Odwiert geotermalny w Sochaczewie - rusza już w piątek

/ 2 komentarzy
Zdjęcia i foto: Odwiert geotermalny w Sochaczewie - rusza już w piątek  Inwestycje sochaczew

Trzeciego sierpnia na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej rozpocznie się uroczyste rozpoczęcie prac. O godzinie 13.00 prace zainauguruje Burmistrz Piotr Osiecki z zaproszonymi gośćmi z ministerstwa środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Głównego Geologa Kraju a także posła Macieja Małeckiego. W spotkaniu wezmą udział również samorządowcy z miasta oraz powiatu, partnerzy Sochaczewskiego Klastra Energii oraz firma G-Drillig, która jest wykonawcą całego odwiertu, a także spółka Polgeol, która odpowiada za nadzór geologiczny oraz opracowanie raportu dotyczącego wielkości zasobów geotermalnych. 


Odwiert jest częścią narodowego programu Poznanie Budowy Geologicznej kraju i nosi nazwę Sochaczew GT – 1 i powstanie do końca września 2018 roku.  


Sochaczewski wniosek o możliwość dokonania odwiertu był jednym z siedemnastu złożonych do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z pierwszych pięciu już wykonywanych ten w Sochaczewie będzie najpłytszy.  Działka na której powstaje odwiert o numerze 24/4 w Trojanowie sąsiaduje z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej oraz zielonymi terenami wraz z rzeką Utratą. Jest to teren niezagospodarowanej nieruchomości o powierzchni około 93 arów. 


Inwestycja ma dać odpowiedź na pytanie czy w Sochaczewie są źródła ciepłej wody, którą można wykorzystać w systemie grzewczym Sochaczewa oraz czy będzie ona mogła być kierowana do sieci wodociągowej. Naukowcy przewidują, iż woda powinna mieć około 40 stopni a sam odwiert miałby dostarczać około 120 m3 wody termalnej na godzinę. Otwór badawczy ma mieć średnice od 560 do 215 milimetrów. Kwota dotacji dla Sochaczewa to 10,98 mln złotych i pochodzi ona z funduszy NFOŚiGW. 


Przy samej inwestycji trzeba stworzyć wiele dodatkowych miejsc. Aby można było poznać właściwości terenu trzeba wykonać wiertnię, w tym wieżę wiertniczą, maszynownie, zapewnione będą agregaty prądotwórcze, silniki napędzające urządzenia wiertni czy pompy. Do pracy lokale przeznaczone na laboratorium kontrolno – pomiarowe, niezbędne są biura, pomieszczenia gospodarcze, drogi dojazdowe  oraz technologiczne, które firma już wykonała. Teraz ma powstać dół zrzutowy oraz system rur łączący go z odwiertem. 


Przy pozytywnym wyniku badań miasto będzie mogło przystąpić do budowy zakładu geotermalnego. Inwestycją miałby zając się Sochaczewski Klaster Energii, powstały z czterech podmiotów tj. miasta Sochaczew, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z Sochaczewa, ZwiK Sochaczew a także Geotermii Mazowieckiej S.A. z Mszczonowa,  pozyskując fundusze z rządowych dotacji.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

RouterRouter
0
Czy aby podczas pracy było cicho. (2018-07-31 14:19)
MarionMarion
0
W gazetach tytuły !! Szansa dla Sochaczewa!

A ja mam pytanie - czy jako obywatel tego miasta, który mieszka w we własnym domu coś z tego odwiertu będę miała? Czy tylko miasto zaciągnie kolejne pożyczki lub obligacje na wykonanie odwiertu a wszyscy za to zapłacą?? A miasto podłączy bloki komunalne - gdzie połowa lokatorów nie płaci? Czekam na odpowiedź - bo naprawde nie wiem czy dla wszystkich mieszkańców to taki złoty interes? Czy ktos mi wytłumaczy te korzysci dla mnie i moich sąsiadów? (2018-08-01 21:38)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy