O nową wizję muzeum cz. 1

/ 11 komentarzy
Zdjęcia i foto: O nową wizję muzeum cz. 1 Sochaczewianie - sylwetki sochaczew

Uprzejmie informuje PT Czytelników portalu www.esochaczew.pl, że postanowiłem złożyć aplikację w konkursie na dyrektora Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie. 

Do podjęcia tej decyzji skłoniła mnie ostatnia dyskusja o teraźniejszości i przyszłości muzealnictwa sochaczewskiego, a także propozycja utworzenia następnej placówki muzealnej. Bardzo dziękuję również redakcji esochaczew.pl, że umożliwia prowadzenie takiej małej "kampanii wyborczej". 


Od lat obserwuję i uczestniczę w wielu projektach historycznych, w których albo muzeum jest partnerem, albo jak jestem partnerem muzealnego projektu. Sochaczewska placówka wyspecjalizowana jest w prezentacji śladów bitwy nad Bzurą w 1939 roku, będąc wiodącą,  w tym zakresie,  jednostką organizacyjną w Polsce. Koncepcja muzeum i realizacja tej koncepcji przez pierwszego dyrektora Pana Macieja Wojewodę potwierdziła, że taka placówka jest niezwykle mocnym zwornikiem lokalnej tożsamości i swoim merytorycznym poziomem stanowi wizytówkę nie tylko miasta, ale również całego powiatu. 


Naturalnym staje się więc, że muzeum powinna stać się placówką, która pozostawiając swój dotychczasowy profil działalności powinna stać się naturalnym akceleratorem działań wszystkich inicjatyw historycznych, zarówno formalnych i nieformalnych. 


Siła jakiegokolwiek działania polega na synergii a nie na dzieleniu - stąd wiodącym zadaniem następnego dyrektora muzeum jest silniejsze niż dotychczas skupianie wokół wszystkich, którzy badają historię ziemi sochaczewskiej, tak, aby żaden z historyków (zarówno profesjonalnych, jak i wolontariuszy) nie pozostawał bez wsparcia tej zasłużonej placówki muzealnej.Zapraszam do dyskusji o przyszłym muzeum, czy to w komentarzach, czy to drogą e-mailową - jazlowiak@gmail.com.


pozdrawiam


Paweł Rozdżestwieński

Serdecznie zapraszam na stronę muzealną www.muzeumsochaczew.pl tam znajdziecie najświeższe informacje o tym co dzieje sie w muzeum. 5
Oceń
(3 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (11)

MarcinMarcin
0
Popieram Drożdża! Projekt rekonstrukcji Bzura, a potem dalej Mława i Łomianki to organizacyjny, marketingowy i historyczny majstersztyk. To właśnie tacy Ludzie jak Paweł Rożdźestwieński , czy Jacek Haber z Fundacji Wojskowości Polskiej powinni nadawać ton w lokalnych instytucjach kultury - połączenie osobistej pasji z możliwości lokalnej administracji może dać bardzo wartościowy owoc. Rekonstrukcja Bzura39 w Sochaczewie, organizowana przez Muzeum Pola Bitwy, powinna stać się naszym produktem eksportowym! Liczę, że ta posada nie padnie łupem polityczno - osobistych gierek... zobaczymy?!

MR
(2015-02-21 20:09)
wbienkowbienko
0
Oczywiście historia kampanii wrześniowej i bitwa nad Bzurą to nasz wielki atut i TRZEBA to wykorzystać. Ale pamiętajcie, że muzeum to nie nie tylko militaria i historia wojen. Sam czasami się dziwię jak mało wiem o dziejach miasta i o ludziach, którzy tu żyli, choć mieszkam w nim od urodzenia. Tu przy okazji dziękuję autorom książek o dot. historii Sochaczewa. (2015-02-22 12:35)
tadeusztadeusz
0
Drożdżu chłopie bzdura a nie kandydatura... trzymaj się swoich zleceń na mundury... nie pchaj się tam gdzie powinien być facet z jajami... nie jesteś w stanie dorównać ani charyzmą ani umiejętnościami człowiekowi który powinien zająć się historyczną spuścizną Sochaczewa mimo że interesujesz się historią to... Człowiek ''malutka wojskowa chorągiewka'' nie jest potrzebny na stanowisku Dyrektora Muzeum Ziemi Sochaczewskiej... to miejsce potrzebuje prawdziwego managera który wykorzysta potencjał tego co udało się zachować dla potomnych...
(2015-02-22 23:17)
JazlowiakJazlowiak
0
Tadeuszu, jeśli to Ty jesteś tym prawdziwym managerem serdecznie zapraszam do dyskusji merytorycznej. Jeśli zaś to nie Ty, to wskaż swojego kandydata, niech wygra lepszy. Pogadajmy, od wymiany poglądów nikomu jeszcze nigdy nic się nie stało:-) (2015-02-23 10:28)
TIDŻEJTIDŻEJ
0
Nie widzę problemu, jeśli to będzie konkurs, to aplikować mogą wszyscy chętni !, a dyskusja merytoryczna na tym forum pomiędzy kandydatami , mile widziana .

(2015-02-23 11:08)
RadiomanRadioman
0
Cóż, wydawało mi się że taka rola muzeum, że powinno obejmować patronatem, albo przynajmniej partycypować we wszelkich wydarzeniach związanych z historią miasta, zwłaszcza że przez miasto nie przewalają się setki turystów i trzeba przyciągać ludzi innymi zachętami. Tymczasem na wielu imprezach czy inicjatywach jest niezauważalne.
Inicjatywa tzw pasjonatów też może być cenna. Jeśliby się udało scalić te czynniki, to korzyści byłyby znaczne. (2015-02-23 18:13)
Reage77Reage77
0
Bardzo fajnie się stało, że oficjalnie poinformował Pan, Panie Pawle, o aplikowaniu na stanowisko dyrektora w naszym muzeum... :)
Pozwoli Pan, że zadam Panu pytanie, bo szczerze mówiąc z Pana wypowiedzi odniosłem wrażenie, że nie przewiduje Pan większych zmian w funkcjonowaniu muzeum. Więc, czy nadal ekspozycja będzie zasadniczo monotematyczna tzn. skupiać się będzie na okresie wojny i okupacji czy chciałby Pan wyjść poza te ramy czasowe i rozszerzyć ofertę muzeum o czym wcześniej pisał @wbienko? (2015-02-24 12:37)
JazlowiakJazlowiak
0
Widziałbym trzy głowne kierunki działania: rozwój i specjalizacja w zakresie bitew nad Bzurą - główny powód odwiedzania Sochaczewa przez gości spoza miasta, okresowe wystawy z historii miasta i powiatu skierowane dla mieszkańców Ziemi Sochaczewskiej (w oparciu o zasoby muzeum, ale przede wszystkim o specjalizowane kolekcje osób fizycznych i prawnych) i wystawy wypożyczane od innych podmiotów (co zresztą jest też czynione i teraz). Głównym problemem jest odpowiedź na pytanie - co zrobić, aby ludzie przyszli do muzeum i żeby stało się ono odwiedzane z powodu tego, że jest atrakcyjne i dla przeciętnego widza jak i specjalisty.
Może prosty przykład - Bogusław Kwiatkowski wydał książkę o historii miasta w II RP - brakuje mi w Muzeum wystawy o życiu Sochaczewa w międzywojniu. Jestem zwolennikiem wspierania wzajemnych działań z pełnym uszanowaniem praw i dorobku.
Stała wystawa o historii miasta i powiatu powinna znaleźć się docelowo w budynku na Farnej - uratowanie go powinno być priorytetem władz miasta.
(2015-02-24 14:45)
Reage77Reage77
0
Panie Pawle, jeszcze jedno pytanie, co Pan sądzi o rozbudowaniu ekspozycji stałej o część dokumentująca powojenne dzieje naszego miasta w tym wyodrębnionej części poświęconej mojej rodzinnej dzielnicy czyli Chodakowowi? (2015-02-25 13:28)
JazlowiakJazlowiak
0
Chodaków to mój konik, najbardziej zapomniana część miasta - cóż na początek poprosiłbym Pana Waldemara Bronicza o pomoc w przygotowaniu dużej wystawy outdoorowej - może w oparciu o drogę z Fabryki na stadion lub płot szkoły - nota bene pięknego przedwojennego obiektu? Celem na pewno było na początku przekonanie mieszkańców, że nie tylko centrum było historycznie istotne do budowy "dużego" Sochaczewa ale swoją ciekawą historię ma Chodaków, Trojanów, Boryszew, Rozlazłów czy okolice Dworca Kolejowego.
(2015-02-25 14:21)
Reage77Reage77
0
Dziękuję za odpowiedź Panie Pawle, a swoją drogą to bardzo ciekawie acz pewnie krępująco dla władz miasta opisał Pan moją/naszą dzielnicę ..."najbardziej zapomniana część miasta".
Też uważam, że jest bardzo zapomniana, ale na szczęście są osoby takie właśnie jak Pan Bronicz, które dbają o jej historię.

Życzę powodzenia...:)
(2015-02-25 20:14)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy