Parasol, który chroni polskie rodziny

Zdjęcia i foto: Parasol, który chroni polskie rodziny Edukacja sochaczew

Niedawno w sieci pojawiła się kolorowa grafika przedstawiająca parasol pod którym umieszczone zostały osoby symbolizujące rodziny. Osoby bez oczu. 


Grafika bardzo podobna do tej która nawiązuje do „polskiego, zdrowego nacjonalizmu”, gdzie każdy kolor symbolizuje inną przeciwność. Żydzi, geje, lesbijki, muzułmanie. Chcemy bądź chcieliśmy być częścią świata, Europy, cywilizacji a obecnie zmierzamy raczej ku zamknięciu się w pokoju środka Europy. Bez okien, drzwi i klamki. A sochaczewianie są częścią tej historii?


Młodzież sochaczewska przygotowuje się do sakramentu bierzmowania. Tam słowa, które odbijają się od ścian, lądują nad parasolem. A ten chroni przed złem zachodniego świata, innych kultur, wiar. Mojsze jest najmojsze a z pewnością lepsze niż twojsze, A to można wrzucić do worka z setkami pytań o nasze miasto, mieszkańców. Chcemy zwiedzać, podróżować, poznawać ale jak się przekłada na nasz mikroświat do którego wracamy. Młodzi ludzie są przyszłością tego świata. Naszego miasta. A teraz gwóźdź programu: kilka słów z podręcznika sochaczewskiego ucznia szkoły podstawowej: „Położenie geograficzne Polski zmusza do wieloaspektowych działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywateli. Podstawowe działania dotyczą sfer: gospodarczej, cywilizacyjnej, kulturowej, klimatycznej, politycznej”. 


A najbardziej zastanawiają mnie te działania w bezpieczeństwie sfery kulturowej. Ten muzułmanin, który mieszka obok jest zagrożeniem? No chyba, że aktualnie jestem głodny i jednak kebab smakuje. Mechanik samochodowy ze środowiska LGBT też należy do kolorów tęczy znad parasola, no chyba, że jako jedyny jest w stanie naprawić nasze auto. I tak dalej i tak dalej … 


To nie koniec podręcznikowej nauki w sochaczewskiej szkole. Dział zagrożenia bezpieczeństwa narodowego: zagrożenia kulturowe. „Mają ścisły związek z napływem wartości i wzorów ze świata. Odnoszą się do niebezpieczeństw związanych z procesami globalizacji i zalewem obcych wzorców kultury masowej podawanych w łatwo przyswajalnej formie i przeznaczonych do szerokiego kręgu odbiorców. Zagrożenia kulturowe są spowodowane m.in. rozwojem migracji i przybywaniem do Polski ludności z innych obszarów kulturowych”. Tak podaje podręcznik w sochaczewskich szkołach, gdzie nasza lokalna młodzież … no chyba, tego się uczy … A czy rodzice to wiedzą? Czy ufają systemowi?


Gdzieś na końcu tej tęczy jest garnek pełny bogactwa. Skarbów zrozumienia, empatii, umiejętności bycia razem, wspólnoty. 


Tak się zastanawiam, czy twórcy dzieła szkolnego użytkują facebook bądź twitter. Toż to przecież z zachodniej kultury dla mas. Pamiętacie jak Kargul i Pawlak robili zdjęcia do USA. Jeden w garniturze, telewizor, traktor, drugi w ludowym stroju z worka. A nam, sochaczewianom, do kogo bliżej?

 4
Oceń
(4 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy