Nowy herb Sochaczewa?

/ 22 komentarzy
Zdjęcia i foto: Nowy herb Sochaczewa? Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Projekt nowego Herbu Miasta Sochaczew już gotowy. Pozostaje tylko jego akceptacja, a wniosek w tej sprawie został już skierowany do Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.


Problem obecnego Herbu Sochaczewa zaczął się już 10 lat temu. Dokładnie 4 lipca 2006 roku podjęto decyzję o wykonaniu nowego projektu herbuu, flagi oraz pieczęci Miasta Sochaczew. Okazało się, że zmiana ta nie jest taka prosta. Próby podejmowano kilkakrotnie jednak nigdy nie zakończyły się powodzeniem. Albowiem herb, flaga oraz pieczęć muszą spełniać określone wymagania.


Ostatecznie wykonanie nowego projektu zlecono Robertowi Fidurze i Kamilowi Wójcikowskiemu. To właśnie ich projekt został skierowany do Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obecnie czekamy na decyzję nadania nowego herbu Miastu Sochaczew.

Herb ma być odwzorowaniem najstarszej pieczęci Sochaczewa, prawdopodobnie tej  z XV wieku. W nowym projekcie herbu nie ma wody, natomiast rycerz pojawia się w błękitnej zbroi.  Jak wyjaśnia Kamil Wójcikowski w herbie nie powinno być żadnej wody. Została ona dodana niesłusznie przez Mariana Gumowskiego w 1960 roku. 

Ważnym elementem są również dodane po bokach litery S A, które mogą oznaczać  SochAczew, bądź Sigillum Antiqua (Pieczęć Starożytna). Jednak co do tego nie ma pewności.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (22)

GRZECHGRZECH
+1
Może się czepiam, ale jaki jest problem ze starym herbem?
W starym była rzeka u podnóża zamku. W nowym jej brak.
Proporcje są kiepskie. Normalnie herby mają stosunek długości 2:3. Tu mamy prawie kwadrat.

Najważniejsze jest pytanie ile nas to będzie kosztować? projekt herbu? Zmiany papierów? Pieczątek?...... (2016-07-21 15:18)
margot45margot45
0
Bardzo na czasie projekt, z wąsatym Januszem na środku.

(uwaga dla Robroya: żart)


A odnośnie tego fragmentu: "Problem obecnego Herbu Sochaczewa zaczął się już 10 lat temu. Dokładnie 4 lipca 2016 roku podjęto decyzję o wykonaniu nowego projektu herbu, flagi oraz pieczęci Miasta Sochaczew." to moim zdaniem od 4 do 21 lipca to jednak minęło trochę mniej czasu niż 10 lat.... (2016-07-21 15:42)
tadeusztadeusz
+2
Bardzo przejrzysty i czytelny herb naszego miasta... Rycerz mógł by być troszkę bardziej uśmiechnięty troszkę się dziwie że nie jest zachowany w klasycznym stylu bardziej przyjaznym hehe :-) ... (2016-07-21 16:09)
margot45margot45
0
Wow! Że ja tak ładnie nie umiem :) (2016-07-21 16:23)
GRZECHGRZECH
0
Dodaj rycerzowi wąsy :) (2016-07-21 16:43)
Obywatel85Obywatel85
0
Hahahaha no nie mogę pan Tadeusz zniszczył internet :-) ale muszę dać minusa.......brakuje kilku giermków pod spodem. (2016-07-21 18:50)
robroyrobroy
0
@margot45-ha,ha,ha,widzisz? kumam! (2016-07-22 06:58)
robroyrobroy
0
takie tam (2016-07-22 07:10)
adam11111adam11111
0
Myślę, że należy zawiadomić prokuraturę na propozycję herbu zaprezentowanego przez Tadeusza. To jest po postu przestępstwo i prokuratura powinna to ścigać z urzędu. (2016-07-22 08:02)
robroyrobroy
0
@adam11111-ty się dobrze czujesz?,poza tym nic ci nie jest? (2016-07-22 09:01)
dragon36dragon36
0
tadusz i robroy super herby popieram.
(2016-07-22 09:02)
tadeusztadeusz
0
''Adam11111'' cóż takiego nie podoba Ci się w mojej wizji ?
Czy nie wydaje Ci się że ''sympatyczna'' główka nie jest milsza od zakutego rycerza z groźną miną i sumiastym wąchaczem ?
O co chodzi? :-)
Czy PiS cegiełki na których jest zbudowany obecny Sochaczew Ci się nie podobają?
O co chodzi? :-)
Czy zabrakło Ci nazwiska które powinno zapraszać do bram naszego miasta.... jak na medalach sportowych???
PiS czyli Prawo i Sprawiedliwość to górnolotne słowa które odzwierciedlają obecny stan sochaczewskiej rzeczywistości...

Jeśli ty ''adam11111'' widzisz przestępstwo w tym obrazku to może znaczyć tylko tyle... że pora odwiedzić psychologa... lub innego specjalistę od urojeń :-)
Pozdrawiam
Miłego dnia :-)
''tadeusz'' (2016-07-22 09:08)
robroyrobroy
0
zmiany dla zmian,w nekrologu napiszą-zmienił za swojej kadencji herb miasta Sochaczewa usuwając rzekę,dodając wąsy (2016-07-22 09:11)
robroyrobroy
+1
a godło Austrii?nikomu sierp i młot nie wadzi?ustanowiony 100 lat temu niektórym może się źle kojarzyć ale tradycja jest tradycją,niech radni zapłacą za te poprawki z własnej kieszeni a nie szastają publicznym groszem dla znajomych króliczka mać!! (2016-07-22 09:17)
niezaleznyniezalezny
0
zawsze jest tak że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o mamonę! Po co mi do szczęścia zmiana herbu miasta, na co nam podatnikom wypieprzenie kolejny setek tysięcy PLN na bruk bo jakiemuś tam oszołomowi nie podoba się herb? jak chce zmienić herb nie wyłoży własną kasę na całe przedsięwzięcie i naprzód, niech śmiga z koksem. Szlak człowieka trafia jak czyta, takie coś, chyba na serio za dużo siedzi w tych urzędach ludzi i z nudów, z braku zajęcia ( bo ileż można kaw dziennie wypić? na duże zakupy tez codziennie się nie chodzi!) czepiają się rzeczy zbędnych. CZY KTOŚ ZAPYTAŁ SPOŁECZNOŚĆ MIASTA CZY PRZESZKADZA NAM STARY HERB ? CZY TO TYLKO WIDZIMIESIĘ JAKIEGOŚ OSZOŁOMA KTÓRY CHCE REALIZOWAĆ SIE ZA PUBLICZNE PIENIADZE ?
Jeszcze jedno - ostatnie zdanie w artykule cytuję: "Ważnym elementem są również dodane po bokach litery S A, które mogą oznaczać SochAczew, bądź Sigillum Antiqua (Pieczęć Starożytna). Jednak co do tego nie ma pewności." JA MYŚLĘ ŻE KTOŚ SOBIE POMYŚLAŁ JUŻ ŻE TO Spółka Akcyjna !!! tyle lat pieniądze idą na nieistniejące lotnisko, a w zasadzie na spółkę, czyli do PRIV kieszeni że co szkodzi z miasta zrobić S.A. ? (2016-07-22 10:36)
niezaleznyniezalezny
0
P.s. Ten wąsacz na "nowym herbie" wygląda jak tatar nie jak Polak ! Ciekawe czy przyzna się osoba która wpadła na pomysł zmiany herbu i co jej /jemu nie podoba się w starym - moim zdaniem powinno odbyć się w sprawie zmiany herbu referendum w mieście a nie władze sobie same zdecydują bo mają kaprysy. Kaprysy to w domu. (2016-07-22 10:41)
fraterrfraterr
0
Ten rycerz z nowego herbu to Książę Zygmunt Igthorn (ang. Prince Igthorn) – dawny książę Dunwyn, wypędzony po tym, jak odkryto, że konspirował przeciwko królowi Gregorowi. Na wygnaniu znalazł schronienie w zamku Drekmore, gdzie stworzył armię złożoną z ogrów. Nieustannie dąży do podbicia i przejęcia władzy w królestwie. Zaciekle walczy z Gumisiami, chcąc zdobyć od nich recepturę na sok z gumijagód. Ma brata Wiktora, białego rycerza. W ostatnim odcinku Igthornowi udaje się w końcu zdobyć recepturę soku i z jego pomocą ogry księcia opanowują zamek Dunwyn, a sam czarny charakter zostaje królem. Jednak Gumisie jak zwykle przychodzą z pomocą Kali i Kevinowi. (2016-07-22 11:08)
NastroNastro
0
S A czyli SochAczew ??? Mało nie spadłem z krzesła czytając tą nadinterpretację oznaczeń S A. Lepiej było dać WSC !!! Czyli WiadomoSochaCzew ;-)))

Ps herb Rugbistów to klasa sama w sobie i prostota eleganckiej symboliki zarazem. Jest zamek, jest woda i jest rycerz. (2016-07-22 13:28)
marios27marios27
0
Też miałbym kilka uwag co do nowej propozycji wyglądu herbu. Przede wszystkim powinien bazować na odcisku pieczęci z 1475 roku (http://www.e-sochaczew.pl/foto_news/pieczec.jpg). Wygląda na to, że przedstawiony tam rycerz nie posiada wąsów a jest to po prostu rozszerzona dolna część nosala hełmu. Ramiona jelca miecza powinny być bardziej łukowato wygięte ku górze. Podobnie powinno być z oknami - mianowicie łuki w górnej części okna (teraz okna mają kształt prostokątny). Ponadto nie jestem przekonany czy litera z pieczęci to litera S.

Co do pieczęci to mimo, że pochodzi z XV wieku może bazować na symbolach wcześniejszych - XIV-wiecznych i zbroja powinna wg mnie nawiązywać właśnie do tej epoki (dajmy na to II poł XIV wieku i rządy Siemowita III, twórcy zamku książąt mazowieckich).

Kolejną uwagą jest brak wody i zrobienie w to miejsce litego muru. Wg mnie to błąd i powinno się zachować symboliczne przedstawienie z pieczęci - mianowicie - jeden poziom półksiężycy (czy jak kto woli pacmana:) i niższa warstwa ze schematycznie przedstawionymi otoczakami (interpretowanymi wcześniej jako woda).

W porównaniu do pieczęci nie ma również trzech poziomych linii łączących dwie wieże (pod postacią rycerza). Oryginalnie całość przypomina wg mnie rozbudowany budynek bramny (pacman to wg mnie drewniany most prowadzący do bramy). Mogę się jednak mylić.

Kwestią oddzielną jest wg mnie zbyt uboga kolorystyka (w sensie wykorzystania zaledwie paru z 16 podstawowych kolorów). Można wykorzystać więcej kolorów a zwłaszcza odcieni. (2016-07-22 14:24)
scorpioscorpio
0
Opamiętajcie się w tym urzędzie! !! Mieszkańcom dużo bardziej potrzeba nowych autobusów, równych chodników i dobrze wyposażonych szkół, a nie nowego herbu!!!! Co Wam przeszkadza stary???? Litości!!! Nie mieszkacie w tym mieście sami, zapytajcie ludzi co sądzą na ten temat. Za dużo macie kasy do wydania? Kupcie nowy autobus albo dopłaćcie do wywozu śmieci PUSTE MÓZGI!!!! (2016-07-22 22:13)
dragon36dragon36
0
a kto tu sie liczy ze zdaniem mieszkańców ,przy wyborach to nas widza doceniają a potem to maja wiadomo gdzie ,ale już nie długo ...................... (2016-07-23 07:17)
robroyrobroy
0
gdyby policzyć ile wydano na projekty,np. kilkakrotne projekty przebudowy Staszica,projekt plaży nad Bzurą,projekt plażowiska w Chodakowie-tutaj pamiętam, ok.50 tys.,...,kasa płaci a za chwilę nowy projekt potrzebny (2016-07-23 20:30)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy