Zaloguj się do konta

Od marca w Sochaczewie do czterech lekarzy specjalistów bez kolejki

Miecia E. (Miecia)
2020-02-13
Zdrowie

Od 1 marca NFZ ma zostać zniesiony limit przyjęć na porady pierwszorazowe do lekarzy specjalistów z zakresu kardiologii, endokrynologii, ortopedii i neurologii. Wybór ten nie jest przypadkowy. Jak podkreśla wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, to właśnie w tych czterech rodzajach poradni w Polsce są największe kolejki. W sumie czeka w nich obecnie 700 tysięcy pacjentów.


Kolejki do lekarzy to coś, co wielu mieszkańcom naszego miasta spędza sen z powiek. Nie dosyć, że na pierwszą wizytę (nawet pilną) trzeba czekać kilka miesięcy, to na dodatek samo zapisanie się przy wiecznie zajętym telefonie jest nie lada wyzwaniem. Według informacji podanych na stronie https://terminyleczenia.nfz.gov.pl./ w Sochaczewie pacjent wymagający pilnej wizyty u kardiologa na NFZ musi czekać do kwietnia 2020 roku. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o ortopedę i endokrynologa. Do neurologa natomiast jest szansa się dostać pod koniec marca 2020 roku. 


Obecnie specjaliści niechętnie chcą podpisywać umowy z przychodniami. Przyjmowanie pacjentów w prywatnym gabinecie przynosi im zdecydowanie większy zarobek. Dlatego oprócz zniesienia limitów wizyt Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększy także wycenę wszystkich świadczeń specjalistycznych. W lipcu 2020 r. o ok. 17 procent, a od stycznia 2021 r. o kolejne 10 procent. Szacuje się, że zabieg ten będzie kosztować NFZ około 300 mln zł. 


Czy na terenie powiatu sochaczewskiego rzeczywiście zauważymy różnicę? Jeśli zwiększy się ilość pierwszorazowych wizyt, o ile wydłuży się czas oczekiwania na kolejną? Większa ilość przyjmowanych pacjentów to automatyczne zwiększenie ilości lekarzy w przychodniach. Chyba że Ci dotychczasowi będą zostawać po godzinach (??)


źródło https://www.gov.pl

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc