Pamięć Wdzięczność - Nadzieja dla walczących za ojczyznę

W minioną niedzielę odbyły się XI Wrześniowe Spotkania z Pieśnią Chóralną im. Bohaterów Walk nad Bzurą pt. Pamięć Wdzięczność - Nadzieja. Główną ich ideą jest uczczenie pamięci bohaterów walk nad Bzurą z września 1939 roku.

Przesłuchania konkursowe odbywały się w Miejskim Ośrodku Kultury w Boryszewie. W konkursie wzięło udział pięć chórów z województwa mazowieckiego i łódzkiego, w tym rzecz jasna Towarzystwo Śpiewacze Ziemi Sochaczewskiej. Wokaliści zaprezentowali pieśni patriotyczne oraz wojskowe. W skład oceniającego jury weszli, podobnie jak w roku ubiegłym, profesorowie Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina Krzysztof Kusiel- Moroz, Wanda Tchórzewska-Kapała oraz Zbigniew Szablewski. Podczas imprezy w MOK- u można było obejrzeć wystawę, ze zbiorów Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą pt. Czar minionych lat. Sochaczew i jego mieszkańcy w starej fotografii.

Kulminacyjnym punktem programu był Koncert Galowy u św. Wawrzyńca, który poprowadziła Teresa Mazippus. Tam też poznaliśmy wyniki konkursu. W tym roku nagrodę Starosty Powiatu Sochaczewskiego otrzymał Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej pod batutą Ewy Szałapskiej. Nagroda Przewodniczącej Rady Miejskiej trafiła do Chóru Lux Mea przy Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu. Nagroda Burmistrza Miasta Sochaczewa przypadła Chórowi Cantanti przy Miejskim Ośrodku Kultury w Kobyłce. Nagrodę Wójta Gminy Sochaczew uzyskał Chór Towarzystwa Śpiewaczego Echo przy Miejskim Domu Kultury w Żyrardowie. Natomiast nagrodę Proboszcza Parafii Św. Wawrzyńca w Sochaczewie przyznano Chórowi Armii Krajowej Nowogródzkie Orły z Warszawy działającego pod patronatem Światowego Związku Żołnierzy AK.

Miłośnicy pieśni chóralnej, którzy przybyli na koncert laureatów mogli usłyszeć takie pieśni jak: Ukochana moja ziemio, Wileńszczyzny drogi kraj, To co jest w nas, Kraj rodzinny matki mej, Piechota, a także Pieśń polską. Na koniec wszyscy uczestnicy - ponad stu pięćdziesięciu chórzystów wykonało utwór Va Pensiero z opery Nabucco. Dyrygowała Ewa Szałapska. Wspólne wykonanie finałowej pieśni to jeden z najważniejszych momentów imprezy. Muzyka brzmi wtedy tak monumentalnie, że porywa serca słuchaczy.

Wrześniowe Spotkania z Pieśnią Chóralną mają liczne grono wielbicieli. Nie zabrakło więc owacji na stojąco. Wyjątkowość tego artystycznego przedsięwzięcia podkreśla specyficzna atmosfera świątyni, w której odbywa się finałowy koncert. Warto więc podkreślić, że organizatorami imprezy od samego początku są: Towarzystwo Śpiewacze Ziemi Sochaczewskiej oraz Miejski Ośrodek Kultury w Sochaczewie. A gościnność proboszcza Piotra Żądło sprawia, że już nikt nie wyobraża sobie lepszego miejsca na koncert galowy niż sochaczewska świątynia.

Niedzielne Spotkania z Pieśnią Chóralną były preludium do tegorocznego cyklu imprez Sochaczewska Jesień Kulturalna.

Katarzyna Łażewska

 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy