Oddano hołd zamordowanym funkcjonariuszom Policji Państwowej

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Oddano hołd zamordowanym funkcjonariuszom Policji Państwowej  Spotkania, jubileusze sochaczew

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie oddali hołd Policjantom Państwowym zamordowanym w 1940 roku w Twerze. W obchodach wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych i samorządów.

 


"Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, 


Zapomnij o mnie" 


A. Mickiewicz


 


Wczorajsze obchody Dnia Pamięci Ofiar Katyńskich przy Pomniku Pamięci w Trojanowie rozpoczęła modlitwa ks. Cezarego Porady w intencji mundurowych zamordowanych w 1940 roku w Twerze. Po krótkim rysie historycznym, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, wojska, straży pożarnej, starostwa powiatowego, urzędu miasta oraz urzędów gmin w Młodzieszynie i Iłowie, złożyli kwiaty przed pomnikiem. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w 2006 roku, między innymi dzięki Stowarzyszeniu Rodzina Policyjna, ziemia z Cmentarza Wojennego w Miednoje z prochami poległych funkcjonariuszy została sprowadzona do Sochaczewa, by ostatecznie  złożyć ją w Pomniku Pamięci przed kościołem na Trojanowie.


Zbrodnia Katyńska to czas masowych egzekucji przeprowadzonych wiosną 1940 roku na przeszło 22 tysiącach polskich obywateli – funkcjonariuszy Policji Państwowej, Policji Województwa Śląskiego, żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Służby Więziennej, Służby Leśnej czy Korpusu Ochrony Pogranicza. Funkcjonariusze więzieni byli w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie oraz więzieniach na terenach wschodnich II RP. To właśnie w największym obozie w Ostaszkowie uwięziono ponad 6 tysięcy policjantów państwowych.


Ławrientij Beria w notatce do Stalina stwierdził, że jeńcy wojenni są zdeklarowanymi i nie rokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej. Na podstawie jego rozkazu zaczęto likwidować obozy, a mundurowi w nich osadzeni ginęli od strzału w tył głowy, bez względu na stopień, stanowisko czy pełnioną funkcję. Tysiące Polaków zginęło, ponieważ komunistyczny agresor uznał ich za grupę niebezpieczną ze względu na swą wyjątkowo silną postawę patriotyczno - moralną, miłość do Ojczyzny i wierną służbę społeczeństwu.


Na Cmentarzu Wojennym w Miednoje, gdzie spoczywają prochy funkcjonariuszy Policji Państwowej zamordowanych w Twerze – ówczesnym Kalininie, wśród pamiątkowych tablic można znaleźć nazwiska funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z ziemią sochaczewską.


Dotychczas znaliśmy nazwiska 13 policjantów pełniących służbę na terenie powiatu sochaczewskiego. Wśród nich byli:


komisarz Wacław Kruziewicz,


komisarz Józef Ekiert


komisarz Wiktor Hugo Sauter


aspirant Edward Kosiewicz


starszy przodownik Aleksander Borkowski


starszy przodownik Jan Gałązka


przodownik Jan Czesław Farjaszewski


starszy posterunkowy Stefan Pawlicki


starszy posterunkowy Henryk Bekker


starszy posterunkowy Stanisław Siejka


starszy posterunkowy Stanisław Sławiński


posterunkowy Stefan Skrzypczyński


posterunkowy Jan Ciężarek


Dzięki zaangażowaniu Komendanta Powiatowego Policji w Sochaczewie insp. Michała Safjańskiego i oficera prasowego mł. asp. Agnieszki Dzik, które zostało poparte gruntowną analizą źródeł i kwerendą przeprowadzoną w archiwach, lista została wzbogacona o kolejne nazwiska:


podkomisarz Ignacy Jan Piotr Miński – komendant Powiatowy Policji Państwowej w Sochaczewie do 1938 roku,


starszy przodownik Stefan Skiba – w 1931 roku pełnił służbę na terenie powiatu sochaczewskiego,


przodownik Ignacy Maracha pełnił służbę we wrześniu 1939 roku w Sochaczewie


przodownik Tadeusz Hieronim Kamiński – w 1925 roku pełnił służbę w powiecie sochaczewskim


starszy posterunkowy Jan Chyliński – pełnił służbę w latach 1930 – 1932 w Sochaczewie


starszy posterunkowy Józef Pachniewski – urodzony w Brzozowie. Od 1925 do września 1939 roku pełnił służbę m. in. w posterunku w Szymanowie


posterunkowy Władysław Kamiński – urodzony i pełniący służbę do września 1939 roku na posterunku w Młodzieszynie


posterunkowy Jarosław Idzikowski – początki swej służby w Policji Państwowej rozpoczął w Sochaczewie. 


Pamięć o funkcjonariuszach Policji Państwowej naszym obowiązkiem wobec ich tragicznej historii. Dlatego tak ważne jest dbanie o prawdę historyczną. Aby ocalić od zapomnienia zamordowanych policjantów, wyszliśmy z inicjatywą odsłonięcia tablicy pamięci na frontonie nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie. 


W tym wyjątkowym czasie jakim jest 100. rocznica powstania Policji Państwowej, współpracująca z nami IPA Region Sochaczew postanowiła wspomóc to przedsięwzięcie. Osoby, które również chcą wesprzeć działania i pielęgnować pamieć o bestialsko zamordowanych policjantów prosimy o kontakt z przewodniczącym sochaczewskiego oddziału IPA.


mł. asp. Agnieszka Dzik


 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy