Zaloguj się do konta

Ostatnie koncerty W Krainie Chopina

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie
2014-10-03
Koncerty i muzyka
Nieco dłuższy, tegoroczny X Festiwal Muzyczny „W Krainie Chopina” dobiega do końca. Przed nami jeszcze dwa ostatnie wydarzenia artystyczne, które odbędą się w Izabelinie.

W piątek 3 października o godzinie 20.00 w Centrum Kultury Izabelin, będziemy mogli wysłuchać recitalu fortepianowego Joanny Ławrynowicz. Podczas koncertu odbędzie się światowa premiera płyty z utworami fortepianowymi Oskara Kolberga, nagranej przez artystkę dla Wydawnictwa Acte Préalable. W programie koncertu znajdą się głównie utwory z tej płyty.

Oskar Kolberg. Etnograf, pionier antropologii, kompozytor, pianista, badacz folkloru, księgowy, podróżnik, samotnik. Przyszedł na świat 22 lutego 1814 roku w podradomskim miasteczku Przysucha. Jego ojciec, profesor na Uniwersytecie Warszawskim pochodził z niemieckiej Meklemburgii, zaś matka, ze spolonizowanej rodziny francuskich emigrantów. Mieszkając w oficynie Pałacu Kazimierzowskiego, na co dzień stykał się on m.in. z młodym Fryderykiem Chopinem, oraz rodziną Brodzińskich – ówczesną elitą stolicy. Wraz z braćmi, oraz Chopinem, uczył się w najlepszym liceum, grał na fortepianie, komponował marząc o karierze artysty. I choć jego mazurki chwalone były przez samego Józefa Elsnera, to nie na tym polu zapisał się w historii. Życie, po spokojnym okresie młodości, w brutalny sposób wymogło na nim dojrzałość i zweryfikowanie swoich planów. Rok 1830 przyniósł nie tylko krwawo stłumione powstanie listopadowe, ale również likwidacje je go szkoły oraz chorobę ojca, który umarł dziesięć miesięcy później.

W Kolbergu coś się zmieniło, zapragnął zostać badaczem kultury ludowej. Rozpoczął wędrówkę po kraju, w gronie wybitnych literatów odwiedzając podwarszawskie wsie. Do roku 1840 zgromadził kilkaset zapisów pieśni. W latach 40-tych wydał też pierwsze zbiory melodii ludowych przeznaczonych do śpiewu. Nie było to wcale łatwe. Sam Kolberg w swoich listach wspomina: "Nieraz przyszło mi w brudnej izbie, przy obawie o własną skórę wśród duszącego dymu, wyziewów i gwaru tłumnie zgromadzonego i cisnącego mnie ludu, bez światła prawie stenografować ulatujące dźwięki skrzypka i nieraz w lesie na pniu drzewa lub w polu na własnym kolanie albo na karku towarzysza wędrówki wpisywać nuty". Jednak trud się opłacił. Owocem jego niezliczonych, finansowanych z własnej kieszeni wypraw terenowych stało się dzieło pt. "Lud: Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". Fenomen opus magnum polegał na tym, że zawierało ono około 12 tysięcy oryginalnych pieśni, 1250 podań, 670 bajek, 2700 przysłów, 350 zagadek i wiele innych dokumentów ludowej kultury. Te liczby mogą tylko częściowo ukazać wkład pracy Oskara, były również bez precedensu na skalę światową. Bez poświęcenia Kolberga, wiele z tych świadectw bezpowrotnie zostałoby zapomnianych.

Zanim Kolberg zarzucił twórczość kompozytorską, w centrum jego zainteresowań pozostawała muzyka fortepianowa. Szczególne znaczenie mają jego mazurki i kujawiaki, nawiązujące do motywów ludowych, ujęte we wczesnoromantycznym stylu „brillant”. M.in. one znalazły się na prezentowanej płycie i znajdą się w programie piątkowego koncertu, którym Festiwal „W Krainie Chopina” włącza się do oficjalnych obchodów Roku Kolberga.

W niedzielę 5 października o godzinie 19.00, odbędzie się Koncert Galowy kończący X jubileuszową edycję festiwalu. Tradycyjnie ostatni koncert odbędzie się w sali koncertowej Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie ul. Tetmajera 38.

Podczas koncertu wystąpi Waldemar Malicki. Jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich - solista, kameralista, improwizator. Ukończył z wyróżnieniem w roku 1982 Akademię Muzyczną w Gdańsku, a następnie (w latach 1982-83) doskonalił swe umiejętności w Wiedniu. Koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Rosji i Japonii. Uprawia kameralistykę z najlepszymi polskimi skrzypkami i śpiewakami.
Nagrał ok.40 płyt m.in. dla takich firm fonograficznych, jak Polskie Nagrania, Polton, Dux (Polska), Pavane (Belgia), Accord, Adda (Francja), Koch Records Schwann, Wergo (Niemcy), Pony Canyon (Japonia). Jego płyty z utworami Wieniawskiego i Bacha i Paderewskiego otrzymały w roku 1997, 2000 i 2003 nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”. Z kolei płyta z utworami Karola Szymanowskiego została uznana przez miesięcznik Studio za najlepszą płytę roku 1999. Artysta prowadzi kursy i seminaria muzyczne w Skandynawii, obu Amerykach i Japonii. Swój autorski program pełen wirtuozerii i muzycznego humoru prezentował podczas wieczorów galowych organizowanych dla instytucji kulturalnych i społecznych, w ramach wystaw światowych EXPO w Hanowerze i Osace. Powszechnej publiczności jest znany z ekranów telewizyjnych, jako współautor, jedynej w swoim rodzaju formacji muzycznej: „Filharmonii Dowcipu”.

Wstęp wolny.

Jednak na Koncercie Galowym do zajmowania miejsc siedzących w pierwszej kolejności uprawnione są osoby posiadające zaproszenia. Zaproszenia można odebrać w Centrum Kultury Izabelin /najlepiej po koncercie w piątek 3 października o godzinie 20.00/, lub bezpośrednio przed Koncertem Galowym w KPN.

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc