Pałac w Gawłowie - nowi właściciele i ich plany

Zdjęcia i foto: Pałac w Gawłowie - nowi właściciele i ich plany  Rekreacja sochaczew

Pałac w Gawłowie - nowi właściciele i ich plany

Kiedy po kilku latach prób sprzedaży przez Starostwo Powiatowe Pałacu w Gawłowie, wreszcie znalazł się nowy właściciel pojawiła się nadzieja na ożywienie tego miejsca. Nabywcy kupili zabytek za 945 tysięcy złotych. Są nimi  Agnieszka oraz Zbigniew Gerasik.  Ludzie o wielkich sercach, ofiarujący pomoc i będący opoką dla potrzebujących. Pana Zbigniewa znamy przede wszystkim z jego zaangażowania w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy co potwierdza jego szlachetność. Dziś tworzą nowe miejsce. Miejsce otwarte, rozwijające, ciekawe oraz dydaktyczne. 


W sobotę 30 czerwca 2018 roku na terenie Parku w Gawłowie swoją przyszłą działalność zaprezentuje  Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza. Dzień otwarty dla wszystkich chętnych pragnących poznać nowe oblicze Pałacu oraz jego przyszłe plany.
Historia tego miejsca ma bogatą księgę. Pałac powstał, prawdopodobnie, na miejscu innego dworu należącego do Skarżyńskich. Powstanie jego datuje się na lata 1880 – 1890. Pierwszy oficjalny właściciel to dziedzic Gawłowa Bolesław Gołębiowski. Czas międzywojenny to obecność w pałacu łódzkiego przemysłowca Konstantego Blumtritta. To również czas rozwoju tego terenu, gdyż Konstanty był również właścicielem fabryki tekstylnej w Gawłowie. W czasie drugiej wojny światowej mieścił się tu szpital zakaźny należący do Niemców. To co jest już znane bliżej mieszkańcom Sochaczewa to Dom Pomocy Społecznej mieszczący się na terenie Pałacu przez wiele lat. Obecnym właścicielem jest Pan Zbigniew Gerasik. Dziś Pałac nabiera nowych barw. Tworzy się tu nowe życie będące przyszłym zalążkiem działalności Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza. 


Jakie cele stawia sobie Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza?
Fundacja przede wszystkim skupi się na ochronie zabytku jakim jest sam Pałac oraz Park Krajobrazowy pochodzący z XIX wieku. Również ważnym zadaniem jakie wyznacza sobie organizacja jest integracja osób niepełnosprawnych. Jak sami podkreślają, chcą żywo współpracować z Zespołem Szkół Specjalnych w Erminowie oraz dziećmi z placówki opiekuńczej w Giżycach. Rozwój oraz stworzenie warunków do jeszcze lepszego rozkwitu możliwości są także priorytetami zadań Fundacji. Celem jest również działalność wydawnicza związana z historią zabytków. W dniu 30 czerwca Fundacja zaprezentuje dzieje Gawłowa oraz wydawnictwa jakie jest przygotowywane na jego temat.  Stopniowo remontowany budynek Pałacu na stać się kanwą kultury. Będą odbywać się wystawy, koncerty czy spotkania będące również inicjatywą samych mieszkańców Sochaczewa. Takie są zamysły organizatorów tego wspaniałego miejsca.
 
Co nowego znajdziemy w Pałacu w Gawłowie?
Działalność Fundacji to także rekreacja. Plany dotyczą utworzenia miejsca przyjaznego mieszkańcom. Sam Pałac oraz otaczający go park mają stać się lokalizacją aktywnego wypoczynku. Fantastycznym pomysłem jest park linowy jaki będzie dostępny dla wszystkich chętnych. Przystań kajakowa otworzy drogę do aktywnego spędzania czasu, a wiaty wypoczynkowe dadzą nieco miejsca do wytchnienia po atrakcjach. Stworzona zostanie również mała gastronomia, tak aby można było zaplanować wiele godzin na pobyt w Pałacu i jego parku. 


30 czerwca od godziny 15.00 – 18.00 przy  ulicy Gawłowskiej 148 organizatorzy zapraszają na dzień otwarty. Wszyscy chętni mogą wziąć udział w organizowanych w Pałacu zabawach. Będą animacje dla dzieci, zajęcia rekreacyjne, motocykle, ognisko oraz stoiska współpracujących stowarzyszeń.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy