Okno Sztuki. Odsłona pierwsza.

/ 4 komentarzy / 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Okno Sztuki. Odsłona pierwsza. Wystawy, projekty sochaczew

28 marca, w południe w Sochaczewie, stała się rzecz omal nie zauważona, choć godna uwagi. Przy Placu Kościuszki w pawilonie z artykułami malarskimi zainaugurowano projekt „Okno sztuki”.

W witrynie sklepu, o nazwie „Artykuły papiernicze”, wystylizowanej na flagę Japonii pojawiły się wiersze haiku laureatów IV edycji konkursu poetyckiego „Samurajowie Pióra”.
Jak wiadomo Japonia, kraj kwitnącej wiśni, to ojczyzna formy poetyckiej jaką jest haiku. Przybyłą na miejsce wydarzenia małą, być może z powodu problemu z odnalezieniem sklepu, grupkę ludzi przywitał nasz rodzimy artysta Marcin Hugo – Bader. Okno sztuki, jak powiedział, jest efektem dążenia do wyjścia sztuki na ulicę, obserwowania jej poza galeriami i domami kultury.

Okno z wierszami haiku jest pierwszą odsłoną wymyślonego przez Marcina projektu, przy której do współpracy zaprosił Andrzeja Gąsiorowskiego prowadzącego konkurs „Samurajowie pióra”. Pomysł nie doszedłby do skutku, gdyby nie pomoc Henryka Jankowskiego, właściciela sklepu, który użyczył miejsca na realizację projektu. Przy samej realizacji pomogła także plastycznie Eliza Hugo – Bader.

Pomysłodawca zastanawia się jak zostanie przyjęte „Okno sztuki”. W zamyśle są już kolejne jego odsłony, jednakże ich pojawienie się zależne jest od sygnału zwrotnego na obecny projekt okna z wierszami. Przy ewentualnych kolejnych odsłonach nie będą to już wiersze haiku. Warto więc zobaczyć je póki są. Trzeba się spieszyć, gdyż na ekspozycję przewidziano tylko dwa tygodnie.

Justyna Marciniak

(foto: Tomasz Kołodziejski)

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (4)

GąsiorGąsior
0
Szkoda, że nie ma zdjęcia okna sztuki. Mnie Marcin przesłał tylko zdjęcie "komórkowe", nie bardzo się nadaje do zamieszczenia, ale jeśli 'Kulturka" pozwoli, to wrzucę je na portal.
Ale nic to, trzymam kciuki za powodzenie projektu i niech w oknie od czasu do czasu coś nam się nowego objawia.
Pomysł prezentacji tych czterech haiku, też bardzo mi się spodobał, choć ja tekst umieściłbym na białym polu.
Wtedy - przynajmniej dla mnie - byłby to znakomity symbol zjednoczenia się poetów biorących udział w "Samurajach Pióra". Wiersze zawieszone w białej przestrzeni (pustce) emanowałyby swą energię dośrodkowo i jednoczyłyby się w hi-no maru - wschodzącym słońcu.
Znakomity pomysł, tak trzymaj, Marcinie!

(2009-04-02 10:14)
MotekMotek
0
Andrzej - mówisz i masz. Okno na zdjęciu.
Pozdrawiam! (2009-04-03 00:16)
GąsiorGąsior
0
Spoko, dziękuję. Ja mogę zobaczyć na miejscu w Sochaczewie. Ale chodziło mi przede wszystkim o samurajów z odległych stron, którzy chwilowo się do nas nie wybierają :-) (2009-04-03 08:56)
czyZANKAczyZANKA
0
Dobry, świeży pomysł.Brawo! :)
A jakby się tak dogadać z kawiarniami na placu Kościuszki, by w ich oknach zrobić podobną wystawę? Myślę, ze takie posunięcie przynosłoby większy rozgłos akcji. (2009-04-05 12:27)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy