Ostatni przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Ostatni przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską Edukacja sochaczew

Dziś, 9 sierpnia 2017r. będziemy mogli zobaczyć przelatującą nad naszymi głowami Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS – International Space Station).

Czymże jest ten stwór i czy nam zagraża? Zupełnie nie zagraża i nie ma się czego obawiać. Warto wyjść na balkon, podwórko, ogródek i spojrzeć w niebo w chwili jej przelotu.

ISS to takie latające od 1998 roku laboratorium wielkości boiska do futbolu amerykańskiego, gdzie w warunkach mikrograwitacji, której nie da się osiągnąć na naszej planecie przeprowadza się różnego rodzaju badania naukowe. Badania te przeprowadzają ludzie, którzy od 2000 r. pojawiają się regularnie na Stacji. Wcześniej były to trzyosobowe załogi, obecnie od 2009 r. jest to 6 osób.

ISS orbituje nad naszymi głowami na wysokości od 400 do 410 km. Pędzi z prędkością prawie 28 tys. km/h a naszą planetę okrąża w ok. 1,5 h (91:20 min.) i w ciągu 19 lat zrobiła to już ponad 100 tys. razy. Mieszkańcy Stacji, którzy zmieniają się co mniej więcej pół roku, co 45 minut widzą wschód i zachód Słońca.

Napisałem w tytule, że to ostatni przelot ISS nad naszym krajem. Nie znaczy to, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna kończy swoją misję. Na dziś jej zakończenie planowane jest na rok 2028. Jeszcze nie raz i nie dwa zatem zobaczymy ją na naszym niebie, na które ISS co jakiś czas powraca. Pisząc „nasze” mam na myśli niebo nad Polską a dokładniej widoczne niebo z Polski, ponieważ Stację można oglądać nawet wtedy kiedy przelatuje nad innymi krajami. W tamtym roku oglądaliśmy ją wraz z synem z pl. Kościuszki, gdy ta była już nad Turcją. Notabene to też był wtedy ostatni widoczny przelot :)

ISS widoczna na naszym niebie była już od ok. 8 lipca br. Początkowo były to przeloty w godzinach nocnych 1:30 – 3:30 a mniej więcej od ostatniego tygodnia lipca przynajmniej pierwszy przelot można było zobaczyć już ok 22:00. Pierwszy przelot, gdyż zazwyczaj widoczne są co najmniej dwa w odstępie 1,5h. No i niestety nadszedł dzień kiedy okres widocznych przelotów się kończy. Od jutra ISS będzie latała na naszym niebie tylko w ciągu dnia. Czemu jej nie zobaczymy? Z prostej przyczyny. Kiedy Słońce schowa się pod horyzontem oświetla ją od spodu. Światło odbijające się od jej paneli słonecznych wraca do naszych oczu. Widzimy wtedy po niebie przesuwający się dość szybko bardzo jasny punkt, który nie miga więc nie jest to samolot. W ciągu dnia ISS oświetlana jest przez naszą dzienną gwiazdę z góry a gołym okiem na jasnym niebie nie jesteśmy w stanie zobaczyć punktu oddalonego od nas 400 km.

Widoczne przeloty na nasze niebo wrócą już 4 września br. z tym, że będą to przeloty nocne a właściwie poranne 3:00-5:30 i tak będzie do 20 września. Niespełna tydzień przerwy w widoczności ISS nad Polską i 26 września br. zacznie się kolejny okres kiedy będziemy mogli znów ją podziwiać na wieczornym niebie.

Gdzie jej szukać dzisiaj i o której? Przede wszystkim zawsze należy wypatrywać jej nadlatującej od strony zachodniej. Czasem jest to południowy a czasem północny zachód. Stacja zawsze leci z zachodu na wschód. Nigdy w innym kierunku. Dziś Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wypatrujcie na niebie już od 21:28:05. W tym czasie powinna pojawić się na wys. 10° nad horyzontem. Będzie to tuż obok widocznego na niebie Jowisza czyli pierwszego jasnego punktu pojawiającego się na zachodnim nieboskłonie po tym jak Słońce schowa się już pod horyzont. ISS dziś będzie leciała dość nisko. Najwyższy punkt na niebie (13°) osiągnie o 21:29:46. Niespełna 2 minuty później przeleci pod widocznym na niebie Saturnem, by chwilę później dokładnie o 21:32:01 zniknąć w cieniu naszej planety. Wszystko to do obejrzenia będzie możliwe jeśli niebo pozostanie tak czyste jak w tej chwili. Jeśli pojawią się chmury oglądanie ISS trzeba będzie odłożyć na następny okres widoczności.
Załączone zdjęcia pochodzą sprzed kilku dni kiedy próbowałem pierwszy raz uchwycić przelatującą Stację.
Mapa dzisiejszego przelotu ze strony http://www.heavens-above.com gdzie można sprawdzać godziny, trasę przelotu wg swojej lokalizacji.
Aktualną pozycję ISS można zobaczyć też na stronie http://iss.radziejewicz.com

W tej właśnie chwili gdy piszę te słowa Stacja jest gdzieś nad Oceanem Spokojnym po stronie nocnej Ziemi. Za jakieś 45 minut bedzie przelatywała nad Krosnem, ale wtedy jej jeszcze nie ujrzymy.
Podane czasy są konkretnie dla Sochaczewa, ale jeśli czytacie to gdzieś w innym miejscu naszego kraju, bo jak przystało na wakacje pocicie się gdzieś w górach czy smażycie na plaży to czasy przelotu są bardzo podobne. Jedyne różnice mogą wynosić ok 1 minuty.
Zatem miłego golądania :)

 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy