Nowy most w Sochaczewie – radni pytają o słuszność podejmowanych decyzji

Zdjęcia i foto: Nowy most w Sochaczewie – radni pytają o słuszność podejmowanych decyzji  Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Nowy most w Sochaczewie to jedno z zadań jakie ma przed sobą samorząd miasta we współpracy z powiatem. Do przedsięwzięcia rada dołoży ponad 450 tys. zł. 


Miasto współpracuje z powiatem w kilku inwestycjach. Są to między innymi remont ulicy Trojanowskiej czy też Głowackiego. Na przebudowę pierwszej miasto 577,5 tys. zł druga to kwota 265,6 tys. zł.


Obecnie radni przekazali w roku 2020 kwotę 228.540 zł, a w kolejnym 2021 również taka sama kwota zostanie dołożona do wykonania dokumentacji projektowej nowego mostu na Bzurze. Na początku września odbyło się spotkanie podczas którego przedstawiciele samorządów oraz biura projektowego rozmawiali o wytycznych w związku z lokalizacją nowego mostu. Propozycje mają być znane już za kilka miesięcy. 


Ważnym głosem podczas rady, która zdecydowała o przekazaniu środków na wykonanie projektu mostu był apel radnych Bezpartyjnych Samorządowców oraz Koalicji Obywatelskiej. 


W swoim wystąpieniu podawali powody dla których obawiają się przekazywania środków na dodatkowe inwestycje - Podkreślamy, że popieramy realizację inwestycji z budżetu SBO, popieramy budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2, chociaż tutaj mamy poważne wątpliwości  dotyczące jej wielkości, popieramy budowę mostu przez Bzurę, budowę amfiteatru, remont ul. 15 – Sierpnia, dokończenie przebudowy stadionu z bieżnią 400 m czy sochaczewski Eko-Bus. Mamy świadomość tego, ze rozpoczętych inwestycji nie można porzucić, chociaż może nie zawsze są trafione. Nie jesteśmy zwolennikami wsparcia finansowego dla Powiatu Sochaczewskiego w związku z tym, że zadłużenie Powiatu wynosi obecnie około 5 mln zł, a Miasta jest niemal dziesięciokrotnie wyższe. 


Dodatkowo radni BS oraz KO zaznaczają, iż w 2020 r. Miasto zaplanowało zaciągnięcie nowego kredytu w wysokości 9,7 mln na pokrycie deficytu, a także spłatę przypadającego w tym roku zadłużenia. Na koniec roku budżetowego 2020, po spłacie raty zadłużenia ponad 4,7 mln zadłużenie Miasta będzie wynosiło około  47,3 mln zł.


Zadłużenie miasta jak przedstawiano w 2018 roku miało wynosić 37,6 mln zł, natomiast w projekcie WPF na 2020 roku kwota zadłużenia wzrosła do 47,3 mln zł. 


Dodatkowo należy postawić pytanie dotyczące przewidywanych podwyżek pensji jaka nastąpiła od 2020 roku, mniejsze wpływy z podatków czy też nakłady na oświatę, które to koszty rząd nakłada na samorządy. Czy aby na pewno kolejne inwestycje nam nie zaszkodzą i czy miasto z mniejszymi wpływami do budżetu nie powinno być bardziej ostrożne?

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy