Otyłość wymaga leczenia

/ 3 komentarzy / 7 zdjęć

Najnowsze badania wykazują, że co piąty Polak choruje na otyłość. Na przestrzeni ostatnich 10 lat częstość występowania tego schorzenia jednak wzrosła z 19 do 22%. Śmiało można więc stwierdzić, że mamy do czynienia z chorobą cywilizacyjną, która dotyka osoby w różnym wieku. Aby przeciwdziałać otyłości, a także poszerzać wiedzę na temat jej leczenia, Starostwo Powiatowe w Sochaczewie wraz ze Szpitalem Powiatowym zorganizowało spotkanie medyczne z udziałem ekspertów. Pomysł został przyjęty przez licznie przybyłych mieszkańców z ogromną aprobatą.

Hasło przewodnie spotkania, które odbyło się 22 września brzmiało „Jak zdrowo żyć i utrzymać prawidłową masę ciała”. Na wstępie wicestarosta Janusz Ciura, przywitał gości i przybliżył ideę organizacji tego przedsięwzięcia. - W szpitalu zatrudnionych jest wielu uznanych i cieszących się dobrą opinią lekarzy, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie. Ważne, aby z ofertą medyczną i profilaktyką wychodzić do pacjentów, co Starostwo Powiatowe w Sochaczewie uczyniło inicjując to spotkanie. Otyłość skutkuje szeregiem problemów zarówno zdrowotnych, jak i psychospołecznych, dlatego temat ten został podjęty jako pierwszy – zaznaczył wicestarosta Janusz Ciura, przewodniczący Rady Społecznej ZOZ Szpitala.

Wykład podzielony był na trzy części. Pierwszą poprowadziła Anna Baśkiewicz, mgr wychowania fizycznego, instruktor tańca i fitnessu, właścicielka Fabryki Centrum Odnowy i Rekreacji z Sochaczewa. Prelegentka wskazała, jak aktywność fizyczna i zdrowy styl życia chronią przed otyłością. - Zdaję sobie sprawę z tego, że osoby otyłe bardzo często krępują się zapisać na zajęcia sportowe, fitness, siłownię czy podjąć inną aktywność fizyczną. W swoim wystąpieniu przekonywałam, aby nie izolowali się i łamali bariery społeczne. Ruch ma przecież ogromne znaczenie, a dobrane w odpowiedni sposób ćwiczenia, mogą pomóc. Warto aktywność fizyczną promować zarówno wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, o czym świadczą osoby, które przyszły. Każdy ma prawo do tego, aby żyć lepiej – powiedziała na zakończenie Anna Baśkiewicz.

Następnie głos zabrał dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prof. Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, chirurg metaboliczny i bariatryczny, wykonujący laparoskopowe operacje żołądka. - Od dwóch lat w sochaczewskim szpitalu mam przyjemność współpracować z profesorem Wyleżołem, czołowym chirurgiem, zajmującym się od 25 lat leczeniem otyłości. Profesor jest członkiem rady zarządu Towarzystw Europejskich i Światowych Leczenia Otyłości. Z możliwości leczenia skorzystało już ponad 100 osób, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Niesłabnące zainteresowanie tą specjalizacją potwierdza zasadność uruchomienia oddziału chirurgii metabolicznej i bariatrycznej w szpitalu – wyjaśnił obecny na spotkaniu Piotr Szenk, dyrektor Szpitala Powiatowego w Sochaczewie.

Profesor Wyleżoł podjął temat zachodzących zmian w organizmie, gdy tracimy kontrolę nad wagą ciała, kiedy dochodzi do zaburzenia równowagi homeostazy oraz o chirurgicznych sposobach leczenia otyłości. - Z badań wynika, że w Polsce obecnie ok. 6 mln osób choruje na otyłość. Należy zauważyć, że 1,5 mln Polaków cierpi na otyłość drugiego stopnia, zaś 300-450 tys. ma otyłość olbrzymią. Szacujemy, że 12 tys. mieszkańców powiatu sochaczewskiego uskarża się na tę chorobę (ok. 3 tys. ma otyłość drugiego stopnia, a 600 olbrzymią z bezwzględnym wskazaniem do leczenia operacyjnego). Problem ten będzie narastał, dlatego ważne, aby pacjenci nabrali świadomości i trafili na leczenie. Otyłość to choroba, która niszczy cały organizm, a także prowadzi do dyskryminacji. Prognozuje się, że w 2035 roku, co trzeci Polak będzie na nią chorował – powiedział prof. Wyleżoł, będący także przewodniczącym ekspertów fundacji OD – WAGA.

Uczestnicy spotkania skorzystali z możliwości zadawania pytań ekspertom oraz wzięli udział w bezpłatnych badaniach wykonywanych przez Bożenę Marczak, pielęgniarkę koordynująca ze Szpitala. Popularnością cieszyło się urządzenie służące do pomiaru i analizy składu ciała. Dzięki analizatorowi bardzo precyzyjnie określano całkowitą zawartość tłuszczu (w % i kilogramach), masę mięśni, beztłuszczową masę ciała, masę kości, zawartość wody, BMI, zapotrzebowanie energetyczne oraz wiek metaboliczny.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

dragon36dragon36
0
po pierwsze to nie żreć tyle. (2014-10-01 07:58)
NIKONIKO
0
coś jakby na odosobnieniu......?. (2014-10-02 22:13)
dragon36dragon36
0
wszak zawsze lepiej stać z boku................ (2014-10-03 07:41)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy