Zaloguj się do konta

Ocalmy pamięć o Lucjanie Kacprzaku

Stowarzyszenie Konfraternia św. Rocha
2019-08-12
NGO lokalne

Szanowni Państwo,

miło nam zakomunikować, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pozytywnie rozpatrzyło wniosek naszej organizacji o zarejestrowanie zbiórki publicznej pn. „Tablica ku czci śp. Lucjana Kacprzaka i żołnierzy września 1939 r. na cmentarzu parafialnym w Janowie w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gminie Brochów” (numer zbiórki 2019/3612/OR). 

Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha” ma zaszczyt realizować projekt pn. „Brochów 1939 – 2019. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gminie Brochów”. W ramach zaplanowanych działań chcielibyśmy, aby mieszkańcy naszej małej ojczyzny mieli swój wkład w upamiętnienie osób i wydarzeń związanych z wydarzeniami września 1939 r. W trakcie organizowania corocznej uroczystości ku czci śp. Lucjana Kacprzaka, dawnego sołtysa miejscowości Janów oraz żołnierzy września 1939 r. na cmentarzu parafialnym w Janowie zauważyliśmy, że brak jest informacji o okolicznościach i osobach, które miały znaczący wpływ na powstanie Grobu Nieznanego Żołnierza, w którym pochowane zostały szczątki bezimiennych żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w walce o ojczyznę we wrześniu 1939 r. w trakcie „Bitwy nad Bzurą”. W związku z tym, podjęliśmy inicjatywę ufundowania tablicy, która prezentowałaby krótką historię powstania tego miejsca pamięci, a przy okazji była swoistym symbolem uczczenia przez mieszkańców 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Do jej powstania potrzebujemy Państwa pomocy. Zachęcamy do wsparcia naszej inicjatywy poprzez przekazywanie środków pieniężnych w ramach zbiórki publicznej do puszek lub poprzez bezpośrednie wpłaty na konto. Najbliższa okazja przekazania środków będzie w trakcie odpustu św. Rocha 17 sierpnia, gdzie członkowie Stowarzyszenia „Konfraternia św. Rocha” będą czekali na Państwa na naszym stoisku (pomiędzy tzw. „wikariatką” a „organistówką”).

Z góry serdecznie dziękujemy za każdy datek. Niech tablica, która oficjalnie zostanie odsłonięta w  trakcie uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza 15 września 2019 r., będzie wyrazem naszej wdzięczności dla wszystkich żołnierzy 1939 r., walczących w obronie ojczyzny, jak i tych, którzy poprzez następne dziesięciolecia byli kustoszami pamięci „Bitwy nad Bzurą”.

Z wyrazami szacunku i wdzięczności,

Marta Przygoda-Stelmach

prezes Stowarzyszenia „Konfraternia św. Rocha”


Naszą inicjatywę wspiera Ksiądz Proboszcz Paweł Olszewski:

Drodzy Parafianie,

tegoroczna 80. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 30. rocznica śmierci Lucjana Kacprzaka przypominają nam o tragicznych wydarzeniach września 1939 r. oraz późniejszej walce mieszkańców o godne upamiętnienie tamtych dni na terenie parafii Brochów. Tablica, która stanie przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Janowie, będzie dobrym sposobem uczczenia bohaterów, którzy ginęli na brochowskiej ziemi w nierównej walce o wolność oraz tych, którzy dbali o to, aby pamięć o nich nigdy nie wygasła.

Ks. Paweł Olszewski

proboszcz brochowski


Organizator inicjatywy:

Stowarzyszenie "Konfraternia św. Rocha"

Janów 34

05-088 Brochów


Konto bankowe:

42 2130 0004 2001 0803 2203 0001

Volkswagen Bank Polska S.A.


Projekt "Brochów 1939-2019. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gminie Brochów" realizowany jest w programie „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego.


Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Partie polityczne1

Andrzej Duda ułaskawił pedofila

Sprawy urzędowo-administracyjne

Koronawirus w Sochaczewie - COVID-19 w powiecie nie odpuszcza

Sprawy urzędowo-administracyjneDziś

Znamy wyniki testów na koronawirusa zakonników z Niepokalanowa

Sprawy urzędowo-administracyjne3

Lokale wyborcze - pierwszeństwo dla seniorów i ciężarnych

Sprawy urzędowo-administracyjne2

Rośnie bezrobocie w powiecie sochaczewskim