O pozycje Mławską 1939 r.

/ 10 zdjęć
Zdjęcia i foto: O pozycje Mławską 1939 r. Historia i tradycja sochaczew
+5

W dniach 27-30.09 Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej w sile 9 żołnierzy wzięła udział w rekonstrukcji „Mława 1939r”.

Już od czwartku 27.08 trwały prace przy stylizacji pola bitewnego, członkowie sochaczewskiej grupy pracowali przy budowie zagrody wiejskiej. Mimo niełatwych warunków pogodowych, wiatru i deszczu, który zamienił pole rekonstrukcji w grzęzawisko, zadanie udało się wykonać. Na środku pola stanęła niewielka zagroda chłopska stylizowana na okres międzywojenny. W tym samym czasie koledzy z innych grup, przy wsparciu sprzętu ciężkiego, budowali okopy i zapory wzorując się na przedwojennych regulaminach i zdjęciach.
Szczęśliwie dla samych widzów na godzinę przed samą sobotnią bitwą pogoda się ustabilizowała, przestało padać i wyszło słońce.

Rekonstrukcja rozpoczęła się od stosownego komentarza historycznego opisującego ucieczkę ludności cywilnej z terenów objętych działaniami wojennymi. Nad odtwarzającymi cywilów statystami , ubranymi w ubrania z epoki nieustannie krążył samolot. Świetnie dobrana pirotechnika oddała widzom całą grozę bombardowania bezbronnej ludności cywilnej, doskonale ukazując zachowanie niemieckich lotników we wrześniu 1939 roku.
W tym czasie żołnierze polscy patrolujący teren przygraniczny rozpoczęli walkę z niemieckimi zwiadowcami, chwilę później odezwały się polskie moździerze, które swym ogniem wspierały obrońców. Napór przeciwnika jednak wzrastał, po kilku minutach na przedpolu pokazały się niemieckie pojazdy pancerne. Polacy po wysadzeniu budynków gospodarstwa musieli się wycofać do przygotowanych transzei oplatających pierścieniem bunkier.
Pierwszy niemiecki atak rozbił się o polskie umocnienia, żołnierze wroga zdołali podejść jedynie pod zapory z drutu kolczastego. W międzyczasie Polacy ogniem z ciężkich karabinów maszynowych i pojedynczych karabinów strącili niemiecki samolot obserwacyjny , który zdradzał ich pozycje.
Po wycofaniu Niemców i krótkiej przerwie w boju nastąpiło kolejne, tym razem wzmocnione natarcie. Mimo determinacji , tym razem nie udał się go powstrzymać, polscy żołnierze nie wytrzymawszy pancernego uderzenia musieli ustąpić pola , wycofując się poza bunkier.
Nie był to jednak koniec obrony pozycji mławskiej. Tym razem i polskie oddziały otrzymały wsparcie -przy pomocy samochodów pancernych i tankietki wyparły nieprzyjaciela ze stanowisk.
Straty po obu stronach były duże, nastąpiła przerwa w boju.
Niemcy przegrupowywali się do kolejnych działań. Tym razem ruszyli naprzód z całym impetem. Polakom brakowało już amunicji, sporo było rannych, wielu poległo na posterunku. W tak beznadziejnej sytuacji nieliczni już obrońcy wycofali się.
Do końca bronił się bunkier, jego bohaterska obsada nie zamierzała się poddać, saperzy niemieccy wysadzili go w powietrze…

Widowisko „Mława 1939” należy uznać za wyjątkowo udane, niesamowite było zaangażowanie organizatorów w prace przygotowawcze. Budowa stylistyki, odtworzenie pozycji wokół bunkra, wykorzystanie środków pirotechnicznych zasługuje na podziw. Zaangażowaniem w odtwarzanie historii Wojny Obronnej Polski 1939 roku dali wyraz członkowie grup rekonstrukcji historycznej z całej Polski, którzy w liczbie 150 osób „zmagali się ze sobą” na pozycji pod Mławą. Wielkie gratulacje należą się także scenarzystom i komentatorom reżyserującym ten historyczny spektakl, poziom komentarza, montażu ścieżki dźwiękowej stworzył wspaniałe widowisko.

Przedsięwzięcie to miało dwóch głównych twórców :

Organizatorem był Urząd Miasta w Mławie a jego realizatorem Fundacja Polonia Militaris.Jakub Wojewoda

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy