Zaloguj się do konta

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Sochaczewie - program

Redakcja
2019-05-03
Spotkania, jubileusze

Druga konstytucja na świecie. Polska Konstytucja uchwalona 3 Maja. Polska była przykładem dla krajów Europy. Światłem oświetlającym drogę ku nowoczesności oraz praworządności. 


Mieszkańcy Sochaczewa mogą wybierać w dwóch propozycjach UM na ten wyjątkowy dzień. Są to zajęcia organizowane w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz mszy świętej, z tym, że uroczystej. 


W 1791 roku uchwalono ustawę, która gwarantowała wiele uprawnień. Była dokumentem w stronę ludzi i dla ludzi. Wszystkich. Równość i praworządność. Zniesiono liberum veto, miała obowiązywać dziedziczność tronu, zastąpiono Radę Nieustającą Strażą Praw, nadano mieszczanom dodatkowe prawa wprowadzając ich do życia państwa. Ważną kwestią było ustanawianie uchwał większością głosów. Ta zasada obowiązuje do dziś. Dlatego walka o te głosy jest tak ważna dla dzisiejszych polityków. Na liście praw swoje miejsce znaleźli także chłopi. Obowiązywała dla nich opieka prawna.  


Jaki jest program obchodów Konstytucji 3 Maja w Sochaczewie?

Od 11.00 w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odbędą się cykle zajęć dla najmłodszych. Będą wspólnie z opiekunami mogli obejrzeć krótkie filmy animowane nawiązujące do święta oraz wziąć udział w „Patriotycznych zajęciach plastycznych dla dzieci”. Muzeum zaprasza od 11.00 do 14.00. 


O 18.00 odbędzie się uroczysta msza święta w kościele św. Wawrzyńca po której chętni będą mogli wysłuchać „Koncertu pieści polskiej w 200-lecie urodzin Stanisława Moniuszki” w wykonaniu Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej. 

Informacje dodatkowe

  • Data: 2019-05-03

Opinie (1)

Router

na bogato ,no msza tak, przynajmniej okazja pomodlenia sie . [2019-05-03 12:48]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc