Okradali „na wnuka”


Do przeszło osiemdziesięcioletniej starszej kobiety, rzadko odwiedzanej przez rodzinę, zgłosił się młody mężczyzna, który podał się za przedstawiciela organizacji charytatywnych w Unii Europejskiej, mających duże możliwości pomocy finansowej starym schorowanym osobom. Twierdził, że jego organizacja posiada środki unijne na opłacanie leków, a nawet pobytu w sanatorium. Nie chciał żadnych podziękowań ani pieniędzy, zażądał tylko, aby podała dane osobowe łącznie z PIN-em i podpisała pełnomocnictwo do starania się w jej imieniu o zapomogi. Kobieta, ufając mu, podpisała dokument, którego treści wcale nie znała. Przestępca może teraz za pomocą wyłudzonych podpisów dokonywać zakupów, bądź wziąć kredyt w banku, który później poszkodowana będzie musiała spłacać. Jest to jeden ze sposobów wyłudzania pieniędzy od starszych, nieświadomych niczego osób.
Ale jest też metoda na wnuka. Młodzi ludzie dzwonią do starszych osób, przedstawiając się jako wnukowie, i proszą babcię o udzielenie szybkiej pożyczki, bo trafia im się okazja kupna taniego samochodu a nie mają przy sobie odpowiedniej kwoty. Kiedy już taki osobnik „zabajeruje” babcię i naciągnie ją na pożyczkę, oznajmia, że sam nie może przyjść, bo podpisuje właśnie umowę kupna sprzedaży i po gotówkę wyśle kolegę bądź koleżankę. W ten sposób już dwie starsze osoby straciły duże kwoty pieniędzy. Były też kolejne próby naciągania na pożyczki, ale, tym razem, przed jej udzieleniem niedoszli poszkodowani przytomnie dzwonili do innych członków rodziny i okazywało się, że w rodzinie takiego wnuka nie ma.
Aby zapobiec procederowi okradania starszych osób, zwrócono się do księży w parafiach, by w ogłoszeniach przestrzegali swoich wiernych przed naciągaczami. Jednocześnie policja, która prowadzi śledztwo w tych sprawach, zwraca się do mieszkańców, żeby o próbach wyłudzania pieniędzy od starszych osób informowali oficera dyżurnego w Komendzie Policji przy ul.Warszawskiej 23. Może to zapobiec bardzo przykrym zdarzeniom.
J.W.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy