O szprychy błysk

/ 9 zdjęć
Zdjęcia i foto: O szprychy błysk Kolarstwo sochaczew
+4

W sobotę zakończył się w Teresinie czterodniowy 61 Wyścig dookoła Mazowsza. Na starcie prologu, który odbył się na służewieckim torze stanęło 127 kolarzy z 20 ekip. Oprócz polskich firm kolarskich w peletonie pojawili się kolarze reprezentujący grupy z Czech (2 ekipy), Danii (2 ekipy), Słowacji, Włoch, Białorusi, Estonii oraz USA. Pierwszy etap odbył się w Kozienicach, a drugi w Grodzisku Mazowieckim.

Trzeci i ostatni to ściganie po okolicach Teresina. Kolarze mieli do pokonania 8 okrążeń po 21 km każde. Po strzale startera, którym był wójt gminy Marek Olechowski kolarze ostro ruszyli do przodu. Szybko uformowała się 6-osobowa ucieczka, w której byli między innymi Marek Rutkiewicz oraz Jarosław Marycz. Uciekinierzy szybko osiągnęli ponad 2-minutową przewagę. Peleton nie odpuszczał. Tempo nadawali kolarze CCC. Ucieczka została zlikwidowana. Na linię mety wpadł cały peleton. Najszybszym na „kresce” był Czech Alois Kankovsky, który o błysk szprychy wyprzedził swojego rodaka Richarda Holeca oraz Adriana Banaszka. Lider Szymon Sajnok minął linię mety jako szósty i zachował koszulkę lidera, której sponsorem był Daniel Chądzyński (Danielo Sportwear). Do mety dotarło 99 kolarzy.

Na trasie zostało rozegranych sześć lotnych finiszów. Dwa najważniejsze były zlokalizowane na mecie trzeciego i piątego okrążenia. Pierwsza z nich miała za patrona Zdzisława Kalińskiego, a druga Adama Zagajewskiego. Obydwie wygrał Estończyk Karl-Arnold Vendelin. Zwycięzcą całego wyścigu został Szymon Sajnok (CCC Sprandi Polkowice), który o 8 sekund wyprzedził Aloisa Kankovskyego (Elkoy-Author) oraz o 16 Grzegorza Stępniaka (Wibatech Merx 7R).

W trakcie uroczystości dekoracji zostały posadzone dwa kolejne dęby w Alei Sportowców. Ich patronami zostali Zdzisław Kaliński oraz Adam Zagajewski.

Przed wyścigiem Elity ścigali się młodzicy oraz Mastersi. Z grona ośmiu młodzików jedno kółko najszybciej pokonał Jan Stryjewski (KKS Ciechanów). W kategorii Masters wystartowało 27 mężczyzn i dwie kobiety. Rywalizację pań wygrała Dorota Rajska (KKT Wiraż), która trasę 63 km pokonała ze średnią prędkością 39,8 km/h. W gronie panów Najszybszy był Przemysław Bienias (Peleton.Eu), tuż za nim linię mety minął Tomasz Majewski (Retro StrokTeam). Dwójka ta nad peletonem uzyskała 18 sekund przewagi. Na czwartym miejscu linię mety minął sochaczewianin Mikołaj Wadecki. W peletonie linię mety minął utytułowany torowiec Grzegorz Krejner (Danielo Sportwear). Żyrardowianin w swojej karierze był brązowym medalistą Mistrzostw Świata (1 km) oraz Mistrzem i Wicemistrzem Europy w sprincie olimpijskim. Pan Grzegorz jest czterokrotnym olimpijczykiem. Smaku Igrzysk mógł doświadczyć w Barcelonie, Atalancie, Sydney oraz Atenach.