Odpowiedź na newsa Łukasza Popowskiego

Zdjęcia i foto: Odpowiedź na newsa Łukasza Popowskiego Historia i tradycja sochaczew

Sochaczew 16.07.2015 r.

 

 

 

Szanowny Pan

Łukasz Popowski

Prezes Stowarzyszenia „Nasz Zamek”

 

 

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą od zawsze aktywnie wspierało Stowarzyszenie Na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek”, które jak wszyscy w Sochaczewie wiedzą, znalazło swe początki przy znacznym, wsparciu naszej placówki. Stowarzyszenie przez wiele lat bezpłatnie korzystało z archiwów, merytorycznej pomocy pracowników i lokalu muzeum, znajdując w nim swoją siedzibę. Dlatego też, ze zdziwieniem przyjąłem Pańskie pismo, artykuł „Fałszywy Przewodnik na zamku”, i komentarze do niego, gdzie w wyjątkowo naganny sposób Pan i Pańskie Stowarzyszenie pomawia o brak fachowej wiedzy i umiejętności naszą kadrę naukową. Treść zawierająca wyjątkowo niestosowne sformułowania, w sposób oczywisty szkaluje działalność muzeum. Nadmieniam, że w ten sposób oczernia Pan naszych pracowników, z których przecież część działa także w Pańskim stowarzyszeniu.


W związku z kuriozalnym w swej treści „wezwaniem”, zamieszczonym przez Pana w piśmie do naszej wiadomości a także w lokalnych mediach, informuje, iż Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, w ramach swej działalności statutowej, obsługuje zorganizowany i indywidualny ruch turystyczny po Miejscach Pamięci Narodowej, zabytkach dawnego Sochaczewa i Ziemi Sochaczewskiej, w tym także po ruinach sochaczewskiego zamku. Przewodnikami terenowymi są pracownicy muzeum – dyplomowani historycy i archeolodzy o kompetencjach odpowiednich do roli, jaką pełnią. Tego rodzaju praktyka jest prowadzona przez liczne muzea w Polsce i na świecie. Nasze statutowe działania nie prowadzą do złamania praw autorskich czy też jakiejkolwiek wysnutej przez Pana teorii, nieuczciwej konkurencji.


Tegoroczne oprowadzanie po ruinach zamku przez pracowników muzeum było ogłaszane w lokalnych mediach, na stronie internetowej muzeum i plakatach kolportowanych w Sochaczewie od końca czerwca br. Mimo tego dotychczas nie zgłosił się do nas żaden przedstawicieli Stowarzyszenia „Nasz Zamek”, z propozycją współpracy z muzeum przy oprowadzaniu po obiekcie. Rzeczony stary banner, stanowi własność zakupioną w 2014 roku przez Urząd Miejski w Sochaczewie. Wydruk ten został zawieszony tymczasowo, miał służyć aktualnej informacji jedynie o dostępności oprowadzania w określonych godzinach. Pozostawał rozwieszony tylko na czas niezbędny do zaprojektowania i montażu nowej formy promującej powyższą, bezpłatną ofertę.

 

              Jednocześnie informuje, iż nie stanowi żadnego problemu włączenie się Stowarzyszenia „Nasz Zamek” w rzeczoną obsługę ruchu turystycznego. W związku z tym, zapraszam Pana do podjęcia rozmów w celu rozwijania naszej współpracy. Góra zamkowa pomieści wielu przewodników, w bieżącym i przyszłych sezonach letnich.

 

Z poważaniem


PS.  Przepraszam za ewentualne literówki, ale piszę na IPadzie i nie mam dostępu do normalnej klawiatury. Pozdrawiam z Primorska w Bułgarii.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy