OKNO SZTUKI 2013

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: OKNO SZTUKI 2013 Wystawy, projekty sochaczew

OKNO SZTUKI 2013

TO WYJŚCIE SZTUKI NA ULICE, TAK JUŻ OD 4 LAT, TU W SOCHACZEWIE !

  Po raz czwarty w Sochaczewie, już od 2009 roku , po raz trzeci w czasie trwania cyklicznych spotkań na placu Tadeusza Kościuszki, podczas Sochaczewskiego Lata. Od 2011 roku ten autorski projekt Marcina Hugo-Badera jest realizowany dzięki współpracy z Urzędem Miasta Sochaczew.  Okno Sztuki, jest tylko z pozoru obiektem mobilnym, a przede wszystkim jest uniwersalną przestrzenią do prezentacji Sztuki, w której obszarze mogą być i są prezentowane: wiersze, fotografia, malarstwo, rzeźba, performance, happening, różny język plastyczny, przy pomocy wielu środków wyrazu, z udziałem instalacji, albo interakcji. Projekt ten cieszył się dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród potencjalnych odbiorców sztuki, ale i także umożliwił współobcowanie z twórcą, artystą  który to zaaranżował tę powierzchnię Okna w coś uniwersalnego, jakim mogła być instalacja czy obraz. Na oczach widzów powstawało dzieło, które mogło być od razu komentowane, przeżywane.  Okno Sztuki to doskonała idea i promocja artystów w trochę inny sposób. To im udostępniam tę przestrzeń sztuki do ich swobodnej interpretacji. To nie tylko działanie na rzecz kultury lokalnej, na rzecz lokalnych twórców, ale przede wszystkim otwarcie na twórców z sąsiednich lokalnych społeczności. Sztuka może być lokalna, ale warto też pokazywać , skonfrontować z kulturą z sąsiedztwa.  Do prezentacji zapraszani są twórcy i artyści nie tylko z terenu ziemi sochaczewskiej, ale i z poza jej granic.  Okno Sztuki istnieje dzięki współpracy z panem Burmistrzem Miasta Sochaczew Piotrem Osieckim i panią Agatą Kalińską – Dyrektor Centrum Kultury, Promocji, Sportu, Turystyki i Organizacji pozarządowych w Sochaczewie. Jest to już czwarta prezentacja Okna Sztuki w Sochaczewie, trzecia na placu Tadeusza Kościuszki. W 2009 roku Okno Sztuki po raz pierwszy pojawiło się w miejscu w jednej z witryn okiennych sklepu papierniczego na tyłach placu, gdzie odbyły się dwie wystawy i mogło zaistnieć w Sochaczewie… Od 2011 roku po wznowieniu projektu i w zmienionej formie, po raz pierwszy na placu,  bardziej dostępne dla mieszkańców miasta  i podróżnych. Projekt ten jest udokumentowany w licznych fotografiach, publikacjach prasowych, także w internetowym medium, powstały również materiały filmowe zrealizowane dzięki uprzejmości, przez Daniela Grabarka  z Sochaczewa. W tym roku po raz kolejny mieszkańcy będą uczestniczyć w tym wydarzeniu.  Okno Sztuki pojawi w czterech odsłonach co dwa tygodnie. W tym raz 28 lipca, wyjątkowo na terenie toru motokrosowego, na tle Zamku. W tym roku w Oknie Sztuki 2013 zaprezentują swoją twórczość i działanie artystyczne : Ela Agnieszka Maciątkiewicz z Sochaczewa, Małgorzata Kroszczyńska - Artystka, która przyjedzie do nas z Warszawy; absolwentka Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Piotr Dąbrowski – muzyk, performer, a także i mam taką nadzieję, że podczas wspólnego malowania Zwierzyńca wezmą udział dzieci  i młodzież.

 

Harmonogram OKNA SZTUKI 2013  Niedziela w godzinach 15.00 - 18.00

 

14 lipca 2013 roku. OKNO SZTUKI Piotr Dąbrowski. Performance " Bezpieczne wakacje"

Plac Tadeusza Kościuszki. Sochaczew

Autor i wykonawca performanceu pragnie pobudzić Widzów do głębszej refleksji nad życiem i tym,  co zwie się „bezpieczeństwem”, wykorzystując świadomie ubogą i prowokacyjną formę działania. Bezpieczny, bez pieczy, bez opieki, nie potrzebujący opieki, dorosły, sprawny, czy rzeczywiście?  Kiedy jestem bezpieczny? Dlaczego?                                                                       

Piotr Dabrowski urodzony 28 VIII 1976 r. Członek ZPAP PSU, artysta plastyk, perkusjonista. Mieszka i pracuje w Bieniewicach. W swej twórczości plastycznej próbuje syntetyzować percepcję rozmaitych doświadczeń życiowych i myślowych z kreskami i plamami, poszukując najkrótszej drogi z własnego wnętrza poprzez rękę i narzędzie do tego, co możemy oglądać . Pracuje głównie na papierze używając technik mieszanych.  Nieobce są mu również praca w kamieniu, techniki pozłotnicze, ścienne (fresk, sgraffito, mozaika). Zrealizował wiele prac związanych z elementami ozdobnej aranżacji wnętrz (zlecenia prywatnych inwestorów). Wiedzę i doświadczenie zdobywał  i zdobywa samodzielnie, krótko mówiąc jest samoukiem. Równolegle jest aktywnym perkusjonistą działającym na polu muzyki improwizowanej. Specjalizuje się w perkusji preparowanej. Gra z innymi muzykami i programy solowe. Autor tekstów poetyckich.

 

28 lipca 2013 roku.  OKNO SZTUKI    Małgorzata Kroszczyńska.  Instalacja artystyczna        

„Ballada o tem jak Zbyszko Księżnę Mazowiecką przed turem ratował"

 Wyjątkowo !!!

Tor motokrosowy w  Sochaczewie podczas spotkania z „ Siedem wieków z historią Sochaczewa"

Instalacja „ Ballada o tem jak Zbyszko Księżnę Mazowiecką przed turem ratował” jest adaptacją fragmentu powieści „ Krzyżacy ” Henryka Sienkiewicza. Została zainspirowana związkiem miasta Sochaczew z dynastią Książąt Mazowieckich i historią ostatnich turów w Europie.  Małgorzata Kroszczyńska urodzona w Warszawie w 1976 r. Ukończyła Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.  Studiowała malarstwo w pracowni Mariana Czapli oraz rzeźbę w pracowniach Gustawa Zemły i Adama Myjaka. Jej Praca Dyplomowa otrzymała nagrodę DYPLOM 2004 przyznaną przez Józefa Szajnę i Galerię Studio za poszukiwanie nowej formy wypowiedzi artystycznej. Od 2004 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie. Tworzy obrazy, obiekty, instalacje.             

 

 

11 sierpnia 2013 roku. OKNO SZTUKI DZIECI  Marcin Hugo-Bader.  „Zwierzyniec malowany"          

Plac Tadeusza Kościuszki. Sochaczew

Marcin Hugo – Bader urodzony w 1976 r. w Warszawie. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w 2002 r. w pracowni prof. Wiesława Szamborskiego. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, na swoim koncie ma kilka wystaw indywidualnych. Jego obrazy znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą. W swoim rodzinnym mieście Sochaczewie realizuje od kilku lat projekt OKNO SZTUKI, a także zaprasza twórców i artystów do prezentacji w Galerii MOST.

 

25 sierpnia 2013 roku. OKNO SZTUKI Ela Agnieszka Maciątkiewicz. Instalacja artystyczna

 „Roztańczone miasto”  

Plac Tadeusza Kościuszki. Sochaczew

Ela Agnieszka Maciątkiewicz o sobie: „Moja dotychczasowa twórczość, to działanie na wielu polach. Był więc czas rysunku, malarstwa ,lepienia z gliny, czas tkania gobelinów i malowania na szkle, czas wyszywanek krzyżykowych i fascynacji haftem płaskim. Był czas ikon i czas dorastania do nich. To czym zajmuję się teraz, to powrót do szczęśliwego dzieciństwa i  momentu, kiedy moi bliscy dbali o moją edukację artystyczną   i estetyczną, tworząc dla mnie i zachęcając abym sama próbowała swoich sił. Nie jestem artystą (o ile w ogóle mogę tak powiedzieć o sobie ) z prawdziwego zdarzenia. Ciągle szukam i ciągle odkrywam, staram się iść na przód, choć czasami błądzę po manowcach sztuki i sprawia mi to niekłamaną radość.”

     

 

                                                                                                                             

W latach 2009/ 2011/ 2012/ W OKNIE SZTUKI zaprezentowani zostali : Laureaci Konkursu Haiku, Emilia Młynarczyk, Sławomir Burzyński, Monika Boruta - Sałacińska, Klaudiusz Grabisna, Michał Florczak, Sławomir Słomka, Mirosława Łękawska, Barbara i Tomasz Derda, Laureaci Ogólnopolskiego konkursu plastycznego Moja Matka - Miłośnicy Malarstwa Władysława Ślewińskiego, znani twórcy polskich i zagranicznych plakatów artystycznych i filmowych, uczestnicy Okna Sztuki Dzieci - Projekt przygotowany przez Centrum i Vademecum Kultury i Sztuki,  Marcin Hugo- Bader.

 

Pozdrawiam Marcin Hugo-Bader koordynator i autor projektu OKNO SZTUKI m.hugo@wp.pl

                                                                                                                                                                                                               Zapraszamy

 

 

Informacje dodatkowe
  0
  Oceń
  (0 głosów)

   

  Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:  wybieram się tam!

  Opinie i komentarze użytkowników (0)

  skomentuj ten artykuł

  e-Sochaczew.pl poleca filmy