Obchodzili dzień Patronów

/ 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Obchodzili dzień Patronów Edukacja sochaczew

W dniu 24 maja w Szkole Podstawowej W Brzozowie odbyła się uroczystość z okazji Dni Patronów, którymi są Żołnierze AK Cichociemni. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, którą w Kościele parafialnym w Brzozowie odprawił ksiądz proboszcz Piotr Majewski. W słowach skierowanych przede wszystkim do uczniów podkreślał on męstwo i odwagę żołnierzy AK, mówił o wartościach, którymi są cierpienie i poświęcenie. Bóg, Honor, Ojczyna - to najwyższe wartości - podkreślał ksiądz proboszcz.

         Po zakończeniu Mszy Św. uroczystości były kontynuowane na cmentarzu parafialnym w Brzozowie, na którym pochowani są dwaj cichociemni. Uroczystości na cmentarzu rozpoczęły się apelem poległych, który wygłosiła Anna Słowińska. „Stajemy dziś do uroczystego apelu pamięci, aby złożyć hołd tym wszystkim, którzy podczas II wojny Światowej walczyli o wolną i niepodległą Polskę. W sposób szczególny przywołujemy pamięć żołnierzy cichociemnych, którzy są wzorem odwagi honoru i najwyższego umiłowania ojczyzny” – powiedziała Anna Słowińska. Z okazji Dnia Patronów na mogiłach żołnierskich złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze, po czym uroczystości były kontynuowane w Szkole Podstawowej w Brzozowie.

         Tutaj dyrektor Szkoły Andrzej Grabarek powitał zaproszonych gości, pośród których znaleźli się Ksiądz Proboszcz Parafii Brzozów, Wójt Gminy Iłów, przewodniczący Rady Gminy, Prezes Banku Spółdzielczego w Iłowie, Przedstawiciele Żołnierzy AK Mazowsze z Płocka oraz Przedstawiciele Rady Rodziców. „Dzień patronów szkoły jest dla społeczności szkolnej wielkim Świętem. Jest to dzień radosny, ale i pełen refleksji i wspomnień. Święto Szkoły obchodzimy po raz 6 począwszy od 20 maja 2008 roku tj. od uroczystości nadania szkole drugiego sztandaru, którego fundatorem była pani Karolina Jurecka – powiedział Andrzej Grabarek. Jak wyjaśnił dalej Dyrektor szkoły – Cichociemni to najlepiej wyszkoleni żołnierze AK. Dzisiaj ich tradycje kontynuują najlepsze jednostki wojska polskiego. - Mamy patronów, którzy mogą być dla nas wszystkich wzorem – podkreślał Andrzej Grabarek.

         Po przemówieniu dyrektora szkoły – w nastrój zadumy i refleksji wprowadził wszystkich zgromadzonych program słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Brzozowie przygotowanych przez Halinę Jeznach i Małgorzatę Starosta. Był to program patriotyczny. Prezentowane wiersze i piosenki przypominały o bohaterstwie i męstwie polskich żołnierzy, którzy oddali życie za ojczyznę.

         Po zakończeniu programu artystycznego tradycyjnie już odbyło się oficjalne wręczenie statuetek „Przyjaciel szkoły”, którą w tym roku odebrała Rada Gminy Iłów, Danuta Mazur, Przemysław Wasilewski oraz Tadeusz Makowski. Jak wyjaśnił dyrektor Szkoły - idea przyznawania statuetek narodziła się w 2008r., kiedy to Placówka otrzymała nowy sztandar. Przez te 6 lat przyznano łącznie 30 statuetek. "Otrzymały ją instytucje, organizacje i osoby, które w szczególny sposób wspomagały naszą placówkę dbając o jej rozwój w różnych wymiarach" – wyjaśnił dyrektor szkoły.

         Na zakończenie  uroczystości odbyło się podsumowanie szkolnych konkursów poświęconych patronom szkoły pt. „Nasi Patroni Cichociemni”. Ich zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Oddzielnie uhonorowani i odznaczeni medalem zostali uczestnicy mistrzostw powiatu i mistrzostw miedzy powiatowych w biegach przełajowych.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy