Ogród Zadumy w Dolinie Bzury

/ 46 komentarzy / 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Ogród Zadumy w Dolinie Bzury Kościół i religia sochaczew

- Nadszedł czas, by przy kaplicy Matki Bożej Różańcowej, naszej Sochaczewskiej, stworzyć Różańcowy Ogród Ciszy, Ogród Zadumy. Będzie to miejsce spotkania z Bogiem, naturą i drugim człowiekiem – pisze w liście do parafian ksiądz proboszcz Piotr Żądło. Mowa o inwestycji realizowanej od dłuższego czasu w dolinie Bzury tuż za kościołem parafii św. Wawrzyńca.


Ogród Zadumy, jak nazywa go parafia, od chwili rozpoczęcia prac skrywa welon tajemnicy. W maju 2011 roku, kiedy teren nad Bzurą za kościołem zaczął się zmieniać, proboszcz Piotr Żądło nie chciał zdradzić żadnych szczegółów. Powiedział nam tylko, że wizję tego, co chciałby stworzyć, nosi w sercu.

Dziś na temat inwestycji wiemy znacznie więcej. W liście do Parafian i „wszystkich Dobrodziejów”, proboszcz Żądło opisuje szczegóły Różańcowego Ogrodu Ciszy – Ogrodu Zadumy – w Dolinie Bzury (prosząc o wsparcie finansowe). Zgodnie z wolą parafii założenie ma w istotny sposób wpisywać się w historię ziemi sochaczewskiej: „Sochaczew to stary gród wzniesiony na wysokiej skarpie. Od tysiąca lat strzeże tej Ziemi Krzyż. To tu nad Bzurą nasi ojcowie wznosili kościoły i klasztory, aby czerpać siły i natchnienia do służenia Bogu, Ojczyźnie, Kościołowi oraz Rodzinie” – czytamy we wstępie pisma.

Proboszcz chciałby, aby ogród Zadumy stał się symbolicznym dopełnieniem niedawnych wydarzeń związanych z powrotem „słynącego łaskami” obrazu Matki Bożej Różańcowej Sochaczewskiej i stworzeniem poświęconej Jej kaplicy. Z tego powodu w Ogrodzie Zadumy pośród wijących się ścieżek powstaną małe kapliczki przedstawiające sceny dwudziestu tajemnic różańca świętego.

Wspomniane historyczne odwołanie znajdzie odzwierciedlenie w dużych kaplicach Drogi Krzyżowej, gdzie zamieszczone zostaną sceny Chrystusa niosącego Krzyż „przez całe dzieje tej Sochaczewskiej ziemi”.

Już dziś widać, że zdecydowanym wyróżnikiem Ogrodu stanie się altana z figurą Matki Bożej Różańcowej („witająca wchodzących do Jej ogrodu”), posadowiona na wyspie pośrodku sztucznego zbiornika wodnego, a jednocześnie w centrum całego ogrodu.

Jak pisze proboszcz, cały ogród zostanie podświetlony i nagłośniony, wyposażony w „zieleń różnego rodzaju”. Może to być nawiązanie do ogrodu dominikańskiego, który prawdopodobnie istniał kiedyś nad Bzurą w Sochaczewie, mniej więcej na wysokości Szkoły Podstawowej nr 4.

Czy Ogród spodoba się mieszkańcom, czy pozostanie otwarty dla tych, którzy po prostu będą chcieli tu pospacerować, tego jeszcze nie wiemy. Na pewno jednak już dziś możemy stwierdzić, że parafia jako pierwsza (przed władzami miasta) zagospodaruje dotychczas zaniedbany teren nad Bzurą. I że Ogród Zadumy będzie miał wpływ na wizerunek centrum miasta, dobrze widocznego, również dla przejezdnych, z mostu na rzece.

 

figa

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (46)

bartosz9bartosz9
0
Gdyby miasto miało tyle hajsu co proboszcz też by działało :)
(2013-10-08 12:37)
DajmosDajmos
0
za te $, które poszły na budowę tego zagajnika można by pomóc wielu potrzebującym, zwłaszcza przed zimą. Ale widocznie Księciunia mają inne priorytety. Może chociaż niech chociaż w upalny dzień, w okolicach zmierzchu, wysmarują się miodem i położą w samym środku tej wysepki otoczonej fosą. Sochaczew będzie odciążony z wszelkich owadów latających, chociaż tyle dobrego z tego wyjdzie...Przecież to zwykła fanaberia, zamarzyły się Ogrody Watykańskie, ot co!  (2013-10-08 13:16)
hyakintoshyakintos
0
Beznadzieja. z tego co już widać będzie to kicz na maksa w najgorszym guście. może będzie pasował do tej bomboniery kościelnej obok ale ja na takie niszczenie przestrzeni miejskiej się nie zgadzam. taki teren jak centrum miasta powinien być pod jakimś nadzorem architektonicznym a nie miejscem realizowania projektów z urojeń proboszcza. bulwersuje mnie sam fakt, że do tej pory nie znamy nawet dokładnych wizualizacji. czemu miasto nie pokazuje planów. przecież kościół  chyba złożył wniosek dotyczący budowy. uważam, że jako mieszkańcy mamy prawo wiedzieć jak będzie wyglądało nabrzeże bzury. ten klinkier i stacje drogi krzyżowej nie wróżą niczego ciekawego. (2013-10-08 13:41)
szawelszawel
0
a dla mnie cala ta inwestycja to strzał w dziesiątkę,bardzo mi się podoba,super,zawsze będzie można iść w ciszy i spokoju podumać wśród krzewowi śpiewu ptaków.Brawo.Na pewno to lepsze niż plac Kościuszki tzw.patelnia z wytryskiem . (2013-10-08 13:47)
BumblebeeBumblebee
0
to wszystko zaczyna przybierać bardzo ciekawą formę. przed kościołem - patelnia z wytryskiem, za kościołem - świątynia du(y)mania...  (2013-10-08 14:05)
GRZECHGRZECH
0
Czy mi się wydaje czy ta altanka krzywo stoi?
Nowy monument:
"krzywa altanka w Sochaczewie"  :D

Swoją drogą skarpę na cmentarzu by wzmocnili.
(2013-10-08 14:30)
TrojaTroja
0
Nie bądźcie tacy zawistni. Ksiądz też człowiek i potrzebuje odrobinę zadumy. (2013-10-08 14:50)
bartosz9bartosz9
0
To nie zawiść tylko bezmoc, datki na tace powinny chyba trafiać do tych najbardziej potrzebujących, zamiast spełniać fanaberie proboszcza.
(2013-10-08 15:43)
kacperskyykacperskyy
0
szczegolnie w ciszy i zadumie przy porannych i wieczornych korkach na moscie :) albo podczas przejazdow po torze quadami :) zajebisty pomysl. generalnie ich sprawa na co wydaja najwniakow pieniadze a z drugiej strony to obluda do potegi glosic slowo boze, jak to wazna jest pomoc blizniemu i zycie w ubostwie a wydawac kase na taki szajs. (2013-10-08 15:47)
robroyrobroy
0
wy macie domy,działki,a gdzie wikariusze mają grilla robić?
(2013-10-08 19:39)
NastroNastro
0

Czy w tym akwenie będzie można łowić ryby? Czy obowiązuje karta wędkarska. Czy wejście tylko w czepkach?  Po ile bilety?

Spik inglisz mejbi?

;-)

 

 

Oj czepiacie się...nie od razu Ogrody Watykańskie zbudowano. Tu na razie jest bagnisko, ale będzie Watykan  

isko.

(2013-10-08 20:29)
buniolabuniola
0
No tak skoro kościół jest cały dzień zamknięty to trzeba dać wiernym miejsce do modlitwy.
(2013-10-08 20:58)
użytkownik1721użytkownik1721
0
Skąd tyle jadu i zawiści u tych "inteligentnych" którzy pewnie nawet zety na tace nie dali-kto dał wam prawo wypowiadać sie o nie swoich funduszach?
(2013-10-08 22:16)
karol997karol997
0
Do wyżej Ojciec Franciszek z Watykanu...:)
Wsłuchaj się w Jego kazania gdzie wiara a gdzie skromność i ubóstwo.
Gaik oliwny robią bo im się raj ziemski znudził...;) Czy jest tam posadzona jabłoń by Ewka zerwała owoc i dała Adamowi...:)
A tak poważnie może właśnie ten teren pozostanie jedynym terenem zieleni w Naszym Mieście.
Cieszmy się Bracia i Siostry...:) będzie czym oddychać oby kadzideł nikt nie palił...:)

Karol
(2013-10-09 00:11)
użytkownik13769użytkownik13769
0
 Jak zwykle jakieś krytyczne uwagi osób które nie mają o niczym pojęcia. Uważam że to świetna i bardzo trafna inwestycja Proboszcza.
 I gdyby miastem zamiast Burmistrza i RM rządził Proboszcz i Rada Parafialna nasze miasto było by o wiele daleji lepiej rozwinięte.
 I tak sobie myślę czy  kolejna inwestycją nie powinno być Radio Wawrzyniec, potem może jakaś Szkoła Wyższa itd.
(2013-10-09 10:22)
hyakintoshyakintos
0
tu nie chodzi o zawiśc ale o poszanowanie ładu architektonicznego. chcę, żeby miasto piękniało a nie było oszpecane takimi inwestycjami. toż to będzie drugi świebodzin. (2013-10-09 10:29)
carreracarrera
0
Witam Wszystkich Serdecznie! ktoś napisał to na fejsie, a potem skasował - nie wiem dlaczego ;) przytaczam wpis i polecam przeczytać...
 
  Każdy, kto trochę mnie zna wie, że jestem wierzący dosyć mocno...ale ustalmy jakąś kolejność. Ja bym się najpierw chciał dowiedzieć o kilku rzeczach z dziedziny matematyczno-fizycznej:  a) jeżeli są dwa żądła, to ile jest w końcu dzieci i czy muszą się  o to bić?  b) z jaką szybkością został wyprowadzony cios w szczepione żądło z wierną, przez małż który ich nakrył  c) siła z jaką powinni bić się w piersi, a siła przyciągania do żądeł pieniądza, pod byle pretekstem  d) stosunek żądeł do Najwyższego, który wychodzi z działania (wierni, którzy odchodzą od kościoła + podwójna moralnosć + "oni to się dopiero Boga nie boją") dzielone przez zdolności menadżerskie i zarządcze, których nikt im nie może odmówić...  Nie osądzam, bo nie mam wiedzy - dlatego pytam (bo wiecie, ludzie różnie gadają   ) (2013-10-09 11:09)
DoreqDoreq
0
Dobrze, że coś tam powstaje, jest kupa terenu nad Bzurą, którą można by zagospodarować w celach rozrywkowo-wypoczynkowych. Niech to będzie początkiem. (2013-10-09 11:27)
kacperskyykacperskyy
0

a ja tak sobie rozkminiam ten temat od rana :) i zastanawiam sie nad celami jakie ma przed soba kosciol.. miasto budujac parki, place, parkingi - dla mnie jasne.. z zalozenia celem jest rozbudowa infrastruktury i polepszenie zycia mieszkancow danej miejscowosci. a kosciol jakie ma cele? szerzenie wiary tak? zastanowmy sie co jest do tego nam potrzebne? budynek a nie pałac to po pierwsze.. cos jeszcze? czy ja w kosciele mam karmic swoja dusze czy zaspokajac swoje potrzeby kulturalno-estetyczne? bo jesli to drugie tez, to moze po takich ogrodach kosciol niech inwestuje w galerie, kina, place zabaw, parki rozrywki itd. jesli ja prowadze firme zajmujaca sie sprzataniem to nie inwestuje pieniedzy otrzymanych od pracownikow w 20 szt tokarek :)

(2013-10-09 15:33)
retsamretsam
0
Tak to wielka zaduma, jak Watykan zawłaszcz w Polsce, nie tyko nieruchomości, ale i rzeki.
A jeszcze mamy jeziora, morze też. W górach zostały zawłaszczone prawie wszystkie szczyty.
Co górka to Krzyż.  Ale Polska to dziki kraj i można robić co się chce, to kwestia kto silniejszy.
(2013-10-09 16:03)
maczetaostramaczetaostra
0
a chłopaczki tez tam będą? (2013-10-09 20:44)
użytkownik13769użytkownik13769
0
Panie,Pani carrera nie jestem zwyczajny aby pisać cokolwiek , wypowiadać się na podstawie jakichś zasłyszanych lokalnych sensacyji, plotek bo to bardzo źle świadczy o człowieku a poza tym nie znam sprawy. Jeśli ma pan problem czy prywatny czy w kwestii wiary , swojej religijności czy dylemat chodzić dalej do kościoła czy nie odnośnie tych za słyszek to proszę iść do Proboszcza i go zapytać o tę sprawę.

 Inwestycja podoba mi się  się pod wzgledem architektonicznym, a także jako obiekt  sakralny. Dodtkowym atutem tej inwestycji będzie fakt oddziaływania na promocję naszego miasta, ludzie wala do Lichenia,Czerwińska, Obór,Skępego i wielu innych miejsc by pomodlić się, pozwiedzać, odbyć chwilę zadumy czy refleksji, lubią też wycieczki. Weźcie pod uwagę też taki trochę merketingowy aspekt tych ogrodów właśnie, nasi goście to także potencjalni klienci usług, handlu czy gastronomi, potrzeba jak najwięcej tego typu różnych inwestycji  i miasto będzie tętnić życiem. Kto nie był np. w Toruniu, większość napotykanych tam ludzi to nie są tubylcy lecz przyjezdni.
 Zobaczcie ile już w naszym mieście mamy do zwiedzania, do tego dojdzie jeszcze odnowiony teren Zamku i te Ogrody. Bardzo dobrze.
(2013-10-10 00:16)
JazlowiakJazlowiak
0
Estetyka księdza Żądło jest diametralnie odmienna od mojej i współczuję, bo jego następca będzie miał kupę rzeczy do poprawienia po szaleństwie domorosłego architekta z Domaniewic.
(2013-10-10 09:27)
użytkownik13769użytkownik13769
0
 Jest  taka zasada dobrego wychowania że o gustach się nie dyskutuje , nie krytykuje, każdy ma prawo do swojego.

 Część ludzi   uważa to za brzydkie bo nienawidzą wszystkiego co kojarzy im się z wiarą Katolicką.  Na razie jest ten Proboszcz który bardzo dużo robi od początku dla Parafii i także Parafian, a jeżeli kiedyś przyjdzie inny nie wiadomo czy będzie chciał cokolwiek robić , cokolwiek zmieniać. To się dopiero okaże.
 
W architekturze jest tak iż projekt możesz wykonać sam nie mając do tego stosownych uprawnień, ale jeśli zostanie on zatwierdzony przez kompetentne osoby, urzędy  bo jest zgodny z normami budowlanymi itd. to możesz go realizować. Architekt domorosły może mieć większy talent niż ci z ramienia partyjnego, bo wykształconych to ze świecą szukać, raczej zostali wyeksportowani za granicę do innej pracy.
(2013-10-10 09:45)
sochaczewianinsochaczewianin
0
Zamiast narzekać, że kościół marnuje wasze pieniądze zacznijcie coś z tym robić. Proponuje zacząć od tego http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,609.  Pytanie do tych którzy wiedzą. Pod jaką kurie podlega Sochaczew?
(2013-10-10 09:56)
użytkownik13769użytkownik13769
0
 Kościół nie marnuje pieniędzy wiernych, odbywa się to za pełną i jawną informacją oraz aprobatą wiernych. Ludzie dają datki na ten cel bo tego chcą. Odmówił fundusz Norweski więc Proboszcz zwrócił się do Parafian z prośbą o wsparcie.
Wszelkim ateistom, antyklerykałom oraz jątrzycielom  i innym judaszom MÓWIMY STANOWCZO NIE!!!!!!!
(2013-10-10 11:56)
JazlowiakJazlowiak
0
Może nie nadużywajmy wielkich słów, bo to jest śmieszne w odniesieniu do tematu o którym rozmawiamy. Ja od dawna, tj. od chwili zniszczenia pomnika Chrystusa z 1919 roku przez Księdza Żądło i wyrwania go z historycznego kontekstu ubolewam nad tym w co zamieniono i pomnik i kościół (jako budynek) i otoczenie kościoła. I proszę mi tu nie dopisywać krytyki kościoła jako takiego, bo tu nie o to chodzi. (2013-10-10 12:05)
karol997karol997
0
Pełna zgoda z przedmówcą nie wszystko nowe jest dobre czy ładne, a swoją drogą to co się stało z tą figurką?

Karol
(2013-10-10 13:03)
RozpruwaczRozpruwacz
0
A ja myślałem że to początek platformy startowej do komercyjnych lotów pod niebiosa, aby spotkać być może tego w kogo wierzą.  (2013-10-10 13:04)
użytkownik13769użytkownik13769
0
 Obiekty, budowle o charakerze sakralnym niekoniecznie muszą się one wszystkim podobać , bo to nie o to chodzi, to są raczej miejsca kultu i mistyki, zadumy i przemyśleń do czego potrzebny jest odpowiedni nastrój, skupienie, wyciszenie itd.Żartuj sobie żartuj, zobaczymy jaką będziesz miał minę na Sądzie Ostatecznym/?/!
 Ja uważam że zawsze będzie lepiej i ładniej niż gdy te tereny  były pozostawione same sobie i były w sposób dziki i barbarzyński od strasząjące, po prostu wstrętne jeśli nie powiedzieć brzydkie.
(2013-10-10 15:03)
RozpruwaczRozpruwacz
0
Jeżeli już do takiego dojdzie to chciałbym zobaczyć minę księży pedofilów. (2013-10-10 15:24)
GRZECHGRZECH
0
Według prawa kościelnego ksiądz nie może uprawiać stosunków seksualnych z kobietą.
Znaleźli lukę w prawie.
(2013-10-10 15:34)
użytkownik13769użytkownik13769
0
 No oczywiście Grzech że mu nie wolno ale chyba tu nie o tym rozmawiamy, chyba pomyliłeś wątki z forum przenosząc je tutaj.
 Zresztą piszę o tym od lat o zasadach moralnych , etyce, patologi Polskiego Prawa i to  przejawia się w wielu dziedzinach życia w naszym państwie ale jednak zawsze wychodzi tak że jestem nawyzywany od pisiorów, faszystów, hipokrytów  i różne takie tam, po prostu prawda w oczy kole, jak mówi przysłowie
(2013-10-10 16:40)
GRZECHGRZECH
0
Olaf czytaj proszę ze zrozumieniem.
Mój przedmówca napisał o pedofilskich księżach przy sądzie ostatecznym.
Ja kontynuowałem wątek pisząc o tym jak prawo kościelne się do tego odnosi.
Prawo kościelne. Nic nie pisałem o prawie polskim
(2013-10-10 17:06)
maczetaostramaczetaostra
0
Olaf co tak pędzisz , a jak zawał dostaniesz , albo zapaści , to kto o tych pierdołach będzie dyskutować . Odpuść koleżko , pograj sobie na instrumentach i odpręż się. Wiadomo ,że ci czarni pewnie nie wszyscy , ale to lubiący inaczej i pogódź się z tym . (2013-10-10 20:11)
użytkownik13769użytkownik13769
0
O co ci tam chodzi kobieto?

Prawo Kościelne  raczej mówi jasno co księdzu wolno a czego nie, nie mniej nie czuję się kompetentny do wypowiadania się jak Hierarchowie Kościoła stosują to prawo w praktyce, co prawda słyszałem o odwołaniach  Proboszczów  z  Parafii np. w Kamionie , wykluczeniem i obłożeniu ekskomuniką a także o przymusowym odosobnieniu i skierowaniu takiego księdza do pracy duchowej w Zakonie. Papież Jezuita to może wprowadzi biczowanie- karę chłosty, może to wcale nie było by takie głupie. :)
(2013-10-10 22:33)
PSGGPSGG
0
Od jakiegoś czasu nastała w naszym kraju moda na antyklerykalizm. Doprowadziło to do absurdów, typu utożsamianie księdza z pedofilem. Tymczasem statystycznie rzecz ujmując, okazuje się, że ilościowo udokumentowane przypadki pedofilii wśród księży statystycznie nie odbiegają  od innych grup zawodowych. Równie dobrze można stwierdzić że każdy nauczyciel to pedofil.
To, że ksiądz wydaje pieniądze otrzymane od wiernych na obiekt o charakterze sakralnym, to chyba lepiej niż miałby nowe BMW sobie kupić. Moim zdaniem dobrze, że takie coś na terenie dotychczasowych nieużytków powstaje. Kwestie estetyki architektonicznej pozostawiam każdemu z osobna, uważam natomiast, że z osądami może lepiej poczekać na efekt końcowy.
(2013-10-12 12:22)
użytkownik13769użytkownik13769
0
Dokładnie tak, ale co jest ciekawe w tych osądach: Przestępcy, złodzieja ni można nazwać w tym kraju po imieniu  dopóki nie zapadnie prawomocny wyrok sądu, a wystarczy pomówienie, plotka w stosunku do księdza i wszyscy w to wierzą. Aczkolwiek osoby rzekomo poszkodowane nie złożyły nawet zawiadomienia na Policję czy do Prokuratury!!!
(2013-10-12 13:43)
maczetaostramaczetaostra
0
Do olafa
Chodzi mi o Twoje zdrowie , abyś nie zapadł . Ale tak na poważnie , mam do Ciebie pytanie , czy kościół lub pojedyńczy proboszcz w/g Ciebie może angażować się w politykę . W/g mnie nie  a w/g Ciebie Olaf? (2013-10-12 20:58)
TrojaTroja
0
http://10przykazan.wordpress.com/tag/sochaczew/Przeczytałam to co w linku i napisze, że ludzie są  podli w szukaniu sensacji i zwiększenia sprzedaży.  (2013-10-12 21:34)
kuc300kuc300
0
Ja nie wiem czy podli , czy to nie choroba kościoła. A może to by wrzucić na stronę? (2013-10-13 22:16)
kacperskyykacperskyy
0
PSGG dla ciebie to moda na antyklerykalizm.. dla mnie to w koncu ktos sie odwarzyl cos powiedziec na temat tej sekty. porownujesz ze w kosciele jest tyle samo pedofili co np wsrod nauczycieli.. pomine zgodnosc statystyczna. nie sprawdzalem. ale nawet jesli tak jest to dlaczego kurw... o pedofilach w kosciele dopiero teraz sie robi glosno? co moze od dziesiatek lat nie ma tego procederu??? obluda i zaklamanie jest w kosciele i tyle.. teraz prasa to ruszyla to dziady zaczely sie przyznawac i cos z tym robic a wczesniej? banda przestepcow ktorym nic nie mozna bylo zrobic. (2013-10-14 08:14)
użytkownik13769użytkownik13769
0
maczetaostra a co ty uważasz za angażowanie się w politykę przez księży, bo  ja rozumiem że chodzi ci o czynne  uprawianie polityki przez księdza?. Ksiądz ma prawo mówić o zasadach etyki, moralności i o przykazaniach kościelnych tudzież dekalogu w kontekście politycznym jeśli ta wykracza poza te zasady i narusza je.
(2013-10-14 09:36)
maczetaostramaczetaostra
0
olaf - nie chodzi mi o dekalog czy moralność kościelną bo ta ma dużo za uszami . Np.  ostatnie przypadki pedofilii wśród księży . Chodzi mi o sugestie co do polityki lokalnej np . popieranie jednych a dwuznaczne wyrażanie się o innych . I krótko co o tym sądzisz . (2013-10-14 09:58)
hyakintoshyakintos
0
Jazlowiak ma rację. Teren kościoła jak i sam kościół został jak dla mnie zdewastowany architektonicznie. ta bomboniera jest koszmarem. już lepsze było to co stało wcześniej przed przebudową. przynajmniej był to jakiś styl. teraz jest kicz w najgorszym wydaniu. bezguście totalne. (2013-11-15 20:52)
hyakintoshyakintos
0
co zaś tyczy się rzekomej mody na antyklerykalizm to widać, że ludzie w końcu wychodzą ze średniowiecza i dostrzegają idiotyzm i zakłamanie tej organizacji jaką jest kk. to żadna moda. to po prostu otrzeźwienie, które w końcu dotarło do polski. swoją drogą za kilkanaście lat trzeba będzie przerabiać kościoły na biblioteki bo nie będzie komu chodzić do nich. dlatego warto zadbać już teraz o estetykę przyszłego budynku użyteczności publicznej. (2013-11-15 20:56)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy