Od Kujawiaka do Oberka

Zdjęcia i foto: Od Kujawiaka do Oberka Imprezy cykliczne sochaczew

14 października w Hali Sportowej w Łącku odbył się Festiwal Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej pod nazwą „Od Kujawiaka do Oberka”. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego. Uczestnicy oraz goście zjeżdżali się już od godziny 10:00, na którą zaplanowano uroczyste otwarcie imprezy i powitanie wszystkich zainteresowanych wydarzeniem. Oczywiście występy zgłoszonych zespołów nie były jedyną atrakcją, bowiem na wydarzenie składało się kilka sekcji takich, jak: śpiew, wyroby kulinarne, kiermasz twórczości ludowej, wystawy okolicznościowe oraz prezentacja produktów lokalnych.

 

„Iłowiacy”, jako zespól śpiewaczy swój udział zadeklarowali w sekcji przeglądu zespołów folklorystycznych. Wykonali utwory: „Za las chłopcy”, „Co ja myślę?”, „Wyszłabym za dziada” oraz „Kukułeczka”. Za kultywowanie pieśni ludowych otrzymali wyróżnienie. Do grona wyróżnionych dołączyli także: Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Szczawin Kościelny”, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki”, Zespół Śpiewaczy „Radosne Serca”, Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Ziemi Łąckiej” im. Miry Zimińskiej Sygietyńskiej, Szkolny Zespół Pieśni i Tańca „Promyki Lucienia” oraz Zespół „FOLK DANCE”.

 

Każde z wyróżnień odnosiło się do zupełnie innych elementów, które składały się na występ uczestników. Nie tylko samo wykonanie było ważne, ale też autentyczność, kultura muzyczna, dynamizm wykonywanych tańców, czy nowoczesność. Niektóre z zespołów zaprezentowały wysoki poziom artystyczny pod względem śpiewu i tańca. Jury miało, zatem naprawdę ciężki orzech do zgryzienia, ale ostatecznie każdy uczestnik był zadowolony ze swojego występu, jak również z oceny.

 

Jeśli z kolei przyjrzymy się bliżej konkursowi pod nazwą „Od wystawy do potrawy”, to tutaj zgromadziło się niemal 50 wystawców prezentując swoje stoiska. Głównymi kryteriami oceny były: oryginalność i atrakcyjność prezentowanych na stoisku produktów, wkład pracy w wykonanie aranżacji stoiska i promocję twórczości artystycznej.

 

Konkurs kulinarny cieszył się nie mniejszym zainteresowaniem, bowiem wzięło w nim udział ponad 60 osób. Ocenie podlegały regionalne nalewki, najsmaczniejszy wypiek oraz najlepsza potrawa. I znów jurorzy mieli pełne ręce roboty, a tym bardziej, że kombinacja smaków i aromatów unoszących się nad wszystkimi stoiskami musiała być dla nich dużym utrudnieniem.

 

Wszystkie produkty, stoiska, podobnie, jak występy zostały jednak należycie ocenione. Udział „Iłowiaków” w tym ciekawym i ważnym w regionie wydarzeniu niewątpliwie cieszy. Ich wytęp nie tylko wzbogacił program Festiwalu. Zasługą „Iłowiaków”  przede wszystkim jest godne reprezentowanie naszej gminy, za co należą im się gorące podziękowania. Na zakończenie święta folkloru wystąpiły „Grzybowianki” prezentujące cieszący się uznaniem widzów spektakl pt. „Wesele Słubickie”.

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy