Obchody 60. rocznicy śmierci ppłk Łukasza Cieplińskiego - podsumowanie

/ 11 zdjęć
Zdjęcia i foto: Obchody 60. rocznicy śmierci ppłk Łukasza Cieplińskiego - podsumowanie Historia i tradycja sochaczew
+6

11 marca bieżącego roku w gminie Młodzieszyn oraz w Sochaczewie odbyły się uroczystości z okazji 60-tej rocznicy śmierci podpułkownika Łukasza Cieplińskiego - bohatera znad Bzury, aktywnego działacza polskiego podziemia, ostatniego prezesa Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, bestialsko zamordowanego 1 marca 1951 r., w katowniach UB, w więzieniu na Mokotowie. Obchody obejmowały również w zakres tematyczny powiązany z nowym świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto każdego roku przypadać będzie również na 1 marca – datę związaną ze zamordowaniem nie tylko Łukasza Cieplińskiego, ale również pozostałych 6 działaczy IV Zarządu WIN.

Obchody zainicjowało Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek” – organizacja, która z inspiracji Jolanty Zalewskiej w 2009 r. podjęła się upamiętnienia bohaterskiego wyczynu Łukasza Cieplińskiego znad Bzury (w walkach pod Witkowicami w 1939 r. z działka przeciwpancernego zniszczył samodzielnie 6 lub 8 czołgów niemieckich, za co według różnych źródeł został odznaczony przez gen. Tadeusza Kutrzebę Orderem Virtuti Militari V klasy). Udało się wtedy - przy pomniku w Witkowicach, uwieczniającym przeprawę wojsk polskich przez Bzurę w 1939 r., na cześć Cieplińskiego, odsłonić obelisk pamiątkowy. Główny ciężar organizacyjny wzięła na siebie zarówno wtedy jak i obecnie wójt gminy Młodzieszyn – Joanna Szymańska, wespół z dyrektorami szkół w Młodzieszynie. Do współpracy przystąpiło także Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. II Batalionu 18 pułku piechoty, historyk IPN Kraków Elżbieta Jakimek-Zapart (autorka publikacji „Nie mogłem inaczej żyć. Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci”), zaś w 2009 r. jeszcze Hufiec ZHP Sochaczew.

Najważniejszy element edukacyjny tegorocznych uroczystości stanowiła prelekcja Elżbiety Jakimek-Zapart - „Losy Żołnierzy Wyklętych na przykładzie ppłk Łukasza Cieplińskiego, jednego z bohaterów bitwy nad Bzurą”, która rozpoczęła się o 10.00 na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Gen. Stanisława Grzmota Skotnickiego w Młodzieszynie. Następnie zgromadzona młodzież, wespół z zaproszonymi gośćmi przemieściła się do Witkowic, gdzie - przy tablicy poświęconej pamięci ppłk Łukasza Cieplińskiego - Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. II Batalionu 18 pułku piechoty, przy udziale pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Młodzieszynie, zaaranżowała apel pamięci, z krótkim odczytem historycznym. Następnie - po poczęstunku przygotowanym przez Szkołę Podstawową w Młodzieszynie – zgromadzeni udali się do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, gdzie nastąpiło zwiedzanie wystawy 'Gdy bój nad Bzurą wrzał...'. Warto dodać, że na skutek konsultacji „Naszego Zamku” z dyrektorem Maciejem Wojewodą, od marca 2011 roku w ramach głównej wystawy w Muzeum, upamiętniony został również bohaterski czyn Łukasza Cieplińskiego z bitwy nad Bzurą.

W celu pogłębienia efektu edukacyjnego Stowarzyszenie „Nasz Zamek” wykonało tablicę informacyjną, która została wypożyczona Szkole Podstawowej oraz Gimnazjum w Młodzieszynie, dzięki czemu uczniowie placówek będą mogli pogłębić wiedzę dotyczącą życiorysu Łukasza Cieplińskiego. Tablica w przyszłości zostanie wykorzystana do działań edukacyjnych o podobnym charakterze.

Wśród głównych celów stawianych sobie przez naszą organizację, odnośnie referowanego zadania, jednym z podstawowych była chęć przybliżenia i utrwalenia w świadomości społeczeństwa gminy Młodzieszyn bohatera upamiętnionego „w kamieniu”, na ich terenie. Wstępnie reasumując nasze 3 letnie w tej materii poczynania, można powiedzieć, że solidny ku temu zaczyn został wykonany.

Łukasz Popowski
Stowarzyszenie „Nasz Zamek”


Więcej zdjęć w naszej Galerii!

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy