O kolejach polowych na konferencji w Sochaczewie – zapraszamy!

Zdjęcia i foto: O kolejach polowych na konferencji w Sochaczewie – zapraszamy! Historia i tradycja sochaczew

We wtorek, 5 listopada br., w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odbędzie się konferencja-szkolenie pt. "Koleje polowe na ziemiach polskich w okresie I wojny światowej – funkcja, znaczenie i późniejsze wykorzystanie". Będzie to ostatnie z trzech spotkań zaplanowanych w ramach projektu koordynowanego przez Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie wspólnie ze swą jednostką nadrzędną, Stacją Muzeum w Warszawie. Pierwsze z nich odbyło się 27 września w Piasecznie, drugie zaś 11 października w Nieporęcie. Konferencja w Sochaczewie będzie merytoryczną finalizacją całego cyklu. Z okazji szkolenia wstęp do muzeum tego dnia będzie bezpłatny. Słuchaczom oprócz możliwości gruntownego zapoznania się z tematyką kolei polowych zaoferowany zostanie również bezpłatny kurs pociągiem Retro prowadzonym na odcinku Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy przez parowóz Px29-1704.

Podczas konferencji swoje prelekcje o różnych aspektach funkcjonowania kolei polowych wygłoszą badacze tejże problematyki z różnych stron Mazowsza i Polski. Po zakończeniu części kameralnej pracownicy muzeum zaprezentują zebranym wybrane przykłady wojskowego taboru kolejowego eksponowane w skansenie placówki.

Koleje polowe, czyli koleje wąskotorowe o uproszczonej konstrukcji, których szlak powstawał zwykle przy użyciu przenośnych przęseł torowych, tzw. patentowych, były budowane i wykorzystywane w latach I wojny światowej przez armie zaborcze walczące na ziemiach polskich, przede wszystkim niemiecką i austro-węgierską. Miały one duże znaczenie dla rozwoju sieci kolei wąskotorowych w niepodległej Polsce. To niezwykle interesujące zagadnienie jest rzadko poruszane w opracowaniach naukowych i popularnonaukowych, a istniejące do dziś terenowe ślady dawnej infrastruktury kolejowej, mogące stanowić atrakcje turystyczne, pozostają najczęściej nieznane poza wąskim gronem specjalistów i miłośników kolejnictwa. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, jako największa tego typu jednostka w Polsce pragnie pogłębić i spopularyzować wiedzę na ten temat, czemu służyć ma wyżej zarysowana inicjatywa konferencji-szkoleń. Trzy spotkania sfinalizowane zostaną publikacją prezentującą wszystkie wystąpienia w formie artykułów.

Tomasz Karolak
Łukasz Popowski

Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie


PROGRAM KONFERENCJI

9:009:30 – rejestracja uczestników
9:309:45 – otwarcie konferencji
9:4510:15Koleje polowe z lat 1914–1918 na ziemiach polskich – ich budowa i próba usystematyzowania (Michał Budnik, Fundacja "Poznańczycy")
10:1510:45Rodzaje trakcji na kolejach polowych (Michał Fludziński, Stacja Muzeum w Warszawie)
10:4511:15Wojskowe koleje wąskotorowe w Polsce po 1945 r. (Tomasz Jankowski, współpracownik miesięcznika "Świat Kolei")
11:1511:30 – przerwa kawowa
11:3012:00Wojenne koleje polowe a rozwój wybranych kolei cukrowniczych w Polsce w latach 1918–1939 (dr Ariel Ciechański, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk)
12:0012:30Koleje polowe na ziemi sochaczewskiej – przyczynek do badań (Łukasz Popowski, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie)
12:3013:00Wpływ kolei leśnej na Puszczę Kampinoską (dr Łukasz Tyburski, Kampinoski Park Narodowy)
13:0013:30 – dyskusja
13:3014:00 – prezentacja wybranego wojskowego taboru kolejowego eksponowanego w skansenie muzeum (Tomasz Karolak, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie)
14:0015:00 – przejazd muzealnym pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy
15:00 – zakończenie konferencji


Zadanie "Konferencje-szkolenia pn. »Koleje polowe na ziemiach polskich w okresie I wojny światowej – funkcja, znaczenie i późniejsze wykorzystanie«" zostało dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu "E.4.1. Kultura promuje partnerstwa".


Więcej:
O kolejach polowych na konferencji w Piasecznie
O kolejach polowych na konferencji w Nieporęcie

 

Informacje dodatkowe
  5
  Oceń
  (3 głosów)

   

  Lokalizacja wydarzenia
  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Dokumenty (1)

  • program-konferencji.pdf - Program konferencji-szkolenia pt. "Koleje polowe na ziemiach polskich w okresie I wojny światowej – funkcja, znaczenie i późniejsze wykorzystanie" w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie - 397 kb  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy