Odkrycie szczątków ludzkich przy moście w Sochaczewie

/ 1 komentarzy / 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Odkrycie szczątków ludzkich przy moście w Sochaczewie Interwencje i pomoc sochaczew

Wykop zabezpieczono, szczątki przekazano sochaczewskiej policji. To ona zdecyduje, co dalej. Początek remontu mostu w ciągu ulicy Warszawskiej i Płockiej odkrył tajemnicę historii. W trakcie wykopywania dołu na sygnalizator świetlny, tuż przy kościele św. Wawrzyńca, natrafiono na ludzkie kości. Zdaniem dyrektora Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Pawła Rozdżestwieńskiego, liczba zwłaszcza kości długich wskazywać może na zbiorową mogiłę.

 

Odkryte ludzkie szczątki w pierwszej kolejności zabezpieczyli pracownicy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej w ramach prowadzonego przez placówkę nadzoru archeologicznego. W kolejnym kroku kości przekazano sochaczewskiej policji, która, po ocenie biegłych, zdecyduje, co dalej, czy na przykład konieczne będzie dalsze przeszukanie terenu. W każdym razie wykop został zabezpieczony.

Kości spoczywały dosłownie kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią. - Prawdopodobnie pochodzą one z pochówków dokonywanych na tym terenie do początków XIX wieku, a ich skupisko wskazuje, że mogła to być mogiła zbiorowa lub miejsce wtórnego pochówku. Wniosek taki można wysnuć z uwagi na dużą liczbę kości długich, które pozwalają sądzić, że w tym miejscu nie pochowano tylko jednego człowieka – informuje na swojej stronie MZSiPBnB.

Obok ludzkich szczątków znaleziono też kawałki ceramiki, które zidentyfikują pracownicy sochaczewskiego muzeum. To oni też dokonają przesiania, zbadania i oceny ziemi wydobytej z wykopu.

 

Foto i info źródło: muzeumsochaczew.pl

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

redakcjaredakcja
0
Komentarz Komendy Powiatowej Policji w tej sprawie: Policjanci wykonali na miejscu niezbędne czynności, kości zabezpieczono. Sporządzoną dokumentację przesłano do prokuratury rejonowej w wnioskiem o wszczęcie śledztwa. (2016-06-06 10:38)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy