Ostatni dzień zapisów na darmowe USG dla dzieci

Zdjęcia i foto: Ostatni dzień zapisów na darmowe USG dla dzieci Zdrowie sochaczew

Kolejny raz do Sochaczewa przyjedzie unikatowa, mobilna stacja medyczna Fundacji Ronalda McDonalda, w której lekarze specjaliści wykonują dzieciom badania USG. Dzięki staraniom Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia ambulans zatrzyma się na placu Kościuszki aż na dwa dni.

Jak mówi burmistrz Piotr Osiecki, ważne są drogi, chodniki, boiska, ale równie istotne jest zdrowie mieszkańców.

- Od początku pracy w samorządzie zapowiadaliśmy, że tak samo ważne jak inwestycje będę dla nas sprawy społeczne, akcje profilaktyczne, prozdrowotne, wspieranie ludzi starszych, których często nie stać na zakup leków. Od 2011 roku na nasze zlecenie wykonano ponad 3200 różnych badań i testów. Prowadzone przez Wydział Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia statystyki pokazują, że np. 3,5% pań wykonujących mammografię otrzymuje skierowanie na dalsze, dokładniejsze testy. Mówimy o 30 sochaczewiankach, którym być może nasze akcje uratowały życie podkreśla Piotr Osiecki.  

 

USG dla maluchów

Profilaktyczne badania USG, wykonywane dzieciom w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, cieszą się w Sochaczewie niesłabnącym zainteresowaniem. Gdy po raz pierwszy, w 2011 roku, ambulans fundacji przyjechał do naszego miasta, z profilaktycznych badań skorzystało 155 dzieci, rok później następnych 136 pacjentów, a w 2013 kolejnych 158. Tym razem lekarze radiolodzy będą badać dzieci 4 i 5 września.

- Lekarze będą przyjmować w ambulansie Fundacji, który stanie na Placu Kościuszki w Sochaczewie. Ambulans Fundacji to unikalna, mobilna stacja medyczna, składająca się z poczekalni rejestracji oraz dwóch gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny. Czas potrzebny na badanie to około 15-18 minut, a po jego zakończeniu rodzice otrzymują dokładne wyniki oraz ewentualne porady lekarskie - mówi Joanna Kamińska naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia UM.

Aby skorzystać z ich wiedzy i porad należy zapisać dziecko, dzwoniąc pod numer Urzędu Miejskiego: tel. (0-46) 862-22-35 wew. 440 w godzinach 8.00-16.00. Zapisy będą prowadzone 2 i 3 września, a decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy. Liczba miejsc jest ograniczona.

Badania mają na celu dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dzieci oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy radiologów. Badania są bezpieczne, bezbolesne i bezpłatne. Koszty badań pokrywa Burmistrz Miasta Sochaczew.

 

16 września zbadaj wiek serca

Przypominamy jednocześnie, że sochaczewski ratusz przystępuje do kolejnej akcji profilaktycznej. Tym razem mieszkańcy będą mogli zbadać sobie za darmo ciśnienie tętnicze i to zupełna nowość za pomocą specjalnej aplikacji określić wiek swego serca. A to wszystko w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Ciśnienie na życie". Ambulans z profesjonalną obsługą medyczną przyjedzie do Sochaczewa we wtorek, 16 września. Na pacjentów będzie czekał na placu Kościuszki w godzinach 10.00 - 18.00. Ratusz nie prowadzi zapisów. Wystarczy przyjść na plac Kościuszki i chwilę poczekać na swoją kolej.

 

Akcje profilaktyczne i zdrowotne 2011-2014

950 dawek szczepionki przeciwko grypie. Tyle dawek odebrali seniorzy w wyznaczonych aptekach, realizujących tę akcję wspólnie z miastem. Kolejna już wkrótce, jesienią.

900 badań mammograficznych. Do Sochaczewa przyjeżdżają specjalistyczne autobusy, w których można wykonać za darmo mammografię. Od 2011 roku skorzystało z niej około 900 kobiet, z czego 30 zostało skierowanych do dalszej diagnozy. Za te działania UM uzyskał tytuł ZDROWEJ GMINY i statuetkę od Stowarzyszenia AMAZONEK. Akcja obejmuje nie tylko panie objęte programem NFZ, ale też młodsze i za nie w 100% koszty pokrywa ratusz. 

450 badań USG. Chodzi o wielonarządowe USG dla dzieci wykonywane w specjalnym autobusie wyposażonym przez fundację Ronalda McDonalda. Były już trzy takie akcje, a kolejna już za kilka dni.

400 testów FOB. W listopadzie ub. roku, w dwa dni Wydział Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia rozdał mieszkańcom 400 testów wykrywających wczesne stadium raka jelita grubego.

214 panów skorzystało z badań prostaty.

196 osobom wykonano testy gęstości kości wykrywające wczesne stadium osteoporozy.

150 badań słuchu. Akcję przeprowadzono dwa razy i wbrew pozorom do lekarzy nie stawili się tylko ludzie starsi, ale też wielu młodych, pełnych sił. Ostatnia akcja odbyła się wiosną 2014 roku. W MOK Boryszew podczas obchodów Dnia Seniora zbadano 74 osoby. 

 

Oddaj krew

Ratusz wspiera akcję krwiodawstwa od trzech lat ambulans pojawia się w Sochaczewie regularnie, w każdą pierwszą i trzecią środę miesiąca. Tylko w 2013 roku, podczas wspólnych akcji UM oraz stołecznego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, zebrano niemal 270 litrów krwi. W tym roku ambulans odwiedzi nas jeszcze 3 i 17 września, 27 i 28 września podczas rekonstrukcji Bzura 2014, 1 i 15 października, 5 i 19 listopada oraz 3 i 17 grudnia. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Urząd Miasta w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy