O Olendrach w Muzeum Kolei Wąskotorowej

/ 10 zdjęć
Zdjęcia i foto: O Olendrach w Muzeum Kolei Wąskotorowej  Imprezy cykliczne sochaczew
+5

W sobotę 26 lutego w Centrum Edukacyjno-Turystycznym przy Muzeum Kolei Wąskotorowej odbyły się XI Spotkania z historią Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej. Już trzeci raz organizator, czyli Stowarzyszenie "Nad Bzurą", aranżuje to wydarzenie we współpracy z naszą placówką.

Tematem przewodnimi Spotkań był współczesny odbiór oraz etnograficzne dziedzictwo osadnictwa olenderskiego. W roli eksperta wystąpiła Magdalena Lica-Kaczan, etnolog z Muzeum Mazowieckiego w Płocku, która tym tematem zajmuje się zawodowo od wielu lat.

Magdalena Lica-Kaczan w trakcie swojego wykładu zwróciła uwagę na obserwowaną w Polsce modę na Olendrów. Przykładów popularności tematu jest sporo, a jeden z najbliższych nam to powidła z buraków cukrowych. Następnie, Pani Magdalena wprowadziła słuchaczy w problematykę pochodzenia osadnictwa olenderskiego i kwestii etnicznych. Niezwykle ciekawe były elementy etnograficzne wykładu. W oparciu o budownictwo, zachowane meble, narzędzia czy fotografie oraz, co niezwykle cenne, o relacje zarówno samych kolonistów jak i ich polskich sąsiadów zbudowano obraz zaradnych, spokojnych ale i niezwykle dumnych ludzi, którzy świetnie radzili sobie z wodą, uprawą ziemi, hodowlą bydła i sadownictwem. Warto podkreślić, że ważnym elementem wykładu, jak i późniejszej dyskusji, były wzajemne relacje oraz czerpanie przez otoczenie od osadników olenderskich wprowadzanych przez nich innowacji czy rozwiązań – pozytywne skutki tego przenikania możemy obserwować do dziś.

Integralnym elementem wystąpienia było przedstawienie projektu Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie (gmina Słubice, pow. płocki), który jest obecnie realizowany. Wyremontowano już ewangelicki kościół z 1935 roku, a w przyszłym roku pojawią się zagrody, zarówno olenderskie, jak i polskie.

Kolejne już z cyklu Spotkania z historią Sochaczewa i Ziemi Sochaczewskiej dotknęły niemal nieznanego wycinka lokalnej przeszłości. Temat wzbudził interesującą dyskusję, która cieszy organizatorów, ponieważ celem wykładów jest właśnie prowokowanie do rozmowy i podejmowania interesujących tematów.

Tekst opracowano na podstawie materiałów Stowarzyszenia "Nad Bzurą"

Patronem medialnym cyklu jest portal e-Sochaczew.pl.

Fot. Małgorzata Kazur

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy