OCH! FILM FESTIWAL: TYDZIEŃ TRZECI

/ 11 zdjęć
Zdjęcia i foto: OCH! FILM FESTIWAL: TYDZIEŃ TRZECI Słowo pisane sochaczew
+6

OCH! FILM FESTIWAL minął już półmetek. 

Co zaplanowali organizatorzy w trzecim tygodniu (11-17.02.2019) jego trwania?

9 (sobota, godz. 18.00) i 11 lutego (poniedziałek, godz. 19.00)

Film ROMA

ROMA to barwny portret konfliktów rodzinnych i społecznej hierarchii pośród politycznego chaosu, opowiadający historię młodych służących pochodzących z indiańskiego ludu Misteków. Cleo (Yalitza Aparicio) i Adela (Nancy García García) pracują dla niedużej rodziny w zamieszkiwanej przez klasę średnią dzielnicy Meksyku Romie. Pani domu, matka czwórki dzieci Sofia (Marina de Tavira) usiłuje uporać się z przedłużającą się nieobecnością męża, natomiast Cleo musi stawić czoło druzgocącej prawdzie. Czy zacznie przez to zaniedbywać dzieci Sofii, które kocha jak własne? Starając się nadać nowy sens miłości i poczuciu solidarności w kontekście hierarchii społecznej, gdzie klasa i rasa są ze sobą pokrętnie splecione, Cleo i Sofia po cichu zmagają się ze zmianami przenikającymi ich rodzinny dom w kraju, w którym dochodzi do starć między wspieraną przez rząd milicją a demonstrującymi studentami.

Dramat prod. Meksyk, USA
Reżyseria: Alfonso Cuarón
Czas: 2 godz. 15 min.


11 lutego (poniedziałek), godz. 19.30

Film DZIEWCZYNA WE MGLE

Ekranizacja bestsellerowej powieści Donato Carrisi, autora „Zaklinacza”. W odizolowanym od świata górskim miasteczku zaginęła szesnastoletnia dziewczyna. Rodzice są zrozpaczeni, a mieszkańcy – zszokowani. Nie potrafią przyjąć do wiadomości, że porywaczem może być ktoś z nich. Porywaczem… lub zabójcą. Przybyły na miejsce agent specjalny Vogel (Toni Servillo) nie ma wątpliwości, że tropi mordercę. I że jest to ktoś z miejscowych. Nie interesują go badania kryminalistyczne, odciski palców i ślady DNA. Vogel wykorzystuje media. Bo ludzie nie potrzebują sprawiedliwości – potrzebują spektaklu. A on zapewni im widowiskowe polowanie na potwora.

Kryminał, thriller, prod. Francja/Niemcy/Włochy
Reżyseria: Donato Carrisi
Czas: 2 godz. 8 min.


12 lutego (wtorek) godz. 17.00

Film KSIĄŻĘ I DYBUK

„Książę i dybuk” to filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego, żydowskiego „Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film Niewiery i Rosołowskiego stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał swoją tożsamość i pisał od nowa własną biografię. Ludzie, którzy mieli okazję się z nim zetknąć, zapamiętali go jako: dystyngowanego arystokratę, notorycznego kłamcę, Żyda – wiecznego tułacza oraz homoseksualistę i męża włoskiej hrabiny w jednej osobie.

Dokumentalny prod. Niemcy, Polska
Reżyseria: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
Czas: 1 godz. 22 min


12 – 13 lutego (wtorek – środa), godz. 19.00

Film DONBAS

Akcja filmu rozgrywa się w Donbasie, wschodnim regionie Ukrainy, kontrolowanym przez liczne grupy przestępcze. Trwa wojna hybrydowa – konflikt pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Koszmar staje się udziałem ludności cywilnej. Z drugiej strony toczy się codzienne życie, a przez ekran przewija się galeria postaci: roześmiana młoda para, skonfundowany niemiecki dziennikarz, którego służby kontrolne biorą za faszystę, czy okradziony właściciel luksusowego auta.

Dramat prod. Francja/Holandia/Niemcy/Ukraina/Rumunia
Reżyseria: Siergiej Łoźnica
Czas: 1 godz. 50 min.


13 lutego (środa), godz. 17.30

PROMOCJA KSIĄŻKI URSZULI TES O IRENIE KAMIEŃSKIEJ

„Człowiek, zbiorowość, pamięć w filmach dokumentalnych Ireny Kamieńskiej”


O autorce

Urszula Tes – filmoznawca, autorka książek: "Kino Johna Cassavetesa i Kino Beat Generation", redaktorka antologii "W stronę kina filozoficznego" oraz współredaktorka antologii "Wobec metafizyki. Filozofia-sztuka-film". Autorka artykułów m.in. o kinie dokumentalnym i autorskim. Wykłada w Akademii Igmatianum w Krakowie.


O bohaterce

Irena Maria Kamieńska

Córka Jadwigi i Leona Jaworskich, urodziła się 29 lutego 1928 r. w Łyszkowicach. Początkowo uczyła się w domu, potem w szkole sióstr bernardynek w Łowiczu. W czasie okupacji uczęszczała na tajne komplety gimnazjalne, a w maju 1946 r. otrzymała świadectwo dojrzałości w Państwowym Gimnazjum i Liceum w Łowiczu.


Matka Ireny Kamieńskiej pochodziła z rodziny Tetzlaffów. Byli wyznania ewangelickiego. Jadwiga przeszła na katolicyzm, kiedy wyszła za Leona Jaworskiego. Brat jej Leonard (1903-1959) był malarzem i fotografikiem. Prawie przez 20 lat prowadził w Łowiczu zakład fotograficzny. W czasie wojny w jego fotolabolatorium były robione i wywoływane zdjęcia przyniesione przez żołnierzy niemieckich, które przedstawiały wstrząsające sceny z łowickiego getta. Leonard Tetzlaff przechowywał je, podobnie jak zdjęcia żołnierzy Armii Radzieckiej z łupami m.in. polskimi zegarkami.


Irena Kamieńska podjęła studia na Wydziale stomatologii Akademii Medycznej w Łodzi, które ukończyła w 1951 r. Kilkuletnia praktyka w zawodzie nie przynosiła jej satysfakcji. Przesiąknięta sztuką i tradycjami podjęła studia (1958) na Wydziale Reżyserii Filmowej w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. W tym czasie do słynnej „filmówki” uczęszczali : Agnieszka Osiecka, Andrzej Kondratiuk, Witold Leszczyński, Roman Polański, Jerzy Skolimowski. Ukończyła je w 1963 r.


W swych dorobku ma ponad 30 filmów dokumentalnych min. słynne „Dzień dobry dzieci” (1966), „Zapora” (1976), „Robotnice” (1980), „Na otwartym sercu” (1986) o doktorze Z.Relidze. Zdobyła wiele nagród na Festiwalach. Jako reżyserka była twórczynią filmów fabularnych: „Znak” (1973) oraz „Klara i Angelika” (1976) oraz współtwórczynią filmów w reżyserii Janusza Majewskiego”Docent H.” (1964) orazz „Pierwszy pawilon” (1965). Była członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich od którego otrzymała w 2009 roku nagrodę za całokształt twórczości.

Zmarła 3 kwietnia 2016 r. Łowicz zawsze miała w sercu i tu wracała.


14 lutego (czwartek), godz. 17.00

Film DZIEDZICZKI

Chela (Ana Brun) całe dnie spędza w domu, malując, ma swoje przyzwyczajenia i rytuały, których rytmu pilnuje bardziej przebojowa i harda Chiquita (Margarita Irún). Choć kobiety od dekad są parą, nauczyły się ukrywać swój związek przed wścibskimi oczami konserwatywnego paragwajskiego społeczeństwa. Gdy jednak wpadają w kłopoty finansowe, ich życie czeka rewolucja i nawet wyprzedaż drogocennego wyposażenia domu, będącego symbolem ich przynależności do elity, nie wystarczy, by utrzymać status quo. Chiquita trafia do więzienia za długi, a wycofana do tej pory Chela zmuszona jest wyjść ze skorupy i zmierzyć się z zewnętrznym światem.

Dramat prod. Brazylia, Francja, Niemcy, Norwegia, Urugwaj, Paragwaj
Reżyseria: Marcelo Martinessi
Czas: 1 godz. 35 min.


14 – 15 lutego (czwartek – piątek), godz. 19.00

Film NARODZINY GWIAZDY

Kariera Jacksona Maine’a (w tej roli Bradley Cooper), gwiazdora muzyki country, chyli się ku upadkowi, kiedy odkrywa utalentowaną, nieznaną nikomu piosenkarkę Ally (w tej roli Lady Gaga). Kiedy między tą dwójką wybucha płomienny romans, Jack nakłania Ally do wyjścia z cienia i pomaga jej osiągnąć sławę. Jednak gdy kariera Ally w szybkim tempie przyćmiewa dokonania Jacka, jest mu coraz trudniej poradzić sobie z własną gasnącą gwiazdą.

Dramat muzyczny prod. USA

Reżyseria: Bradley Cooper
Czas: 2 godz. 15 min.


16 lutego (soboa), godz. 19.00

Koncert WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET

Wojtek Mazolewski i muzycy jego kwintetu Joanna Duda, Marek Pospieszalski, Oskar Torok i Qba Janicki wzięli na warsztat muzykę Krzysztofa Komedy. Jednym z impulsów do zagłębienia w jego twórczość był zeszłoroczny koncert WMQ w Londynie podczas prestiżowej serii "Church of Sound". Zespół Wojtka Mazolewskiego zaprezentował londyńskiej publiczności specjalny projekt „Polish Jazz” poświęconym legendom polskiego jazzu w tym w dużej części muzyce Komedy.

"Nowy program koncertowy kwintetu z muzyką Krzysztofa Komedy powstawał przez ostatnie dwa lata. - mówi Wojtek Mazolewski - w naszych interpretacjach pokazujemy nie tylko sam potencjał kompozycji Komedy, który jest bezdyskusyjny ale także dodajemy im taki nasz współczesny, kwintetowy pierwiastek."

Światowa edycja albumu "Polka" kwintetu Wojtka Mazolewskiego została uznana przez amerykański DownBeat Magazine za jedną z pięciu najlepszych płyt jazzowych wydanych w tym roku. To pierwsze takie wyróżnienie przyznane polskiemu albumowi w historii ukazujacego się od 1932 roku najstarszego i najbardziej prestiżowego magazynu jazzowego na świecie.

O albumie "Polka Worldwide Deluxe Edition" rozpisują się także inne światowe media. Recenzje płyty ukazały sie m.in w angielskim The Wire czy prestiżowy niemieckim JazzThing. Album docenił także legenda radia BBC Radio 6 Music Gilles Peterson poświącają jej jedną ze swoich audycji.

Wybuchowe koncerty to znak firmowy muzyki Mazolewskiego. Energetycznie łączy tradycję z nowoczesnością. Nie można tego przegapić!


17 – 18 lutego (niedziela – poniedziałek), godz. 19.00

Film SNY WĘDROWNYCH PTAKÓW

„Sny wędrownych ptaków” to zachwycająca wizualnie opowieść o początkach kolumbijskiego handlu narkotykowego. Akcja rozgrywa się na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku na odległym i wietrznym pustkowiu na granicy kraju. Miejscowa rodzinie z plemienia Wayúu angażuje się w niezwykle dochodowe zajęcie, jakim była wtedy sprzedaż marihuany amerykańskim hippisom. Gdy zachłanność i namiętność ścierają się z honorem, rozpoczyna się wojna wyniszczająca klany. Życie członków rodziny Wayúu, ich kultura oraz tradycje przodków są w niebezpieczeństwie. Chciwość i rywalizacja między gangami stawiają pod znakiem zapytania tradycyjne wartości przekazane przez przodków.

Film prod. Dania, Kolumbia
Reżyseria: Ciro Guerra, Cristina Gallego
Czas: 2 godz. 5 min


Bilety online www.lok.art.pl


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Kulturka wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy