Ostatnia droga podporucznika Mariana Chinowskiego

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Ostatnia droga podporucznika Mariana Chinowskiego Historia i tradycja sochaczew

W dniu 01.04. 2011 r. odszedł na wieczną wartę porucznik Marian Chinowski, najprawdopodobniej ostatni żołnierz 18 Pułku Piechoty.

Porucznik Chinowski, urodził się w 1919 roku. Jako kilkunastolatek został elewem orkiestry wojskowej 18 PP w Skierniewicach. Wraz z 18 pułkiem brał udział w walkach podczas wojny 1939 r. Po zakończeniu działań w 1939 r. rozpoczął działalność konspiracyjną jako żołnierz Armii Krajowej.

Po zakończeniu wojny mieszkał w Rawie Mazowieckiej, jako wyjątkowo szanowany obywatel Rawy wyróżniał się życzliwością i pogodą ducha. Był także nieocenionym źródłem wiedzy czasów minionych.

Pogrzeb odbył się w rodzinnym mieście porucznika Chinowskiego. Spoczął na katolickim cmentarzu komunalnym przy ulicy Tomaszowskiej. Na tym samym cmentarzu pochowano żołnierzy WP poległych we wrześniu., min w Bitwie nad Bzurą 1939 r.


W pogrzebie porucznika Chinowskiego wzięła udział reprezentacja Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. II/18 pp z Sochaczewa. Rekonstruktorzy oddali honory żołnierzowi 18 pułku uczestnicząc w mszy żałobnej , następnie wystawili asystę i towarzyszyli w ostatniej drodze zmarłego na cmentarz.

Jakub Wojewoda

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy