Od dokumentu do fabuły - przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Od dokumentu do fabuły - przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego Film, fotografia sochaczew

W najbliższy weekend zapraszamy na mini przegląd filmowy "Od fabuły do dokumentu" poświęcony twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Pokazy odbędą się 13 marca w niedzielę od godz. 18-tej, dokładnie w 20-tą rocznicę śmierci tego znakomitego reżysera.

Chcemy zaprezentować filmy, które pokazują jak duży wpływ na jego wczesne filmy fabularne miały doświadczenia Kieślowskiego jako dokumentalisty.

„Dokument był pierwszą wielką miłością Krzysztofa Kieślowskiego. Dzisiaj, kiedy jego późniejsze światowe sukcesy osiąga ne w fabule przesłoniły okres twórczości dokumentalnej, odsuwając ją w cień, poniekąd zapominamy, w jak ogromnym stopniu właśnie film dokumentalny uformował przed laty osobowość artystyczną Kieślowskiego i jak wiele filmy fabularne, które nakręcił, zawdzięczają jego doświadczeniom dokumentalisty.” - Marek Hendrykowski

OD DOKUMENTU DO FABUŁY - W 20 rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego
13 MARCA (niedziela) godz. 18.00
Siedem kobiet w różnym wieku - dokumentalny
Zamykając kolejne etapy artystycznego życia w symbolicznych siedmiu dniach tygodnia, Krzysztof Kieślowski tworzy za pomocą siedmiu subtelnych szkiców syntezę życia baletnicy, a jednocześnie piękny refleksyjny film o przemijaniu. Ewa Wycichowska, tancerka, choreograf i pedagog (występuje w sekwencji "Poniedziałek") powiedziała o filmie: "Byłam zszokowana, jak trafnie dotknął istoty bycia tancerzem. Powinno się go oglądać w tym zawodzie, co jakiś czas. Żeby wiedzieć, jak zmienia się perspektywa, kiedy jest się w pełni sił, i kiedy kończy się kariera".
Z punktu widzenia nocnego portiera - dokumentalny
W swoim portrecie nocnego portiera Kieślowski pokazuje, jak totalitarny system kształtuje słabe osobowości, jak czyni z ludzi bezwolne narzędzia. Jak pisała w 1979 roku Bożena Janicka: "To nie ten nieszczęśnik, który zwierza się nam prostodusznie, że kontrolowanie współobywateli jest nie tylko jego zawodem, ale również osobistą pasją i hobby, stanowi problem. Za jego pośrednictwem wkraczamy w sam środek sporu o to, jakimi metodami można skutecznie osiągnąć takie cele społeczne jak ład, porządek, respektowanie prawa".
Przypadek
psychologiczny. Polska 1981, 116' - od 12 r.ż.
Kieślowski o siłach, które kierują ludzkim losem. Od tego, czy dwudziestoletni Witek zdąży na pociąg, zależy, w jakim kierunku potoczy się jego życie. W filmie pokazane są trzy warianty historii tego samego bohatera. Uniwersalne przesłanie - przekonanie o wewnętrznej autonomii człowieka i nakaz bycia przyzwoitym niezależnie od okoliczności - a jednocześnie głos w ówczesnej dyskusji politycznej, sprzeciw wobec uproszczonych, czarno-białych podziałów.

W najbliższy kinowy weekend zapraszamy również na:

12 MARCA (sobota) godz. 16.30
Hugo i łowcy duchów
familijny, fantasy, reż. Tobi Baumann, Austria, Irlandia, Niemcy 2015,  90’ – od 7 r.ż.
Jedenastoletni Tom panicznie boi się duchów. Leokadia Parzydło, łowczyni duchów, właśnie straciła pracę. A fajtłapowaty zielony duszek o imieniu Hugo musiał opuścić dom, gdzie wcześniej próbował straszyć, gdyż rozpanoszył się tam straszliwy duch zimna, który chce zamrozić cały świat.
Ta trójka nieudaczników sprzymierzy się - trochę wbrew własnej woli - żeby powstrzymać zło, i stworzą zespół nie gorszy od słynnych nieustraszonych łowców duchów.

12 MARCA (sobota) godz. 18.30
O północy w Paryżu
komedia reż. Woody Allen, Francja, USA 2011, 90’ – od 12 r.ż
Świeżo zaręczona para młodych Amerykanów, Gil i Inez, przybywa do Paryża z rodzicami i przyjaciółmi rodziców przyszłej panny młodej. Gil miał kiedyś aspiracje, by zostać poważnym pisarzem, koniec końców został jednak hollywoodzkim scenarzystą i popadł w rutynę niesatysfakcjonującej, ale dobrze płatnej pracy. Pobyt w Paryżu wyzwala w nim wspomnienia dawnych ambicji literackich. Któregoś wieczora ten wciąż niepoprawny romantyk odłącza się od swoich bardzo amerykańskich towarzyszy i bardzo amerykańskiej narzeczonej. W tajemniczy sposób o północy trafia w sam środek świata paryskiej bohemy lat 20. i poznaje jej najwybitniejszych twórców: Picassa, Gertrudę Stein, Luisa Bunuela i... piękną zmysłową muzę słynnych artystów Adrianę.
Oscar 2012 i Złoty Glob za scenariusz.

13 MARCA (sobota) godz. 16.30
Proszę Słonia
film animowany, reż. Witold Giersz, Polska 1978, 66’ – b/o
Urocza opowieść o przyjaźni małego chłopca z porcelanowym słoniem. Pinio jest mały, ponieważ nie chce jeść witamin, które daje mu mama. Zamiast je łykać, wrzuca je do porcelanowego słonika o imieniu Dominik, który wskutek działania pigułek zaczyna rosnąć… Rośnie i rośnie, aż wreszcie osiąga rozmiary normalnego słonia! Stanie się to dla rodziny Pinia nie lada problemem, zwłaszcza że sława Dominika ściąga do nich również złodziei kości słoniowej. Po wielu przygodach i zmianach miejsca pobytu okaże się, że i dla Dominika, i dla Pinia bezpieczniej będzie, gdy słoń wróci do rozmiarów porcelanowej zabawki…

ZAPRASZAMY
Ilość miejsc w kinie ograniczona do 20 osób.
Rezerwacja pod numerem tel. 516 367 900 lub mailowo kinotok@tok.art.pl
Istnieje możliwość wcześniejszego zakupu biletów w sekretariacie TOK (pon.-pt. w godz. 8.00-16.00). Cena biletów: 5 zł od osoby na jeden seans (honorowane zniżki z Kartą Rodzina 3+ i Kartą Seniora). W soboty i niedziele rezerwacja możliwa tylko telefonicznie na godzinę przed seansem .

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy