Pałac w Gawłowie - odkryta prawdziwa historia

/ 2 komentarzy
Zdjęcia i foto: Pałac w Gawłowie - odkryta prawdziwa historia  Rekreacja sochaczew

Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza zarządza obecnie pałacem w Gawłowie (Sochaczew, ul. Gawłowska 148). W czasie zbierania materiałów do książki „Gawłów. Czas i przestrzeń” udało nam się ustalić, że powielane w różnych źródłach informacje dotyczące czasu powstania pałacu (nie dworu) i jego pierwszego właściciela nie są prawdziwe. Bolesław Gołembiowski (nie Gołębiowski) rzeczywiście był właścicielem majątku Gawłów – ale w powiecie radomskim, a nie sochaczewskim. Nasz pałac w obecnym kształcie powstał w latach 20. XX wieku, a inicjatorem jego przebudowy był Maksymilian Hayden Wurzel.


Pałac w Gawłowie w obecnym kształcie powstał w latach 20. XX wieku po rozbudowie istniejącego tu od wielu wieków dworu. Dobra Gawłowo odnotowywane są w dokumentach historycznych od 1349 roku, miejscowość została zaliczona do kasztelanii wyszogrodzkiej. Pozostawała w zarządzie książąt mazowieckich, a następnie rodzin Mżurków, Gawłowskich, Lasockich, Skarżyńskich, Pruszaków i Łubieńskich. 


W 1919 roku właścicielem dóbr Gawłowo został Maksymilian Hayden Wurzel, który przebudował zniszczony podczas I wojny światowej dwór na istniejący obecnie pałac. Ostatnim właścicielem był przedsiębiorca Konstanty Blumtrytt, który wybudował znajdującą się niemal naprzeciw fabrykę wyrobów pończoszniczych (obecnie zakład produkcyjny Zeptera). Architektura tego budynku nawiązuje do wyglądu pałacu. 

Wśród ważnych postaci, które wywodzą się z Gawłowa, warto wymienić Ambrożego Skarżyńskiego, urodzonego w 1789 r. adiutanta Napoleona Bonapartego, za swoje zasługi obdarzonego tytułem Barona Cesarstwa, później uczestnika powstania styczniowego, Mariannę Pruszak (z domu Skarżyńską), przyjaciółkę młodego Fryderyka Chopina, oraz Władysława Łubieńskiego, inicjatora utworzenia sochaczewskiego szpitala, otwartego w 1903 r.


Budynek ma cechy neoklasycystyczne, jest piętrowy, podpiwniczony, zbudowany z cegły i otynkowany na biało. Powstał na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, poddasze nakryto czterospadowym dachem. Pałac posiada siedmioosiową elewację frontową, z trzyosiowym płytkim ryzalitem umieszczonym centralnie, zwieńczonym trójkątnym szczytem z eliptycznym okienkiem. W poziomie parteru ryzalit poprzedzony jest zabudowaną sionką, dźwigającą otwarty taras na poziomie piętra. Od strony ogrodu, na elewacji tylnej, umieszczono smukły, półokrągły ryzalit. 


Pałac otacza park w stylu angielskim, w którym można znaleźć około 30 gatunków drzew i krzewów. Warta uwagi jest również zabytkowa brama wjazdowa, wybudowana około 1890 roku w stylu neoklasycystycznym, w formie czterech słupów z otynkowanej na biało cegły, z metalowymi elementami. Obok bramy ustawiono kapliczkę maryjną.


W czasie II wojny światowej w pałacu mieścił się niemiecki szpital zakaźny, co uchroniło budowlę od zniszczeń. Od 1946 do 2011 roku mieścił się w niej Dom Pomocy Społecznej. Liczne prowadzone w tym czasie przebudowy i modernizacje bezpowrotnie zniszczyły zabytkową, wewnętrzną substancję pałacu. 


Od 2018 roku zespołem pałacowo-parkowym w Gawłowie zarządza Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza ustanowiona przez Agnieszkę i Zbigniewa Gerasików. Celem Fundacji jest przywrócenie zabytku do stanu świetności oraz nadanie całemu obiektowi nowych funkcji – ma stać się miejscem rekreacji i spotkań mieszkańców Sochaczewa oraz okolicznych miejscowości. 

 4.5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

linulinu
0
...o i to jest ciekawy wpis, a nie jakiś Elton John.... (2019-01-29 11:55)
belciabelcia
0
Więcej informacji o Gawłowie i jego historii w naszym albumie - zapraszamy na promocję do Pałacu w Gawłowie 16 lutego o 17.00. Po promocji będzie można nabyć książkę i porozmawiać z autorem. (2019-01-29 14:16)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy