Pamiętamy o tych ,o których upomniała się rzeka Bzura

/ 13 zdjęć
Zdjęcia i foto: Pamiętamy o tych ,o których upomniała się rzeka Bzura NGO lokalne sochaczew
+8

W tym roku członkowie Stowarzyszenia „Kajakowcy Sochaczewa” w Dniu Święta Zmarłych 2018 postanowili zapalić symboliczny znicz ZA TYCH ,O KTÓRYCH UPOMNIAŁA SIĘ RZEKA BZURA . Wybrano najbardziej odpowiednie do tego celu miejsce , a mianowicie symboliczny pomnik  dziś lekko zapomniany ,stojący obecnie w gąszczu traw i zarośli nad rzeką Bzurą. Pomnik ten jest poświęcony bohaterskiej śmierci kapłana ks.Franciszka Cudnego wikariusza parafii sochaczewskiej który 30 czerwca 1936 roku ratując tonącego profesora Wacława Nowakowskiego razem z nim utonął w nurtach rzeki Bzury. Pomnik ten w roku 2009 został odnowiony staraniem Stowarzyszenia Społecznego Komitetu Odnowy  Zabytków Cmentarza Parafii Świętego Wawrzyńca w Sochaczewie, Energopol Sochaczew oraz Powiatowego Zarządu Dróg w Sochaczewie. Od tamtej pory mało kto odwiedza ten pomnik wskazują na to gąszcze traw i rosnące zarośla które okalają to miejsce.

Stowarzyszenie ,,Kajakowcy Sochaczewa” postanowiło ,że miejsce to powinno zostać objęte opieką nie tylko od święta ale także na co dzień .  Zarówno samo miejsce  jak i pomnik poświęcony bohaterskiej śmierci ks.Franciszka Cudnego ratującego tonącego  profesora Wacława Nowakowskiego którzy obaj utonęli w nurtach rzeki , powinno stać się symbolem nie tylko tych dwu osób ale również wszystkich tych o których upomniała się rzeka Bzura.

 ,,Kajakowcy Sochaczewa” postanowili się tym miejscem zaopiekować na co dzień i w tym celu w dniu 2 listopada 2018 roku podjęto pierwsze działania sprzątające teren wokół pomnika . Nawiązano również kontakt z redakcją Ekspresu Sochaczewskiego która obiecała pomoc w tej sprawie i powiadomiła ZGK Sochaczew o panującej sytuacji .

PAMIĘTAJMY O TYCH , O KTÓRYCH UPOMNIAŁA SIĘ RZEKA BZURA

 

MB/MB

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy