Pamięć o Ursusie to zobowiązanie

Zdjęcia i foto: Pamięć o Ursusie to zobowiązanie Historia i tradycja sochaczew

Portal społecznościowy Internetowy Ursus (www.iursus.pl) w ciągu ostatnich dni udostępniał materiały archiwalne dotyczące działalności opozycji demokratycznej w Ursusie z lat 1976-1989. Okazją ku temu jest zbliżająca się 40 rocznica wydarzeń z Czerwca 1976. To bardzo istotny moment dla lokalnej społeczności z kilku powodów.

Zryw "warchołów" z Ursusa (tak zostali nazwani przez oficjalną propagandę uczestnicy protestu), był pierwszym otwartym buntem społecznym przeciwko systemowi komunistycznemu po krwawych wydarzeniach na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku. Strajki w Ursusie i Radomiu dały początek działalności jawnej opozycji, która pozyskiwała z miesiąca na miesiąc coraz więcej zwolenników i stała się zalążkiem wolnych związków zawodowych, którym nadano imię "Solidarność". Zryw robotników Ursusa ma też inny bardzo ważny wymiar o którym powinni pamięć sprawujący władzę. Rozwiązywanie sporów,konfliktów za pomocą pięści i bezprawia zawsze obraca się przeciwko tym,którzy widzą w tyranii środek do zapewnienia sobie kontroli nad społeczeństwem.

Pamiętajmy o ludziach Ursusa,którzy nie przestraszyli się pałek,więzień stawiając czoła niesprawiedliwości,arogancji i zakłamaniu.Zapłacili za to pozbawieniem pracy,represjami a nawet utratą zdrowia. Niech ich poświęcenie i ofiara pozostaną na zawsze w naszej wspólnej pamięci.

Mariusz Ambroziak
Mazowiecka Wspólnota Samorządowa

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy