Ostrzeżenie: kruchy lód

W najbliższych dniach zapowiadany jest wzrost temperatury. Lód, który pojawia się u brzegów rzek i akwenów w pierwszych miesiącach zimy jest bardzo niebezpieczny. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przestrzega szczególnie wędkarzy, dla których właśnie zaczyna się sezon zimowych połowów.

Według prognoz IMGW w ciągu najbliższej doby przewidywana temperatura wynosić będzie od -6 do -4 stopni Celsjusza w ciągu dnia i od -7 do -5 stopni w nocy. W kolejnych dniach temperatura będzie rosnąć i może osiągnąć 2 stopnie powyżej zera. Podczas weekendu możliwe są również opady mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem, które mogą zmniejszyć wytrzymałość pokrywy lodowej.

Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są: ujścia akwenów, cieków wodnych, mostów, śluz i wszelkie miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami. Osoba, która zimą wpadnie do wody, z powodu wychłodzenia organizmu może umrzeć po 10-15 minutach. Jeżeli będziemy świadkami załamania się lodu i wpadnięcia osoby do przerębla, należy natychmiast powiadomić służby ratownicze. Udzielać pomocy powinno się jedynie z dużej odległości, używając długich przedmiotów (nie podajemy ręki). Powinniśmy poruszać się na czworakach, czołgając się lub pełzając, unikając przy tym wejścia na cienki lód.

Na rzekach w województwie mazowieckim występują następujące zjawiska lodowe:

na Wiśle: w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej – śryż 10 proc.;
na Pilicy: w Przedborzu – śryż 10 proc., w Białobrzegach – śryż i lód brzegowy 20 proc;
na Bugu: w Wyszkowie – śryż 50 proc.;
na Liwcu: w Zaliwiu-Piegawkach – śryż i lód brzegowy 20 proc.;
na Wkrze: w Trzcińcu – lód brzegowy 10 proc.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy