O terapii w SKF

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: O terapii w SKF Film, fotografia sochaczew

Sochaczewski Klub Filmowy poleca na weekend.

Dokument Pawła Łozińskiego z 2016 roku pt. „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” tych, którzy wczują się w to, co zobaczą na ekranie, pobudzi do autorefleksji, ponieważ jest to obraz o kryzysie w relacji, a takich mniejszych lub większych każdy z nas doświadcza.

Dwie kobiety spotykają się w gabinecie terapeuty Bogdana de Barbaro. Oglądamy córkę, która kilka lat wcześniej opuściła rodzinny dom i od tego czasu nie potrafi komunikować się z matką. Widzimy matkę, której zależy na kontakcie z córką, ale która z początku nie dostrzega istoty problemu. Obserwujemy też psychoterapeutę, Bogdana de Barbaro, wchodzącego w rolę pośrednika w kontaktach między kobietami, ale także ich wewnętrznego głosu – dopytującego, interpretującego, wyciągającego na światło dzienne rzeczy dotąd ignorowane.

W intymnym dialogu trzech osób dawne urazy i głęboko ukryte emocje powoli wychodzą na powierzchnię. Terapeuta zabiera bohaterki w trudną podróż ku polepszeniu ich relacji. Pod okiem krakowskiego specjalisty kobiety uczą się jak znaleźć wspólny język.

Mamy zatem relację z niedostępnego zazwyczaj dla kamery gabinetu psychoterapeuty.  Przepracowywanie problemów na kozetce wciąż bywa traktowane jako moda i snobizm, albo – w przypadku mężczyzn – jako oznaka słabości. Tymczasem nazwane i wypowiedziane emocje są obietnicą skutecznej terapii. To kino które leczy. Dokument działa jak udana psychoterapia, pokazuje na czym polega proces skutecznej rozmowy i praca terapeuty.

Podglądamy sesje na przestrzeni kilku miesięcy i widzimy jak ewoluuje relacja matki i córki. Kamera jest bardzo blisko bohaterów. Jak doszło do tej sytuacji, przy założeniu, że Łoziński i Barbaro chcieli dalej pracować w zawodzie? Co z etyką zawodową? Dokumentalista i psychoterapeuta znaleźli satysfakcjonujący kompromis. Jaki? Dowiemy się z filmu. 

Dokument Łozińskiego, to interesujące doświadczenie. Chociaż nie dzieje się tu wiele, to zarówno ładunek emocjonalny jak i ilość refleksji są znaczące. Warto towarzyszyć bohaterkom w ich podróży do jądra swojej relacji, nie tylko dlatego, że to wciągająca opowieść. To także jeden z tych filmów, które coś po sobie pozostawia i to prawdopodobnie na dłużej niż zazwyczaj.

Film został nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Zaineresowanych tematem przedstawionym w filmie zapraszamy do Ostoi św. Dominika, na tyłach kościoła św. Wawrzyńca, w sobotę 7 kwietnia o godz. 17.00. Wstęp wolny.

 

Informacje dodatkowe
  0
  Oceń
  (0 głosów)

   

  Lokalizacja wydarzenia
  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy