Nowe mandaty czekają

/ 6 komentarzy
Zdjęcia i foto: Nowe mandaty czekają Komunikacja publiczna sochaczew

Wzrosną mandaty za najczęściej popełniane wykroczenia drogowe. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma już przygotowany nowy taryfikator, który, zgodnie z zapowiedziami jeszcze w tym roku powinien wejść w życie.
500 złotych za kopertę
Od 300 do 500 zł zapłacą piraci drogowi za przejazd na czerwonym świetle. Widełki zastosowano dlatego, że, jak twierdzą ustawodawcy, inaczej można potraktować takie wykroczenie popełnione w dzień, przy pełnym ruchu, inaczej w nocy, na pustej drodze.
Zmniejszono natomiast karę dla pieszych, przechodzących na czerwonym świetle. Według nowego projektu zapłacą oni 100, a nie 250 zł jak jest obecnie. - Był to swego rodzaju paradoks - przyznaje podkom. Paweł Dubielecki, naczelnik sekcji ruchu drogowego w sochaczewskiej komendzie - gdyż pieszy za to samo wykroczenie płacił więcej niż kierowca, a wiadomo, że rowerzyści czy piesi w zderzeniu z pojazdem najczęściej nie mają żadnych szans.
Skończą się także dyskusje z drogówką w przypadku zajmowania miejsc dla niepełnosprawnych. Wjazd na kopertę może nas kosztować 500 zł. Paweł Dubielecki mówi, że przepis ten jest nagminnie łamany, np. na ul.Pokoju. Szef drogówki liczy na to, że tak duża kara będzie działać odstraszająco. –Jeśli chodzi o złe parkowanie, bardzo nam pomaga monitoring miejski, wyłapujący tych, którzy naprawdę „przeginają” – dodaje Paweł Dubielecki.
Pojawią się też nowe sankcje w taryfikatorze. Jak podała „Gazeta Prawna” 250 zł zapłacą kierowcy za spowodowanie niebezpieczeństwa przy wyprzedzaniu innego pojazdu. Chodzi tu głównie o wyprzedzanie na trzeciego.
200 zł kosztować będzie jazda bez włączonych świateł mijania w nocy, 100 zł w dzień. Również 200 zł zapłacimy za jazdę bez świateł w tunelu i to bez względu na porę dnia.
Jak to robią w Sochaczewie
- Nie znam jeszcze ostatecznych propozycji, bo oficjalnego rozporządzenia ciągle nie ma, ale wszystkie zmiany, które mają wspomóc policjantów, są wskazane – mówi szef sochaczewskiej drogówki. – My ze swej strony próbujemy walczyć z nieodpowiedzialnymi kierowcami w różny sposób. Bardzo pomagają nam fotoradary, bo zdjęć jest coraz mniej, a więc widać, że to przynosi efekty. Podobnie jest z wideorejestratorami, zainstalowanymi w nieoznakowanych pojazdach. Trzy takie samochody jeżdżą po głównych trasach, czyli K2 i K50, mierząc prędkość pojazdów.
Przynosi to efekty zwłaszcza tam, gdzie nie można ustawić patrolu. W rejonie Sochaczewa takie newralgiczne miejsce to np. odcinek między rondem w Kuznocinie i w Ruszkach. Paweł Dubielecki opowiada, że doszło tam do kilku dramatycznych wypadków. Komenda wystąpiła nawet do Generalnej Dyrekcji Dróg o ograniczenie w tym rejonie prędkości do 70 km/godz. Do tej pory nie uzyskali jednak żadnej odpowiedzi, mimo że zabiegają o to także gminy Sochaczew i Młodzieszyn.
Duże problemy na naszych drogach tradycyjnie stwarzają ciężarówki i to głównie z byłych krajów WNP. Są to kolosy szalejące po drogach i, co gorsza, czujące się bezkarnie.
Mimo tych wszystkich niedogodności sochaczewska policja odnotowała poprawę sytuacji w stosunku do ubiegłego roku, który, jak przyznaje podkom. Paweł Dubielecki, był rekordowy, jeśli chodzi o ilość ofiar. Na naszych drogach w 2007 r. zginęło 38 osób, do końca października tego roku 21. To też dużo, ale spadek jest widoczny. Tym bardziej, że sochaczewska drogówka pracuje w mocno ograniczonym składzie. Na 15 etatów obsadzonych jest zaledwie 10, w tym także przez młodych funkcjonariuszy odbywających szkolenia.
- Gdybyśmy codziennie mogli wysłać w teren dwa patrole, miasto byłoby wystarczająco „obstawione”. Tymczasem musimy pracować takimi siłami, jakie posiadamy – dodaje podkom. Dubielecki.
Nowy taryfikator
Propozycje kar za wybrane wykroczenia
• 300-500 zł zapłacimy za przejechanie na czerwonym świetle
• 500 zł kosztować będzie parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych
• 250 zł ma kosztować wyprzedzanie na trzeciego
• 200 - złotowym mandatem zostaniemy ukarani za jazdę w tunelu bez świateł (bez względu na porę dnia i nocy)
• 200 zł kosztować ma jazda bez włączonych świateł mijania w nocy, a 100 zł jazda bez świateł w dzień
• 200 zł korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego
• 150 zł zapłacimy za przewożenie dziecka bez fotelika
• 200 zł zapłacimy za uniemożliwienie włączenia się do ruchu pojazdowi komunikacji miejskiej
• 100 zł za niezachowanie pięciometrowego odstępu od stojącego przed nami pojazdu w tunelu (np. w korku)
• 50 zł, gdy kierowca nie ma przy sobie dokumentu wymaganego przy prowadzeniu pojazdu (np. dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy etc.)
• 100 - złotowy mandat będzie mógł wystawić policjant pieszemu, przechodzącemu przez ulicę na czerwonym świetle.
Jolanta Sosnowska

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (6)

Misiek007Misiek007
0
Może zaczniecie od siebie czyli : Policjanci jadący bez pasów nagminnie. W niedziele przy skrzyżowaniu 600 lecia z Pokoju ok 13 Policja ( srebrne suzuki) włączyła sobie koguta i wyprzedziła wszystkich palantów czekających na skrzyżowaniu, na następnym stali już grzecznie w kolejce (już nie byli wzywani ??????) (2008-11-12 14:59)
bodepbodep
0
Ostatnio kierowcy nagminnie parkują na chodniku przy ul. Warszawskiej po stronie kramic . W efekcie przejścia dla pieszych prawie nie ma , bo miejsce jest jeszcze zabierane przez schodki do sklepów. Tam by sie przydał ktos z bloczkiem mandatowym. Zreszta podobnie jest na ul. Żeromskiego. (2008-11-12 15:08)
Kontrabasistka7Kontrabasistka7
0
Misiek 007 a nie wiesz, że są ludzie zwolnieni od jazdy w pasach bezpieczeństwa?? Dotyczy to policjantów, instruktorów nauki jazdy, kobiet w ciąży, taksówkarzy, ludzi chorych na serce i ludzi, których stan zdrowia wyklucza jazdę w pasach... Może najpierw zapoznaj się kodeksem drogowym, później się wypowiadaj, co sytuacji z włączaniem koguta - przyznaję rację... (2008-11-12 17:28)
K O N I UK O N I U
0
Zapraszam policję na ulicę Niemcewicza (na tyłach biedronki). Codziennie można wlepić kilkanaście mandatów za parkowanie na trawniku (pomimo, że parking z obywdu stron jest wolny). (2008-11-13 19:39)
Misiek007Misiek007
0
Do Kontrabasistka 7
a oto kodeks drogowy :
Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
· policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
Czyli wożenie sobie czterech liter w czasie służby w pasach obowiązuje także ich.. (2008-11-14 07:41)
Kontrabasistka7Kontrabasistka7
0
widzisz Misiek007 dzięki mnie się wyedukowałeś i nauczyłeś się korzystać z przeglądarki... Dobry piesek:) Brawo chłopcze:) (2008-11-17 22:32)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy