Obywatelski pług

/ 13 komentarzy / 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Obywatelski pług Interwencje i pomoc sochaczew

To nie pierwsza społeczna inicjatywa Adama Klocha. W ostatnich dniach przyłapaliśmy go na odśnieżaniu Sochaczewa. Pługiem, który sam zaprojektował i skonstruował. Adam udrażniał dojazd do swojego zakładu na Armii Krajowej, ale także do pobliskiej szkoły podstawowej. Nasz bohater twierdzi, że gdyby ratusz zwrócił mu za paliwo, mógłby odśnieżyć kawał miasta. Oj, przydałoby się.


Chcemy pochwalać takie prospołeczne inicjatywy, więc pochwalamy. Sochaczewianin Adam Kloch na białe oblicze tegorocznej zimy przygotował się jak nikt. Wymyślił, zaprojektował, skonstruował i zamontował pług, którym z powodzeniem odgarnia śnieg tam, gdzie jest taka potrzeba. Mimo rękodzielniczego pochodzenia, pług jest jak najbardziej profesjonalny, mobilny, sterowany na pilota. Może odśnieżać na prawo i na lewo.

Z dobrodziejstwa obywatelskiego pługu Adama Klocha skorzystali nie tylko zmotoryzowani klienci jego zakładu naprawy sprzętu RTV przy Armii Krajowej. Skorzystali rodzice i ich pociechy uczęszczające do pobliskiej Dwójki, której wszelkie dojazdy i objazdy włącznie z chodnikiem Adam regularnie, w okresie wzmożonych opadów białego puchu dwa razy dziennie, odśnieżał. A i to nie wszyscy, bo nasz obywatel odśnieżał osiedlowe uliczki swoich bliższych i dalszych znajomych, ba, jeździł z opuszczonym pługiem na co dzień, przynosząc ulgę zakorkowanym ulicom naszego miasta.

Adam obywatelską postawę prezentuje od zawsze, ugruntowała ją zapewne przynależność do harcerstwa, z którym zresztą do dziś sporo go łączy. – Widziałem kilka takich pługów domowej roboty w naszym mieście, mniej lub bardziej profesjonalnych, ale zawsze skutecznych. Myślę, że gdyby Urząd Miasta zwrócił się do ich posiadaczy z propozycją zwrotu kosztów benzyny w zamian za wsparcie walki ze śniegiem, mielibyśmy drożny, odśnieżony Sochaczew. Ja na pewno nie odmówiłbym pomocy – propozycja godna rozważenia, prawda?

 

figa

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (13)

Magiczna FabrykaMagiczna Fabryka
0
Brawo Adam! (2013-01-29 11:15)
pparsniakpparsniak
0
szacun! (2013-01-29 13:10)
karol997karol997
0
Tu prawdziwa obywatelska postawa przedstawiona w artykule pt."Obywatelski pług" godna naśladowania a obok artykuł "Budżet obywatelski" w który promują się lokalne "świty" przed kolejnymi wyborami a którego nie można komentować. I tak na pierwszym planie zdjęciowym zawsze ustawia się pani która z handlu na ryku dostała się na stołeczek państwowy w domu pomocy społecznej w Młodzieszynie a co ciekawe nie wiadomo kiedy co ale przedstawia się wyższym wykształceniem.

Przepraszam p.Adama za ten wątek ale zrobiłem to dla porównania osób i sytuacji.

Karol
(2013-01-29 16:02)
Daniel5Daniel5
0

To jst własnie postawa obywatelska...

Ludzie powinni brać w sprawy swoje ręce..

Bravo....

Pozdrawiam

Daniel

(2013-01-29 21:13)
eXemesseXemess
0

Gratuacje dla Pana Adama również za to, że zawstydził władze Sochaczewa. Nie powinno dojść do tego, żeby ludzie musieli odśnieżać drogi na własną rękę.

(2013-01-29 21:25)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Bardzo cenię Pana Adama za tę oraz wcześniejszą, znaną mi inicjatywę wybudowania schodków na skarpie, pozwalających mieszkańcom zejść nad Bzurę.  (2013-01-29 22:08)
mario1212mario1212
0
Brak odśnieżania ulic miasta to oczywiście "oszczędności" dla budżetu.
Popieram taką inicjatywę. Nie mniej, myślę że bardziej spowodowaną brakiem działań władz miasta. Optymalnie oczywiście (z punktu widzenia miasta i kosztów) byłoby, gdyby wszyscy mieszkańcy wyszli z łopatami i odśnieżyli "w czynie społecznym" całe miasto, za co w nagrodę otrzymalibyśmy "preferencyjne" (czyt. wyższe) opłaty za wywóz śmieci, no bo przecież mieszkańcy wskutek odśnieżania sami wytworzyli odpad w postaci śniegu który trzeba usunąć.
Generalnie, pomysł godny naśladowania!
(2013-01-30 11:08)
IrekisIrekis
0
BRAWO !!!!!!!!
pozdrawiam serdecznie Irek
(2013-01-30 19:54)
iksiks
0
A mnie taka samowola mocno denerwuje. U siebie na wsi też mam takiego "dobrego człowieka", który odśnieżając drogę oczywiście spycha cały śnieg pod bramę, że wjechać samochodem nie mogę. Wolę jechać nieodśnieżoną drogą niż odśnieżać za każdym razem wjazd jak ten własnej konstrukcji spychacz przejedzie. Zresztą to chyba nie jest zgodne z prawem drogowym, takie przeróbki pojazdów. (2013-01-30 22:05)
hubertus63hubertus63
0

Kolego IKS zawsze się znajdzie "czarna owca" której wszystko nie będzie pasować nie oceniaj innych jeśli nie sprawdziłeś przyjedż zobacz czy bramy są zasypane czy nie ja tak nie robię a z drógiej strony gdyby Ci nawaliło z pół metra śniegu to byś jeszcze dziękował swojemu sąsiadowi że Ci odgarnął.


Przy okazji dziękuję wszystkim za pochlebne opinnie. Pozdrawiam.

(2013-01-31 00:56)
MichałWMichałW
0
Szacun, dobra robota! (2013-01-31 12:17)
WITWIT
0
Popieram Pana , Ja też w swojej okolicy odśnieżam sobie i sąsiadom, z tym że traktorkiem,
 a u pana obawiam się trwałość sprzęgła w aucie.... 
(2013-02-01 08:43)
MoniaKSochoMoniaKSocho
0
Wstyd dla władz miasta, że mieszkańcy sami muszą odśnieżać drogi. (2013-02-04 22:19)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy