O przedszkolach, kinie i lodowisku

13 września w sochaczewskim ratuszu odbyła się coroczna narada dyrektorów miejskich placówek oświaty, kultury i sportu. Podsumowano Akcję Lato, przygotowanie szkół do nowego roku szkolnego oraz zmiany w prawie regulujące zasady działania tych jednostek.
Na wstępie przedyskutowano sprawę przedszkolnych oddziałów filialnych. Od kilku lat rośnie zainteresowanie przedszkolami, dlatego ratusz tworzy oddziały zamiejscowe w budynkach szkół podstawowych oraz w Gimnazjum Nr 2. We wrześniu samorząd miasta uruchomił 31 grup przedszkolnych, z których 24 działają w budynkach przedszkoli a 7 poza nimi.
Miejsce w przedszkolu zapewniono wszystkim chętnym dzieciom z terenu miasta. Nie było to łatwe, gdyż w pierwszej kolejności do placówek należało zapisać 5 i 6-latki odbywające obowiązkowe roczne przygotowanie do szkoły. Jak podkreślił wiceburmistrz Jerzy Żelichowski, udało się spełnić oczekiwania wszystkich rodziców z terenu miasta, a ogromna w tym zasługa szefów miejskich jednostek oświaty. Burmistrz dodał, że problem braku miejsc w przedszkolach rozwiązuje nie tylko samorząd, tworząc oddziały zamiejscowe, lecz także podmioty niepubliczne: przedszkole „Świat Malucha”, dwie nowe grupy utworzyło we wrześniu przedszkole Caritas, właściciel innego kończy modernizację budynku przy ul. Grabskiego. Dzięki temu, w naturalny sposób filie w szkołach podstawowych i gimnazjach będą zamykane.
- Jeśli nadal tak dobrze rozwijać się będą prywatne przedszkola, za rok lub dwa lata samorząd będzie mógł wygasić filie i zostać przy 23-24 grupach działających tylko w budynkach przedszkolnych – powiedział J. Żelichowski.
Na odzyskaniu pomieszczeń, zajmowanych przez przedszkolaki, zależy dyrektorom podstawówek i gimnazjów. Wymagania wobec szkół rosną, dla najmłodszych powinno się tworzyć oddzielne sale do zabaw i wypoczynku (zachęta dla 6-latków, by poszli do I klasy); opieką świetlic otaczać coraz szersze grono uczniów, szczególnie tych z klas 1-3; dla starszych uczniów tworzyć pracownie informatyczne…
W czasie narady J. Żelichowski zaznaczył, że 1 września nauczyciele otrzymali 7% podwyżkę wynagrodzeń, a wyższe pensje naliczono im w terminie. Podziękował także dyrektorom placówek oświaty, kultury i sportu za pomoc w organizacji Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka, Startu 67 Tour de Pologne, II Samorządowego Forum Kultury oraz gali z okazji XX-lecia Samorządu.
Szefowie jednostek rozmawiali także o prowadzonych lub ukończonych w tym roku remontach, modernizacjach, rozbudowach obiektów. 13 września rozpoczął się przegląd techniczny pływalni ORKA. Jak powiedział dyr. MOSiR Mieczysław Głuchowski, remont instalacji kosztuje coraz więcej, gdyż wiele urządzeń pracuje nieprzerwanie od niemal 10 lat i wymaga wymiany. Przypomniał, że trwa budowa zadaszenia nad sztucznie mrożonym lodowiskiem. Firma wybrana w przetargu w kilka tygodni zamontuje konstrukcję osłaniającą taflę ślizgawki, obok lodowiska będzie wykonana droga przeciwpożarowa, ustawione kontenery kasowe i wypożyczalnia łyżew, zakupione i zamontowane nowe nagłośnienie. Jeśli tylko pozwoli pogoda i temperatury spadną poniżej zera, lodowisko otwarte zostanie około 20 listopada.
Spotkanie zakończono dobrą informacją, że w październiku na nowo rusza w Chodakowie Kino Mazowsze. Miejski Ośrodek Kultury doszedł do porozumienia z właścicielem sieci kin, uzgodnił warunku wynajmu wyremontowanej sali widowiskowej, wkrótce zamontuje na scenie nowoczesne nagłośnienie i projekcyjny ekran perełkowy.

Daniel Wachowski


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy