Pamiątkowa tablica w Muzeum Kolei Wąskotorowej

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Pamiątkowa tablica w Muzeum Kolei Wąskotorowej Historia i tradycja sochaczew

Muzeum Kolei Wąskotorowej wzbogaciło się o nowy eksponat, który znalazł się w należnym mu miejscu. Na 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę odsłonięto zabytkową tablicę. Jest to pamiątkowa tablica ufundowana w roku 1919 przez sochaczewskich kolejarzy.


W dniu 10 listopada odsłonięto odrestaurowaną tablicę kamienną, która została odnaleziona w trakcie prac prowadzonych podczas remontu budynku sochaczewskiego dworca. W jednej ze ścian odkryto wówczas szklaną butelkę. Środek znaleziska krył akt erekcyjny z 1919 roku oraz banknoty polskie z tamtego okresu, czyli marki polskie. 


Akt dotyczył ufundowania pamiątkowej tablicy, wykonanej z kamienia, który miał być uhonorowaniem wydarzeń z 11 listopada 1918 roku, dotyczących obrony budynków miasta w czasie wojny. Tablicę ufundowali sochaczewscy kolejarze, która zawisła na murach ówczesnego budynku dworca.  Najprawdopodobniej skuta przez okupantów w czasie II Wojny Światowej. Jej szczątki trafiły do Muzeum Kolei Wąskotorowej pod koniec lat 90. XX w, które to w roku 2018 poddało ją konserwacji. 


Obecnie tablica znajduje się w zbiorach wystawy stałej Dzieje Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej 1922-1984.

 

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał dyrektor muzeum Radosław Konieczny. Dzieje Sochaczewa i jego drogi do wolności podczas prelekcji przybliżył asystent muzealny Łukasz Popowski. 


Fot. z otwarcia UM Sochaczew. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy