Obchody 69 rocznicy wymarszu batalionu sochaczewskiego

Obchody 69 rocznicy wymarszu batalionu sochaczewskiego, ku chwale żołnierzy Obwodu AK Skowronek , którzy w sierpniu 1944 r., wyruszyli do walki w powstaniu warszawskim. Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy chcieliby uczcić rocznicę wybuchu powstania warszawskiego do udziału w uroczystościach!


 

Termin: 1 sierpnia 2013 r.

Miejsce: Sochaczew, pl. Kościuszki następnie cmentarz wojenny przy ulicy 600 lecia. 

Organizator: Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. II/ 18 pp

 Program:

16.20- Zbiórka pododdziałów rekonstrukcyjnych (plac Kościuszki) 

16. 45 Wydawanie broni i amunicji z wozu taborowego

17.00- minuta ciszy, syrena alarmowa oraz uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt

17.05 formowanie kolumny i wymarsz batalionu

17.15- odwiedziny u porucznika Stanisława Janickiego, żołnierza sochaczewskiego obwodu Armii Krajowej, uczestnika powstania warszawskiego w Zgrupowaniu Kampinos.

17. 30-  złożenie kwiatów na grobach żołnierzy AK poległych w Bronisławach w 1944 r. ( cmentarz wojenny al. .600-lecia)

Rys historyczny wydarzenia:

Sochaczewski batalion AK pod dowództwem mjr. Władysława Starzyka ps. Korwina, składający się min z Sochaczewian, Iłowiaków, mieszkańców dzisiejszej gminy Brochów, Młodzieszyn, Nowa Sucha, Teresin, w pierwszych dniach sierpnia wymaszerował z ziemi sochaczewskiej i dotarł na teren puszczy kampinoskiej. W sierpniu i wrześniu oddział mjr. Korwina liczący 481 żołnierzy, wziął udział w działaniach Grupy AK Kampinos. Zgrupowanie to liczące blisko 3000 żołnierzy przez cały okres powstania warszawskiego prowadziło walki z Niemcami na terenie puszczy. Oddziały Grupy Kampinos kilkakrotnie próbowały połączyć się z oddziałami w stolicy, zaś po nieudanych, krwawych atakach na Dworzec Gdański prowadziły działania odciążające, zaopatrując jednocześnie powstanie w broń i amunicję. W ostatnich dniach powstańczych walk batalion sochaczewski oddzielił się od Grupy Kampinos i przeszedł znów do konspiracji.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy