OSP w Budkach Piaseckich włączona do KSRG

/ 19 zdjęć
Zdjęcia i foto: OSP w Budkach Piaseckich włączona do KSRG Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew
+14

OSP W BUDKACH PIASECKICH WŁĄCZONA DO KRAJOWEGO SYSTEMU RATOWNICZO-GAŚNICZEGO

Ochotnicza Straż Pożarna w Budkach Piaseckich została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). To już trzecia jednostka w Gminie Teresin, po OSP w Niepokalanowie i Paprotni, należąca do ogólnopolskiej sieci jednostek stanowiących trzon zabezpieczenia przeciwpożarowego w naszym kraju. Włączenie jednostki OSP do systemu uwarunkowane było osiągnięciem przez nią wymaganych standardów wyposażenia i wyszkolenia.


Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy funkcjonuje w Polsce od 1995 roku. Jego podstawowym celem jest ochrona życia, zdrowia, mienia i środowiska poprzez walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne, a od 1997 roku również poprzez ratownictwo ekologiczne i medyczne. KSRG stanowi integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i opiera się głównie na Państwowej Straży Pożarnej, jak również Ochotniczych Strażach Pożarnych.


Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej bryg. Andrzej Bartkowiak decyzją nr VII/247 KSRG z dniem 23 grudnia 2019 r. włączył Ochotniczą Straż Pożarną w Budkach Piaseckich do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. 29 lutego 2020 r. w uroczystej zbiórce z okazji włączenia jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego udział wzięli: Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Bogdan Łasica, Komendant Powiatowy PSP w Sochaczewie st. bryg. Piotr Piątkowski, Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Sochaczewie bryg. Maciej Bieńczyk, dh Andrzej Tkaczyk Prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP w Sochaczewie oraz asp. sztab. Dariusz Tartanus Komendant Gminny OSP. Władze Gminy Teresin reprezentowali Przewodniczący Rady Gminy Bogdan Linard oraz zastępca Wójta Marek Jaworski. W uroczystości uczestniczył także Michał Orliński dyrektor Biura Poselskiego posła na Sejm RP Macieja Małeckiego.


Akt włączenia jednostki do KSRG na ręce prezesa OSP Budki Piaseckie druha Grzegorza Bylickiego oraz zastępcy wójta Gminy Teresin Marka Jaworskiego wręczył Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP. – Dla jednostki, która zostaje włączona do tego systemu to wyróżnienie i nobilitacja, ale i nowe wyzwanie. Aby jednak jednostka dostała się do niego, musi spełniać szereg kryteriów, zaczynając od odpowiedniego samochodu gaśniczego, przez sprzęt hydrauliczny przeznaczony do ratownictwa drogowego, sprzęt pożarniczy, ratownictwa medycznego aż po środki ochrony indywidualnej, czyli sprzęt chroniący strażaka ochotnika. Taki sprzęt jednostka w Budkach Piaseckich ma na swoim wyposażeniu. Kapitał zaufania i uznanie dla strażackiego munduru są także Waszym udziałem, na który zapracowaliście przez minione lata ciężką służbą, niejednokrotnie wymagającą poświęcenia. Wasza ofiarność i doświadczenie w walce z żywiołami będą wykorzystywane zarówno dla dobra lokalnej społeczności na terenie waszej gminy, jak też w innych miejscach, gdzie niezbędna jest pomoc strażaka  – mówił podczas uroczystości nadbryg. Bogdan Łasica.


Ochotnicza Straż Pożarna w Budkach Piaseckich powstała w 1930 r., a jej celem była przede wszystkim ochrona wsi. Pierwszy sprzęt, który posiadała nie był imponujący. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. W chwili obecnej jednostka liczy 67 druhów, z których aż 52 jest uprawnionych do podejmowania akcji ratowniczo-gaśniczych. Na jej wyposażeniu znajduje się średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 18.340 uzbrojony m.in. w średni zestaw ratownictwa technicznego Lucas, pompę pływającą, pompę półszlamową, agregat prądotwórczy, opryskiwacz spalinowy, najaśnice akumulatorowe, piły ratownicze, piły do stali i betonu, lancę gaśniczą, podpory do stabilizacji pojazdów, zestaw ratownictwa medycznego, defibrylator AED oraz wyposażenie wodne. W oprzyrządowaniu znajdują się też 4 aparaty ochrony dróg oddechowych, kamera termowizyjna oraz ubranie obronne chemiczne.


– Druhowie, którymi dowodzę, to doskonale wyszkoleni w zakresie ratownictwa medycznego, wodnego, wysokościowego, technicznego, poszukiwawczego oraz chemicznego strażacy ochotnicy. Wyposażenie jednostki w sprzęt specjalistyczny pozwala na realizację nie tylko działań polegających na gaszeniu pożarów, ale również likwidację innych miejscowych zagrożeń, m.in. takich jak: udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy, wykonywanie dostępu do osób poszkodowanych, zabezpieczenie i oświetlenie miejsca działań. Włączenie naszej jednostki do KSRG to dla nas ogromne wyróżnienie, za które serdecznie dziękujemy – komentuje prezes Grzegorz Bylicki.


Podczas uroczystości głos zabrał także zastępca wójta Gminy Teresin Marek Jaworski, który stwierdził, że włączenie jednostki do KSRG jest ukoronowaniem wieloletniej, ciężkiej pracy strażaków ochotników, podczas której nierzadko ryzykowali własne zdrowie i życie. Z tej tez okazji przekazał wyrazy szacunku i uznania oraz życzenia wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Do gratulacji i życzeń przyłączyli się również Michał Orliński – dyrektor Biura Poselskiego posła na Sejm RP Macieja Małeckiego oraz Tadeusz Szymańczak – poseł na Sejm RP pierwszej kadencji.


Tomasz Daczko

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy