Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

/ 1 komentarzy
Zdjęcia i foto: Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych Historia i tradycja sochaczew

W dniu 1 marca br. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Stowarzyszenie „Nasz Zamek” po raz kolejny włącza się w obchody tego nowego święta państwowego, które zostało ustanowione na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm 4 lutego 2011 r.

 

W dniu tym przypada również 62. rocznica śmierci podpułkownika Łukasza Cieplińskiego, prezesa ostatniego Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, zamordowanego w ubeckiej katowni na warszawskim Mokotowie. Łukasz Ciepliński to również jeden z bohaterów bitwy nad Bzurą, który we wrześniu 1939 r. jako podporucznik i dowódca kompanii przeciwpancernej II batalionu 62 pułku piechoty przy przeprawie pod Witkowicami w gm. Młodzieszyn z obsługiwanego osobiście działka przeciwpancernego zniszczył 8 niemieckich czołgów. Ten bohaterski czyn młodego oficera znalazł uznanie w oczach generała Tadeusza Kutrzeby, dowódcy armii „Poznań”, który jeszcze na polu bitwy awansował go na stopień porucznika oraz odznaczył Orderem Wojennym „Virtuti Militari” odpiętym od swego munduru.

 

W 70. rocznicę wydarzeń Września 1939 r. Stowarzyszenie „Nasz Zamek”, zainspirowane przez Panią Jolantę Zalewską, która zainteresowała się tragicznymi losami ostatniego prezesa WiN-u oraz jego związkami z ziemią sochaczewską po lekturze publikacji Nie mogłem inaczej żyć… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci autorstwa Elżbiety Jakimek-Zapart, historyk krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, zainicjowało działania mające na celu lokalne rozpropagowanie jego zasług i życiorysu oraz trwałe upamiętnienie związanego z nim epizodu bitwy nad Bzurą. Współpraca, jaką ze Stowarzyszeniem podjął Urząd Gminy w Młodzieszynie oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, zaowocowała odsłonięciem 12 września 2009 r. w miejscu historycznej przeprawy przez Bzurę w Witkowicach obelisku z tablicą pamiątkową ku czci Łukasza Cieplińskiego, ufundowanego przez Społeczeństwo Gminy Młodzieszyn.

 

W ramach obchodów pierwszego Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Stowarzyszenie „Nasz Zamek” zainicjowało również organizację uroczystości związanych z 60. rocznicą śmierci Łukasza Cieplińskiego, które odbyły się w dniu 11 marca 2011 r. w Młodzieszynie, Witkowicach i Sochaczewie.

 

W tym roku pragniemy jeszcze raz przypomnieć postać Łukasz Cieplińskiego. We współpracy ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą, które prowadzi unikalny portal internetowy „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, przygotowaliśmy multimedialny i interaktywny biogram oficera. Mamy nadzieję, że nowoczesny sposób prezentacji danych sprawi, że godny uwagi życiorys Bohatera Września 1939 r. i Żołnierza Wyklętego trafi do szerokiego grona odbiorców, w tym przede wszystkim do młodego pokolenia.

 

Biogram Łukasza Cieplińskiego jest dostępny tutaj. Serdecznie zapraszamy do jego lektury!


Zobacz więcej:

Na szlaku bojowym Łukasza Cieplińskiego 

Łukasz Ciepliński i Bzura 2009-zapraszamy

Łukasz Ciepliński i Bzura 2009-podsumowanie 

W 59. rocznicę śmierci Łukasza Cieplińskiego 

60. rocznica śmierci ppłk Łukasza Cieplińskiego

Obchody 60. rocznicy śmierci ppłk Łukasza Cieplińskiego - podsumowanie

Łukasz Ciepliński i inni Żołnierze Wyklęci
 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

enfieldenfield
0
Wczoraj Łukasz Ciepliński został pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika.
(2013-03-02 00:26)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy