Od glinianej tabliczki do e-booka

/ 8 zdjęć
Zdjęcia i foto: Od glinianej tabliczki do e-booka Wystawy, projekty sochaczew
+3

Jak na przestrzeni dziejów zmieniały się książki – od glinianych tabliczek i zwojów papirusowych począwszy, poprzez  średniowieczne rękopisy, a na współczesnych audiobookach i e-bookach skończywszy – dowiedzieli się uczniowie klas czwartych i trzeciej w Zespole Szkół w Kątach podczas prezentacji, którą przygotowały bibliotekarki Gminnej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie. Prezentacja odbyła się w poniedziałek 25 kwietnia w ramach obchodzonego przez szkołę „Tygodnia profilaktyki”, którego koordynatorem jest pielęgniarka szkolna Katarzyna Orzeszek.

Dzieci, które uczestniczyły w prelekcji z zainteresowaniem oglądały prezentowane na tablicy multimedialnej zdjęcia – mogły zobaczyć jak wyglądały pokryte pismem klinowym gliniane tabliczki, doceniły artystyczne walory iluminowanych średniowiecznych rękopisów; próbowały odczytać (trudną do odczytania dla człowieka współczesnego) stronę tytułową krakowskiego starodruku; dziwiły się oryginalną szatą graficzną dzisiejszych książek, które mogły wziąć do ręki i obejrzeć. Dużym powodzeniem cieszyły się wykonane przez bibliotekarki „zabytkowe” tabliczki gliniane i zwój papirusowy – dzieci, biorąc do ręki te eksponaty na pewno lepiej je sobie utrwalą w pamięci, niż gdyby były tylko przedstawione na zdjęciach.

Gminna Biblioteka Publiczna w Sochaczewie otwarta jest na współpracę ze wszystkimi szkołami w gminie Sochaczew. Jeśli któraś ze szkół byłaby zainteresowana przeprowadzeniem podobnej prezentacji – prosimy o kontakt z Biblioteką. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Gminna Biblioteka Publiczna w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy