Obwodnica Żelazowej Woli – aktualizacja dokumentacji

/ 5 komentarzy
Zdjęcia i foto: Obwodnica Żelazowej Woli – aktualizacja dokumentacji Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

200 tys. zł przeznaczy mazowiecki samorząd na aktualizację dokumentacji związanej z wykonaniem obwodnicy Żelazowej Woli. Komisja Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej pozytywnie zaopiniowała zaproponowaną poprawkę do budżetu na 2020 rok. 


Pomysłodawcą przekazania kwoty 200 tys. zł na aktualizację dokumentacji związanej z budową obwodnicy Żelazowej Woli jest Ludwik Rakowski. Nie jest to ostateczna decyzja, gdyż jak informuje mazowiecki samorząd - Poprawki opiniować będzie jeszcze Komisja Budżetu i Finansów. Następnie trafią do zarządu województwa, który się do nich ustosunkuje. Ostateczną decyzję podejmie sejmik.


Projekt ten ciągnie się już od ponad dziesięciu lat. W 2011 roku przedstawiciele samorządów spotkali się z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich, gdzie dyskutowano nad kształtem tego przedsięwzięcia. Wójt Gminy Sochaczew nie mógł zaakceptować zaproponowanego projektu, gdyż nie przewidywał on wykonania zjazdów na drogi lokalne. Niestety warunki techniczne zabudowy nie pozwalają na wykonanie takich zjazdów, aczkolwiek w planach jest budowa tzw. "serwisówek", które pozwolą na dojazdy do posesji czy pól. 


Ważnym aspektem budowy nowej obwodnicy dla tej miejscowości jest planowana budowa nowego centrum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Dodatkowo ruch samochodów jaki odbywa się tuż przy muzeum znacznie utrudnia organizację przedsięwzięć muzycznych, do tego dochodzi obawa o zabytkowy dworek i wstrząsy jakie wywołuje ruch, szczególnie aut ciężarowych. 


Budowa obwodnicy miałaby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów korzystających z oferty Muzeum Dom Urodzenia Fryderyka Chopina. Nowa trasa miała przebiegać przez miejscowości Chodakówek, Dzięglewo i Żelazowa Wola na terenie gm. Sochaczew. 


Sprawa nie spotkała się z pozytywną opinią mieszkańców powyższych miejscowości. Zaskarżyli oni sprawę do sądu, gdzie wśród argumentów znalazły się takie jak zbyt duży poziom hałasu przy posesjach czy też ochrona siedliska pachnicy dębowej. Sprawa została rozpatrzona przez kilka instancji sądów, które w większości nie dopatrzyły się niezgodności inwestycji z przepisami prawa. 


Obecnie, jeśli środki trafią do tego projektu, dokumentacja obwodnicy zostanie zaktualizowana. Czy przedsięwzięcie drogowe w Żelazowej Woli będzie zrealizowane przekonamy się w przyszłości. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (5)

pawel-duplickipawel-duplicki
0
Hej.
Na czyj wniosek,szturm mieszkańców, pikiety, płacz dzieci, blokada przejścia dla pieszych?

Głównym wykonawcą robót drogowych w drodze przetargu pisemnego wygrała firma PRIMA.

Robota pewna na kolejne lata z finałem jak lotnisko w Radomiu.
(2019-12-04 12:39)
pola-halekpola-halek
0
.Skąd wiesz,że wygrała PRIMA?nie widziałam żadnego przetargu,na razie jest na etapie aktualizacji dokumentacji?Co druga droga to Prima i Drog-Bet.Ojciec i syn. W 2020 r będą remontowane w Rybne drogi oczywiście W/w firmy (2019-12-04 13:11)
zbigniew15zbigniew15
+1
Na temat obwodnicy Żelazowej Woli mówiło się kilka lat temu i była wielka cisza. (2019-12-04 18:12)
robroyrobroy
0
200K na aktualizację,dokumentacji ,potem 100K na aktualizację aktualizacji,jest na chlebek ze smalcykiem?jest (2019-12-05 09:47)
tomaszsochotomaszsocho
0
może ktoś wreszcie zajął by się wyprowadzeniem tirów z sochaczewa? drogą 705 dniem i nocą ciągną tabuny tirów... (2019-12-06 09:26)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy