczepiać do inwestycji powiatowych, marszałkowych i ktajowych jak do swoich.  Uwielbiam te doczepianie się miastowych radnych do sukcesów powiatowych oraz odpinanie się jak są porażki bo to nie nasze. (2017-03-31 15:00)
Zbigniew ZbychZbigniew Zbych
0
Nic o nas bez nas ? no jak widać nie do końca :-/ Pewnie jakieś konsultacje społeczne w kościele zostały przeprowadzone lub wśród poddanych radnych. Tak mi się wydaje że jest to tzw "Kaczka Magistracka" wzorem dziennikarskich przekazów z magistratu. Pis zdąży nas wyciągnąć wbrew naszej woli z UE za nim "fachowcy" UM zdobędą fundusze. Może choć któryś z zaufanych władzy koleś odłożył na tyle aby wykupić ten teren który osobiście oceniam jako jedyny o tak wysokim współczynniku przyciągania spragnionych zabawy i rekreacji mieszkańców :-) którzy są w stanie w tym jednym jedynym miejscu w Sochaczewie zostawić trochę grosza na posłuchanie klasyków muzycznych Sochaczewa :-)
(2017-03-31 17:29)
APTEKARZAPTEKARZ
0
Kolejny projekt?
Były juz plany zagospodarowania podzamcza, wieży cisnien, muszla koncertowa miała być odnowiona...
Poki co oprócz wydanych pieniędzy na projekty nic nie ma.
Zamiast planowac moze czas cos zrobic.
Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. (2017-04-01 17:22)
robroyrobroy
0
@APTEKARZ,właśnie-zamiast rozwalać istniejące i budować coś nowego na przystani, niech się za muszlę koncertową wezmą ! jakiś koncert,kino letnie,Dni Sochaczewa,wydaje mi się że ta muszla komuś okoniem w gardle stoi,pierzeja południowa się kiedyś idiotom marzyła,zaorać park i muszlę i wybudować przedwojenne slamsy (2017-04-02 09:33)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy