Odbyły się dożynki

Zdjęcia i foto: Odbyły się dożynki Imprezy cykliczne sochaczew

Dożynki to święto ludowe, które od wieków sankcjonowało zakończenie żniw i wszelkich prac polowych. Współczesne obchody zwykle przypadają na jedną z wrześniowych niedziel. Jak sama nazwa wskazuje, święto jest szczególne dla rolników, bowiem to dzięki ich ciężkiej pracy możemy cieszyć się dobrodziejstwem wielu produktów.

 

Współczesne dożynki mają zarówno charakter religijny, świecki, jak i ludowy, często połączony z zabawą. Tegoroczne Święto Plonów gminy Iłów odbyło się 3 września w Brzozowie Starym na szkolnym boisku. Ceremonia dożynkowa rozpoczęła się mszą świętą polową o godzinie 12:00, którą poprowadził proboszcz parafii Iłów ks. Krzysztof Borucki. Podczas mszy obecni byli również  ks. proboszcz Leszek Krześniak z Brzozowa i ks. proboszcz Rafał Banasiak z Giżyc.

 

Po mszy głos zabrał Wójt gminy Iłów Roman Kujawa. W słowach, jakie skierował do zgromadzonych były przede wszystkim podziękowania dla rolników,  bo to właśnie oni są głównymi producentami żywności. Ich nieoceniona praca jest niezwykle ważna dla nas wszystkich. Dlatego też msza święta odprawiona była w intencji lokalnych rolników. Dożynkową tradycją jest też święcenie wieńców oraz chleba, którym następnie dzielą się wszyscy zgromadzeni.

 

Tegorocznymi starostami dożynek, którzy im przewodniczyli byli: Agnieszka Pytkowska (nauczycielka) i Bogusław Kurowski (sadownik). Podczas uroczystości głos zabierali również zaproszeni goście, m.in. radny województwa mazowieckiego - Adam Orliński, który również zwracał szczególną uwagę na ciężką pracę rolników.  Wśród gości znaleźli się także poseł na Sejm RP Maciej Małecki, prezes stowarzyszenia LGD „Aktywni Razem” - Agnieszka Żukowska, prezesi OSP z terenu gminy Iłów i myśliwi koła łowieckiego „Żbik” wraz zarządem z towarzyszącymi im pocztami sztandarowymi, radni powiatowi, media: Radio „Sochaczew” i „Echo Powiatu”.

 

Po części powitalnej nadszedł czas na program artystyczny.  Jako pierwsi wystąpili seniorzy z  wokalną prezentacją utworów z repertuaru zespołu „IŁOWIACY”. W międzyczasie zgromadzeni goście mieli okazję posilić się grochówką z kuchni polowej, która zawsze cieszy się sporym zainteresowaniem i skosztować wyrobów z dziczyzny, którymi częstowali myśliwi z KŁ „Żbik”. Przyznać należy, że stoisko przez nich przygotowane było niemal cały czas oblegane przez dożynkowych gości.

 

O godzinie 15:00 przybyli aktorzy z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, którzy wystąpili ze spektaklem plenerowym pt. „Na Wiśle śpiewają oryle. Szlakiem nadwiślańskich gmin Północnego Mazowsza” w reżyserii Marka Mokrowieckiego. Spektakl poświęcony był ludziom zamieszkującym tereny nadwiślańskie i pracy, jaką wykonywali oni, na co dzień. Scenariusz przedstawienia został tak pomyślany, że bogata historia rzeki przypominała zanikającą kulturę wodną gmin. Wykorzystano przy tym materiały archiwalne oraz wspomnienia mieszkańców terenów nadwiślańskich. Honorowy patronat nad tym projektem objął Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

 

Niektórzy pewnie zastanawiają się, czym właściwie są tytułowe „oryle”? Okazuje się, że tak dawniej nazywano chłopów, którzy zamieszkiwali nadrzeczne wsie i zajmowali się rzecznym spławem towarów stanowiącym ich dodatkowe, sezonowe zajęcie. Zamiennie na tą działalność stosowano nazwę „flis”, toteż na chłopów mówiono także „flisaki”. Spektakl przyciągnął wielu zainteresowanych, a odtworzenie dawnej kultury nadwiślańskiej uświadomiło tutejszym mieszkańcom, jak wiele dóbr mają w zasięgu ręki.

 

Gdy scenę opuścili aktorzy, kolejno pojawili się na niej wykonawcy z Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie. Wokalistów przygotowała na ten dzień Małgorzata Czubiel. W końcu nadeszła chwila, na którą wyczekiwała znaczna część zgromadzonych: koncert Joanny Rolewskiej i Szymona Kowalczyka, którzy jak zwykle swoim występem nie zawiedli publiczności.

 

Kolejnym punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Tradycja mówi, że niegdyś obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca, z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. Miał on kształt wielkiej korony lub koła i przechowywany był w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym.

 

W tym roku zwyciężył wieniec skonstruowany przez mieszkańców Giżyczek. Niemniej, postarali się także mieszkańcy Brzozowa Starego zajmując drugie miejsce, a trzecie przyznano mieszkańcom wsi Wieniec. Tuż nieco po 18: 00 rozpoczęła się zabawa dożynkowa przy muzyce zespołu Maxi Play. Dodatkowymi atrakcjami były stoiska wystawowe i grillowe.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy